Japanska metoda čišćenja promijenit će način na koji gledate na ovaj posao
Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.
ČIŠĆENJE mnogima nije najdraži kućanski posao. No japanski koncept kiyomeru pomaže promijeniti način na koji doživljavamo čišćenje pretvarajući ga u ugodan ritual koji pročišćava dom i dušu. U prijevodu s japanskog, kiyomeru znači "pročistiti".
Kiyomeru nije samo fizičko čišćenje prostora već i energetsko čišćenje predmeta i okoline. Ako promijenimo način razmišljanja i čišćenje doživimo kao priliku za zahvalnost, ono postaje lakše i manje stresno.
Filozofija Kiyomeru pristupa čišćenju kao načinu života, usmjeravajući pažnju na harmoniju i svakodnevne rituale. Sve počinje promjenom stava - promatrajte svoj dom kao produžetak sebe. Kao što perete zube ili se tuširate, posvetite se i održavanju prostora čistim. Male, redovite navike čine razliku.
Čišćenje neka postane ritual
U japanskoj kulturi čišćenje je čin zahvalnosti prema domu i stvarima koje posjedujemo. Umjesto napornog zadatka ono postaje ritual koji donosi mir i poštovanje. Primjer za to je japanska čajna ceremonija, pri čemu se svaki predmet čisti ne samo fizički već i energetski, s ciljem zahvalnosti i pročišćenja.
"Ovaj koncept nadilazi puko fizičko čišćenje jer se odnosi na dublje duhovno pročišćenje, kao i energetsko čišćenje predmeta koje koristimo i naše okoline. Ukorijenjen u dubokim kulturnim tradicijama šintoističkih i budističkih vjerovanja, kiyomeru odražava važnost harmonije, obnove i poštovanja prema svetome u japanskoj kulturi", rekla je Azumi Uchitani, spisateljica, umjetnica, predavačica i suosnivačica Japanske akademije mudrosti te autorica nadolazeće knjige YOSHUKU: Japanska umjetnost manifestiranja.
Kako primijeniti ovu metodu?
Ovu metodu u svojem domu možete lako primijeniti, a najlakše ćete to napraviti tako da stvorite jutarnju i večernju rutinu. Jutarnji i večernji rituali ključni su za održavanje reda i stvaranje osjećaja harmonije.
Dan započnite pospremanjem kreveta, otvaranjem prozora kako bi ušao svježi zrak i laganim čišćenjem poda. Navečer se posvetite sitnim zadacima poput brisanja površina i čišćenja sudopera prije spavanja kako biste mirno završili dan, prenosi Homes & Gardens.
Uvedite dnevne, tjedne, mjesečne i sezonske navike čišćenja. Dnevno se fokusirajte na osnovne zadatke poput pospremanja površina, brisanja kuhinjskih radnih površina te laganog usisavanja ili metenja. Ne zaboravite svakodnevno očistiti WC, tuš i kadu.
Tjedno odvojite vrijeme za temeljitije zadatke poput detaljnog usisavanja, brisanja prašine i organizacije ormara. Mjesečno se posvetite dubinskom čišćenju doma i većim projektima, poput pranja prozora ili čišćenja hladnjaka.
Sezonski prilagodite garderobu za ljetne i zimske mjesece te provedite generalno čišćenje na kraju godine. To uključuje temeljito brisanje prašine, pranje prozora, čišćenje kuhinje i drugih prostorija.
Uz to, postavite jasna pravila kako biste lakše održavali red. Neka ulazni prostor uvijek bude čist i uredan jer je to prvo što primijetite pri dolasku kući. U kuhinji izbjegavajte ostavljanje prljavog posuđa - operite ga odmah ili stavite u perilicu. Spavaća soba neka bude uredna i ugodna, jer čistoća i red u tom prostoru doprinose kvalitetnijem odmoru i boljem snu.
Posvetite ovim dnevnim zadacima samo 10 minuta, a oni će unijeti harmoniju i svjesnost u vaš prostor, čineći ga ugodnijim za svakodnevni život. Pri tome koristite prirodna sredstva za čišćenje kako biste osigurali zdraviji dom i izbjegli teške kemikalije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati