Čistite li remen svog pametnog sata? Na njemu se mogu skupljati bakterije
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
OD Fitbit uređaja do Apple Watcha, vrhunski pametni satovi često su nam saveznici u očuvanju zdravlja. Bez obzira koristimo li ih za praćenje trčanja ili kontrolu krvnog tlaka, ironično, nedavno istraživanje sugerira da ovi uređaji, točnije njihovi remeni, također mogu imati potencijalno negativan utjecaj na naše zdravstveno stanje.
Nedavno je New York Post izvijestio o studiji koja je objavljena u znanstvenom časopisu Advances in Infectious Diseases, a koja upozorava na mogućnost prisutnosti štetnih bakterija na remenima pametnih satova. Istraživači sa Sveučilišta Florida Atlantic (FAU) proveli su testiranje na različitim materijalima remenova, uključujući plastične, gumene, od tkanine, kožne te čak zlatne i srebrne remenčiće za Apple Watch i Fitbit. Cilj je bio istražiti povezanost između materijala remena i nakupljanja bakterija.
Rezultati istraživanja sugeriraju da je čak 95% testiranih narukvica bilo kontaminirano raznim opasnim bakterijama.
Što se tiče veze između materijala i nakupljanja bakterija, istraživanje je pokazalo da je tkanina prosječno bila najlošiji materijal u tom pogledu. Nakon tkanine, plastika se pokazala kao drugi najlošiji materijal, slijedile su guma, koža, dok je metal bio na samom dnu liste. Interesantno, čini se da su metalne narukvice imale minimalnu prisutnost ili uopće nisu imale bakterija, piše Android Authority. Prema istraživačima, plastične i gumene narukvice stvaraju optimalno okruženje za razvoj bakterija zbog svoje porozne i statične prirode.
Ispitan je i učinak dezinfekcijskih sredstava
U sklopu istraživanja, također je ispitan učinak dezinfekcijskih sredstava. Redovito korištenje dezinfekcijskih sredstava za čišćenje remena pametnog sata može biti učinkovit način da se smanji rizik od bakterijske kontaminacije.
No velika većina ljudi nosi svoje pametne satove gotovo neprekidno, često zanemarujući redovito čišćenje. To postaje posebno problematično ako se sat koristi tijekom vježbanja. Sudionici istraživanja koji su vježbali pokazali su najviše nakupljanje bakterija na svojim satovima.
Zaključak ovdje je da je važno redovito održavati čistoću svojih narukvica. Inače postoji rizik od neželjenih infekcija. Kakva je vaša praksa čišćenja remena pametnog sata? Odgovorite nam niže u anketi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati