NOVA SRAMOTA Svi u EU dobivaju ogroman novac za znanost, ali ne i Hrvatska
FOTO: 123rf
HRVATSKA ove godine ponovno nije zasjela na jednu od najvažnijih znanstvenih karata Europe – na onu koja prikazuje koja je zemlja dobila vrijedne projekte Europskog istraživačkog vijeća (ERC) koji se obično mjere u milijunima eura.
Projekti se dodjeljuju najboljim znanstvenicima u EU-u. Ove godine 541 milijun eura dobio je 231 znanstvenik. Susjedna Slovenija redovno dobiva barem jedan takav projekt godišnje, a dobila ga je i ove. Mađarska ih je od ulaska u EU skupila već tridesetak, samo u ovoj godini tri. Finska, koja ima tek malo više stanovnika od Hrvatske, dobila ih je sedam, Švedska 10, Švicarska 25, Velika Britanija 41, a Njemačka 45. Samo u ovoj godini, naravno (pogledajte listu dolje).
Hrvati dobivaju, ali ne u Hrvatskoj
Zanimljivo je da su ERC projekte ove godine dobili hrvatski znanstvenici, ali ne u Hrvatskoj. Među ostalim, projekt vrijedan 2,5 milijuna eura za napredne istraživače otišao je Ivanu Đikiću kojeg je vlada Andreja Plenkovića svojim neetičnim postupcima natjerala da prekine suradnju sa Sveučilištem u Splitu. Štoviše, Đikić je ERC dobio dva puta za redom. To je rijetkost čak i u EU-u, a prvi je takav slučaj u povijesti koji se dogodio nekom Hrvatu.
U Hrvatsku su od 2012. do danas stigla samo tri ERC projekta. Prvi ga je 2012. dobio Stipan Jonjić, profesor na Medicinskom fakultetu u Rijeci. 2013. dobila ga je astrofizičarka Vernesa Smolčić s PMF-a u Zagrebu, ali i Ana Sunčana Smith koja radi na Institutu Ruđer Bošković (IRB). No Smith ga je dobila kao profesorica na Sveučilištu u Erlangenu-Nürnbergu. Iva Tolić s IRB-a dobila je projekt u 2015. Mada ga je dobila nakon što se već vratila u Hrvatsku 2014., najveći dio istraživačkog rada koji joj ga je donio odradila je u inozemstvu. 2016. ERC je dobio fizičar Neven Barišić. No, on značajno više radi na Sveučilištu u Beču nego na zagrebačkom PMF-u. ERC-ove su u 2016, uz Đikića, dobili čak i dvoje hrvatskih humanista, Riječanka Borja Martinović i Splićanin Josip Glaurdić. Međutim, i oni su ih dobili kao 'znanstveni gastarbajteri'. Kada bismo pobrojali sve hrvatske dobitnike ERC-ova, došli bismo do brojke od 15-ak, međutim, kako smo već istaknuli, velika većina njih zaradila ih je radom u inozemstvu. Ako bismo bili rigorozni, mogli bismo reći da je jedini pravi dobitnik ERC-a u Hrvatskoj u biti samo Jonjić. On je svojevremeno također radio u inozemstvu, no mnogo manje od svih navedenih, a ERC mu je stigao nakon što je godinama bio u Hrvatskoj.
Koliko novaca Hrvatska dobiva za znanost by Index.hr on Scribd
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati