U Hrvatskoj je dosad od koronavirusa umrla 31 osoba. Tko su žrtve?
U HRVATSKOJ je do sada od koronavirusa umrla 31 osoba.
Među umrlima su uglavnom ljudi starije životne dobi, najčešće s još nekoliko zdravstvenih problema, a najmlađa žrtva bio je muškarac iz Zagreba u četrdesetim godinama.
Prvi umrli 19. ožujka
Prvi smrtni slučaj bio je onaj poznatog istarskog ugostitelja Antona Nine Kernjusa iz gradića Brtonigle koji je u noći na 19. ožujka umro u dobi od 70 godina. Kernjus je obolio nakon što su u njegovoj konobi bili talijanski gosti koji su mu naknadno javili da su zaraženi virusom. Dežurni epidemiolog mu je rekao da ide u samoizolaciju, a kad mu se stanje pogoršalo, u bolnici su mu rekli da nema mjesta. Do oboljenja je bio u odličnoj formi i bez ikakvih zdravstvenih poteškoća, tvrdi obitelj. Inspekcija Ministarstva zdravstva pokazala je da nitko nije pogriješio u njegovom slučaju.
Nakon sedam dana dvoje mrtvih
Sedam dana kasnije u Zagrebu je preminuo 74-godišnjak koji je zbog teškog oblika koronavirusa bio na respiratoru, a bio je i onkološki bolesnik. Na isti dan u Slavonskom Brodu umrla je 65-godišnjakinja. Ona je imala ranije dijagnosticirani karcinom, a u bolnicu je primljena u teškom stanju. Iako nije imala simptome, testirana je na koronavirus i umrla je sat vremena nakon što je stigao nalaz da je pozitivna.
Dva dana kasnije, 28. ožujka u Puli je preminula 92-godišnjakinja koja je i prije bila bolesna, a u klinici "Dr. Fran Mihaljević" je preminuo 60-godišnjak iz Karlovca. Desetak dana je bio na liječenju u Zagrebu, a imao je povišeni krvni tlak, što je jedna od rizičnijih bolesti u kombinaciji s koronavirusom.
Dan kasnije u Dubravi je preminuo muškarac rođen 1936. godine koji je bio teški bolesnik s pretrpljenim moždanim udarom, a sedma žrtva bio je 90-godišnjak koji je također bolovao od kroničnih bolesti. Osma žrtva koronavirusa preminula je prije tjedan dana, a riječ je o kroničnoj bolesnici rođenoj 1939. godine.
U subotu 4. travnja u Osijeku su umrle četiri osobe, a sve su bile u poodmakloj životnoj dobi od 92, 85, 78 i 71 godine. Dvije osobe bile su na respiratoru, a svi su imali različite dijagnoze teških i kroničnih bolesti.
Graf se odnosi na 30 žrtava jer za jednu žrtvu nije objavljena dob
Prošlog vikenda u Zadru je preminuo 88-godišnji kronični bolesnik koji je bio 13. žrtva, a u Osijeku je u nedjelju umro još jedan 82-godišnji onkološki pacijent. U Dubrovniku je istog dana preminuo 85-godišnjak koji je u bolnicu primljen u vrlo teškom stanju.
Šesnaesta, a ujedno i najmlađa žrtva, bio je muškarac u dobi između 40 i 50 godina koji je umro prošlog ponedjeljka u Zagrebu. Stožer je objavio da osoba nije imala kroničnih bolesti. Istog dana u Zagrebu je umro 46-godišnji nepokretni pacijent koji je bolovao od arterijske hipertenzije i adipoziteta. Na Murteru je umro 91-godišnji muškarac koji je bio 19. žrtva.
U četvrtak je u bolnici u Dubravi preminuo još jedan muškarac starije životne dobi koji je bio kronični bolesnik (za njega nije bilo objavljeno na press konferenciji koje je dobi), a 93-godišnja štićenica splitskog Doma za starije posljednja je i ukupno 21. žrtva koronavirusa u Hrvatskoj.
Subota je prošla bez žrtava, a na Uskrs je preminulo još dvoje ljudi, a riječ je o pacijentima u klinici "Dr. Fran Mihaljević". Oboje su bili kronični bolesnici u dobi od 66 i 70 godina.
Prekjučer, u ponedjeljak, u splitskom KBC-u preminulo je dvoje štićenika Doma za starije iz kojeg je evakuiran čitav jedan kat. Jedna je ženska osoba rođena 1941. godine, druga je muška osoba 1973. godište, ali riječ je također o kroničnim bolesnicima.
Jučerašnji dan bio je najgori kad je broj umrlih u pitanju. Preminulo je šestero bolesnika, ukupno 31. Preminuli su muškarac u Zagrebu, žena u Rijeci rođena 1951. te 1935. u Splitu, muška osoba, 1941. godište, iz Dicma te u Dubrovniku dvije osobe, 1939. i 1946. godište. Svi su imali kronične bolesti.