Zašto su Turci koji žive u demokraciji dali diktatorske ovlasti Erdoganu?
Foto: HINA
TURCI koji žive u inozemstvu su na ovom referendumu o praktično diktatorskim ovlastima Erdogana su sa još većom većinom glasovali "za": u samoj Turskoj je po posljednjim podacima tako glasovalo 51,2% birača, među Turcima u inozemstvu je to 59,2%. Najveću podršku je Erdogan dobio od Turaka u Belgiji: tamo je 75,1% Turaka glasovalo za diktatorske ovlasti, u Austriji ih je bilo 73,5%, u Nizozemskoj koju je turski državni vrh također optuživao za "nacističke metode" ih je 71% podržalo "njihovog" predsjednika u Ankari.
Ali se i u samoj Njemačkoj nakon ovog referenduma o turskom predsjedničkom sustavu mnogi moraju pitati, tko su ti Turci koji žive u ovoj zemlji, kakav je njihov stav o demokraciji - i što je njihova domovina, Njemačka ili Turska? Jer čak 63,1% Turaka u Njemačkoj je glasovalo Evet - da. Nipošto nije samo po sebi razumljivo da će Turci u tuđini tom samozvanom "ocu domovine" pokloniti povjerenje: u Švicarskoj je samo 38% Turaka glasovalo za diktatorske ovlasti koje želi Erdogan, piše Deutsche Welle.
Malo slavlja makar "oni nisu" glasovali
U Njemačkoj i četvrtima u kojima živi mnogo građana porijeklom iz Turske je bilo nešto slavlja i automobila koji su trubeći jurili po ulicama vijoreći tursku zastavu, ali manje nego što bi se moglo očekivati obzirom na očito raspoloženje koje ovdje vlada prema Erdoganu.
Jednog prolaznika u Kölnu smo uvečer nakon referenduma ove nedjelje (16.4.) pitali za mišljenje, ali on nam samo kaže: "Ja ovdje živim već 17 godina, imam njemačku putovnicu. Ja nemam ništa s tim."
I jedna mlada djevojka radije ništa ne želi reći jer se boji da onda neće dobiti posao u javnoj službi ovdje u Njemačkoj za koje se natječe. Jedan gost u jednoj turskoj gostionici koji, kako kaže, živi u Njemačkoj već 27 godina i također nije glasovao na referendumu. Ipak tvrdi kako je njegova obitelj u Turskoj "zadovoljna" Erdoganom i njegovom vladom i kako je ona mnogo toga učinila za socijalno slabe.
Ersan i Rabia su mladi bračni par koji također promatraju ishod referenduma na turskoj televiziji u gostionici, ali oni ne kriju svoje nezadovoljstvo. "Mnogi ne znaju niti za što su glasovali", kaže nam Ersan. Rabia se ljuti na lakovjernost svojih sunarodnjaka: "Većina ih gleda samo vijesti turske televizije, ali nju uglavnom kontrolira vlada." Na taj način je gotovo nemoguće stvoriti vlastito mišljenje: "Evo sad na televiziji kažu kako je 'pobijedila Turska'. Čujete kako se manipulira riječima?" Ersan jedino može konstatirati kako je "vlak koji je vozio u smjeru demokracije" u Turskoj "ispao iz tračnica". Oboje ne znaju što to dobroga nosi Turskoj da se umjesto Europi, radije približava i prijateljuje s diktatorom kao što je i Putin u Rusiji.
"Izdajnici domovine"
Ali očito postoji duboki jaz i među Turcima koji žive u Njemačkoj i očito je da su pristaše Erdogana u uvjerljivoj većini. I Rabia nam kaže kako "zna za slučajeve gdje je rođena majka svojoj djeci rekla 'ako glasujete protiv Erdogana, ja više nisam vaša majka'." Predsjednik zajednice Turaka u Njemačkoj Gökay Sofuoglu s jedne strane ističe da je ipak gotovo 40% Turaka koji žive u Njemačkoj glasovalo protiv proširenih ovlasti turskog predsjednika, usprkos manipulacijama kroz (turske) medije gdje se protivnike proglašava izdajicama domovine.
No isto tako ističe da se i Njemačka mora ozbiljnije prihvatiti zadaće "kako da se bolje obratiti ljudima koji žive u Njemačkoj u slobodi, ali za svoje sugrađane u Turskoj žele autokraciju", kaže Sofuoglu za list Heilbronner Stimme. Slično misli i jedan od najuglednijih političara turskog porijekla, predsjednik stranke Zelenih Cem Özdemir. Za njega je ovaj referendum u Turskoj povod da se Turci u ovoj zemlji navedu "na jasno priznavanje ustavnih načela" ovdašnje demokracije. "Moramo se konačno prihvatiti borbe za srca i razum građana turskog porijekla" u Njemačkoj, kaže Özdemir za agenciju dpa. "Ubuduće moramo više učiniti da oni koji stalno žive u Njemačkoj ne stoje samo na vršcima prstiju na tlu Ustava i temeljnih načela, nego s obje noge", kaže ovaj njemački političar turskog porijekla.
No upozorava kako za Turke i u Turskoj i u Njemačkoj koji su glasovali "protiv orijentalnog despotizma" sada nastupaju teška vremena, kaže Özdemir. "Ljudi koji su se založili za demokraciju trebaju našu podršku i to upravo sada."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati