Zašto su mladi ljudi u fokusu mržnje?
Foto: 123rf
DONALD TRUMP se tijekom kampanje odbio distancirati od bijelih nacionalista te time pasivno podržao rasnu netrpeljivost. Protesti diljem zemlje točno su predvidjeli porast rasnih sukoba koji prijete postati redovita pojava američkog života, piše Peniel Joseph za CNN.
Manjine diljem zemlje imaju razloga za zabrinutost zbog novoizabranog predsjednika. Njegova je pobjeda galvanizirala rasnu i etničku netrpeljivost u Americi. Dolazi do incidenata rasnog zlostavljanja i nasilja nad studentima i učenicima. Ponekad od strane vršnjaka, ponekad od učitelja.
Mladi su upili važne lekcije od odraslih tijekom ovih izbora. Trumpov uspjeh privlači rasnu netrpeljivost, zlostavljanje, mizoginiju, ljutnju i strah. Učenici bez dokumenata (ili članovi njihovih obitelji) boje se masovne deportacije, crni se učenici pripremaju za nove napade i poniženja, mlade se muslimane naziva teroristima, a LGBTQ tinejdžere korak dijeli od toga da Mike Pence postane predsjednik.
U širem povijesnom kontekstu, nije čudno što su mladi Amerikanci fokus mržnje. Mladi crnci su uvijek na veoma specifične načine doživljavali rasnu netrpeljivost, često od strane bijelih vršnjaka.
Segregacija škola uskratila je crncima obrazovanje te je usput normalizirala rasno nasilje i institucionalni rasizam bijelcima.
Obamina pobjeda - prekretnica
Pobjeda predsjednika Obame bila je veliki korak u smjeru rasnog napretka. Obama i njegova obitelj su utjelovili mogućnost da crna obitelj uspije u SAD-u. Pojavila se ideja da su mladi manji rasisti od svojih roditelja.
Trumpova pobjeda potkopava sav taj napredak.
Alternativna desnica regrutira mlade putem društvenih mreža. Bijeli milenijci sve više posjećuju forume koji su kritični prema feminizmu i rasnoj jednakosti te prihvaćaju rasizam, predrasude, seksizam i homofobiju.
Ovu novonastalu situaciju obilježavaju primjeri rasnog nasilja - mlade se Latinose plaši deportacijom, crne su crkve meta rasnih grafita, i slično.
Mirna predaja vlasti od Obame Trumpu predstavlja pomak u rasnoj moći SAD-a, pomak od ideje da je snaga nacije u kulturnoj, vjerskoj i rasnoj raznolikosti. Svjedoci smo degeneracije ideje da je rasna jednakost moralno i političko dobro.
Svaki predsjednik od Johna F. Kennedyja podržavao je rasnu pravednost u pravu i politici. Republikanci i Demokrati izbjegavali su ideološke razlike kako bi pronašli zajedničku točku. Trumpov izbor naviješta odbijanje tih ideja, riječima i djelima. To bi moglo oblikovati budućnost manjina na način koji bi ih trebao jako zabrinuti, zaključuje Joseph za CNN.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati