Hrvati o standardu života: Cijene su toliko porasle da 10 eura ništa ne vrijedi
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
HRVATI su se na Redditu prisjetili kuna, valute koja je izgleda mnogima još uvijek u mislima. Iako je euro u Hrvatskoj uveden prije gotovo dvije godine, 1. siječnja 2023., brojni građani i dalje uspoređuju nekadašnje cijene u kunama s današnjim u eurima, osobito kad je riječ o svakodnevnim kupovinama.
Od namirnica u dućanima do iznosa plaća, mnogi osjećaju da euro donosi promjenu ne samo u valuti nego i u percepciji vrijednosti novca i cijena.
Jedan korisnik Reddita primijetio je kako plaće sada djeluju manje raznolike, često se vrte oko 1000 eura, uz rijetke iznimke od 1500 do 2000 eura. Dodao je da povišica od 50 eura ne ostavlja značajan dojam: "Kad kažem 50-100 eura, baš me nekako vuče kao da govorim 50-100 kn s obzirom koliko su cijene narasle."
"U dućanima se sve čini jeftinije, ali onda shvatiš da ti se i plaća čini puno manja"
Njegova objava privukla je razne komentare, od onih koji i dalje preračunavaju cijene u kune i osjećaju nostalgiju za starom valutom, do onih koji su se u potpunosti prilagodili euru i zaboravili na kune.
"U dućanima se sve čini jeftinije, ali onda shvatiš da ti se i plaća čini puno manja... da nije bilo povećanja cijena, bilo bi ok, a ovako je užas teški. Iako radim za puno veću plaću, osjećaj mi je da mi je ista kao prije 3+ godine. Kako je tek jadnim penzionerima i ljudima koji ne napreduju i ne dobivaju povišice...", napisao je jedan korisnik.
Na njegovu objavu nadovezala se korisnica koja je istaknula da i ona smatra isto. "Ista stvar, osobno ne osjećam poboljšanje u standardu života u odnosu na vrijeme kad sam imala puno manju plaću prije 3-4 godine.
Tipa tada sam imala plaću 800 eura, ali je kruh bio 80 centi. Za svoju plaću sam mogla kupiti 1000 kruhova. Sada imam 1200, a kruh je 1.6 eura, dakle mogu ih kupiti 750. Uzalud povišice kad ih je poskupljenje svega doslovno pregazilo."
"Još sve preračunavam u kune jer ako to ne napravim, prebrzo mi odlaze novci"
"Meni fale kune. Jos sve preračunavam u kune jer ako to ne napravim, prebrzo mi odlaze novci s računa, sve mi se čini jeftinije. Kao, što je 20 eura, ali 150 kn je puno", podijelila je svoje razmišljanje jedna osoba.
"Cijene su toliko porasle da imam osjećaj da 10 eura ništa ne vrijedi. Znam da nije tako, ali osjećam se kao da 200 kn nekada je danas 100 eura", napisala je još jedna osoba. Dok je druga komentirala: "Da, fale mi kune, prije si s 200 kn bio bog i batina. Sad s 30 eura na primjer ne možeš kupiti istu vrijednost koju si mogao prije s kunama, a i plaća brže nestane s eurima."
"Kune su bile dobre dok cijene nisu otišle 200% gore s uvođenjem eura", komentirao je netko, a mnogi su istaknuli da kune neće nikada preboljeti. "Fale i kune, ali više cijene koje smo imali u kunama", "Nikada ih neću preboljeti", "Skoro svaki dan razmišljam o tome i želim da se vrate. Je li to uopće moguće? Molim vas dajte mi nadu", "Kune su bile puno bolje u svakom pogledu".
Nekima kune uopće ne nedostaju
Međutim neki su istaknuli da im kune uopće ne nedostaju. "Ne. Lakše je računat s manjim brojevima, lakše se usporedit s drugim zemljama i fora je vidjet kakav euro mi se našao u novčaniku (iako će to vjerojatno dosadit)", "Meni ne. Navikao sam na te male cifre. Mislim, da, sve je skuplje i osjeti se to. Ali nekako, kune su mi otišle u zaborav."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati