Znanstvenici s Princetona: Ljeto vjerojatno neće zaustaviti koronavirus
LJETNE temperature na sjevernoj polutki vjerojatno neće znatnije utjecati na pandemiju koronavirusa, tvrde znanstvenici s Princetona.
Nekoliko statističkih studija provedenih posljednjih mjeseci pokazalo je povezanost klime i koronavirusa - što je vlažnije i toplije, manja je vjerojatnost njegova širenja. No riječ je o preliminarnim podacima i poveznica između klime i covida-19 još je u mnogome nepoznata. Studija s Princetona, objavljena u časopisu Science, ne isključuje tu korelaciju, ali zaključuje da je utjecaj klime na širenje virusa "skroman".
"Naša otkrića pokazuju da će se bez učinkovitih mjera kontrole virus nastaviti širiti i za toplijeg i vlažnijeg vremena. Ono neće značajnije obuzdati pandemiju", kaže se u studiji.
"Predviđamo da vlažnije i toplije klime u prvoj fazi neće usporiti virus", kazala je Rachel Baker s Princetona.
Premda klimatski utjecaji, posebno vlažnost, imaju ulogu u širenju drugih koronavirusa i gripe, autori kažu da je u ovom slučaju važniji izostanak raširenog imuniteta na covid-19.
"Zamjećujemo određen utjecaj klime na raširenost i 'tajming' pandemije, ali općenito govoreći, virus će se nastaviti širiti jer među stanovništvom nema dovoljno imuniteta", pojasnila je Baker.
Podsjeća pritom na zemlje poput Brazila, Ekvadora ili Australije u kojima toplije vrijeme nije imalo nekog većeg utjecaja na pandemiju.
"Ne čini se da klima regulira širenje virusa", naglasila je.
"Bez mjera kontrole ili cjepiva virus će se nastaviti kretati među velikim dijelovima svjetske populacije i tek će kasnije postati sezonska bolest, nakon što mu se smanji 'zaliha' neizloženih domaćina", kažu autori.
Za potrebe studije oni su proveli nekoliko simulacija o tomu na koji bi način virus mogao reagirati u različitim klimatskim uvjetima. U svima je klima postala faktor tek nakon što su veliki dijelovi populacije stekli imunitet.
"Što se u populaciji izgradi više imuniteta, to će utjecaj klime na virus rasti. Tek će tada velika pandemija postati sezonska infekcija", kazala je Baker.
Hoće li ljeto stvarno zaustaviti koronavirus? I Harvard objavio veliko istraživanje
Znanstvenik Gordan Lauc na Facebooku je prije par dana podijelio vijest o istraživanju američkog sveučilišta Harvard koje je potvrdilo da bi koronavirus mogao biti sezonalan.
"Analiza širenja virusa na 3.739 lokacija po svijetu potvrdila je pretpostavku o značajnoj sezonalnosti SARS-CoV-2 virusa. Vrijeme nije naravno jedini faktor tako da se ne treba baš potpuno opustiti i vratiti na staro, no ova vijest budi nadu da opuštanje mjera koje se sada događa neće dovesti do novog vala pandemije. To vjerojatno isto znači da bismo što prije trebali otvoriti škole i omogućiti djeci da imaju normalan kraj školske godine.
Za one koji po medijima viču da su stroge mjere bile pogrešne, ovo je loša vijest, jer potvrđuje da bismo bez odlučnih mjera u ožujku imali jako eksponencijalni rast zaraženih i puno mrtvih i bolesnih u Hrvatskoj.
Ovo je loša vijest i za one koji se zalažu za zadržavanje ili ponovno uvođenje strogih mjera, jer pokazuje da su u ovo doba godine dovoljne i vrlo blage mjere opreza", napisao je Lauc.
Što je otkrila studija s Harvarda?
Veliko istraživanje koje su proveli Harvard, MIT i druge institucije proučavalo je kako vremenski uvjeti, točnije porast temperature i vlažnosti, utječe na širenje koronavirusa, prenosi Washington Post.
Proučavali su 3739 lokacija diljem svijeta i zaključili da prosječne temperature iznad 25 Celzijevih stupnjeva znatno smanjuju rizik od infekcije. Svaki dodatni porast temperature od 0,6 stupnjeva iznad te razine povezan je sa smanjenjem od 3,1 posto u reproduktivnom broju virusa, nazvanom R0. To je prosječan broj novih infekcija koje generira svaka zaražena osoba. Kada R0 padne ispod 1, epidemija počinje nestajati.
No, kako napominju znanstvenici, kao i svako slično istraživanje dosad, i ovo je potvrdilo da ljeto neće u potpunosti zaustaviti pandemiju. Znanstvenici napominju kako će se koronavirus vjerojatno ponašati kao SARS i MERS, odnosno da će slabjeti tijekom toplijeg vremena, ali i da to znači da će nakon ljeta rasti broj infekcija najesen.
David Heymann, profesor s londonske škole za higijenu i tropsku medicinu, upozorava da ovakve studije treba uzeti s velikim oprezom.
"To su istraživanja u laboratoriju, nisu stvarne situacije. Iz dana u dan svjedočimo prijenosu covida-19 u većini dijelova svijeta, čak i u tropskim područjima", rekao je Heymann.
Što se tiče istraživanja utjecaja vlažnosti zraka na širenje virusa, studije su pokazale da se virusi poput koronavirusa i virusa gripe brže šire po suhom zraku, dok veća vlažnost zraka dovodi do toga da kapljice virusa brže padaju na tlo i kraće se zadržavaju u zraku.
Capak: Drugi val je izvjestan
Šef HZJZ-a Krunoslav Capak kazao je kako je drugi val epidemije izvjestan.
"Samo su dva scenarija ako virus ne nestane ili se promijeni - ili kolektivni imunitet ili cijepljenje. Cjepivo nije izgledno unutar godinu dana.
Preko ljeta će doći do pauze. Ako virus bude sezonski, kao gripa, vrlo je izgledno da se na jesen vraća taj drugi val. Ako nastavimo s ovakvom dinamikom, onda će ostati dovoljan broj osjetljivih osoba da se bolest opet pokrene", rekao je Capak u nedavnom intervjuu za Al Jazeeru.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.