Namještaj Mima se zatvara, kupci bijesni. "Jako loše i nekorektno iskustvo"
NAMJEŠTAJ Mima nedavno je na svojoj Facebook stranici obavijestio kupce da s 31. listopada trajno zatvara sve poslovnice. Bila bi to možda još jedna tužna priča o propasti domaćih poduzetnika da im se ispod objave nije javilo mnoštvo nezadovoljnih kupaca tvrdeći da mjesecima čekaju svoje narudžbe ili povrat novca.
Iz Mime na upite kupaca uglavnom ne odgovaraju. Kako su nam sami rekli, na telefonske brojeve Mime nitko se ne javlja, a mnogi mjesecima nisu dobili odgovor na mailove. Iz Mime su se oglušili i na nekoliko Indexovih upita, tako da do danas nismo dobili njihovu stranu priče.
A od kupaca smo čuli lavinu kritika. Bilo je onih koji nisu dobili ono što su platili ili im je nedostajalo pola narudžbe i ostatak čekaju mjesecima. Javili su nam se i oni kojima se namještaj raspao i odbijena im je reklamacija, ali i oni kojima su reklamacije odobrene, no do danas nisu dobili povrat novca.
U travnju dobila neispravne stolice, još čeka povrat novca
"24. travnja 2024. naručila sam kuhinju i još dosta stvari iz Mime. Nakon dva mjeseca stigla mi je pogrešna kuhinja u koju nisam mogla uklopiti perilicu posuđa. Reklamirala sam je i rekli su da će poslati novi dio kako bih mogla uklopiti perilicu i novu kuhinjsku ploču. Nikad mi ih nisu poslali, a sada se više ne javljaju na telefon", ispričala nam je Julijeta.
Jako loše iskustvo s Mimom ima i Lana, koja već dva mjeseca čeka povrat novca za stolice koje su joj se raspale. "Ne znam od kuda krenuti. Moja sumrak saga s Mimom krenula je početkom lipnja kad sam preko weba uplatila četiri blagovaonske stolice. Narudžba je bila moguća isključivo preko weba, pa sam se prije uplate javila na njihov info-mail sa svim pitanjima koje sam imala.
10. lipnja uplaćujem stolice, oko 15. srpnja dolaze četiri stolice u dijelovima. Uspjeli smo sastaviti samo dvije jer su stolice toliko loše izrađene da ih se ne može sastaviti. Kontaktiram reklamacije, djelatnica mi kaže da će naručiti četiri nove stolice, a ove će pokupiti kurir za povrat. Zamolila sam da pregledaju nove stolice i sastave ih kad im stignu u njihovo centralno skladište. Nakon dva mjeseca, u rujnu, dolaze samo dvije stolice, nepregledane, u dijelovima, direktno od proizvođača, ponovno loše izrade.
Ne možemo ih više reklamirati jer Namještaj Mima prestaje s radom, pa kažu će mi vratiti dio uplaćenog iznosa. Do danas svoj povrat nisam dobila. Za cijelo vrijeme u reklamacijama s kojima sam komunicirala promijenilo se troje ljudi. Svi brojevi telefona preko kojih smo imali kontakt su isključeni. Na mailove više ne odgovaraju", ispričala nam je Lana.
Još jedna žena koja je željela ostati anonimna ispričala nam je svoje loše iskustvo. "Moje iskustvo s Mimom je jako loše i nekorektno. Dobila sam sav namještaj koji sam naručila, no u pakiranju je nedostajalo pola stvari za sastavljanje namještaja. Nisu mi poslali tiplove, šarafe, ogledalo, da ne nabrajam… Na kraju sam dodatno platila majstora i materijal. Ukinuli su kontakt-broj i jedva smo našli mail za reklamacije. Odgovorili su i sad već dva mjeseca čekam ishod", kazala je.
Prije godinu dana naručila kuhinju. Dobila krive dijelove, još joj nisu sve isporučili
Svoje loše iskustvo s Mimom ispričala nam je i Vlatka,koja je čekala kuhinju više od šest mjeseci da bi na kraju dobila krive elemente koji se ne mogu uklopiti u njezin prostor.
"4. studenoga u poslovnici Mima u Koprivnici naručili smo kuhinju. Gospođa ju je nacrtala na papiru, a to mi je bilo sumnjivo jer oni nude računalni projekt kuhinje, te se izmotavala da to dugo traje. Na njezinoj žvrljotini pola toga nismo razumjeli. Platili smo odmah 40 posto od cijene i rečeno nam je da će kuhinja možda stići do Božića, ali da je rok čekanja inače do 60 dana. Bilo nam je važno da stigne unutar tih 60 dana jer su tada radnici završavali s radovima kod nas.
Kako kuhinja nije stigla ni do ožujka, otišla sam tamo i ista mi je gospođa rekla da bi trebala stići do kraja travnja te je bezobrazno odgovorila da se prosinac ne računa, što nam prije nije bilo rečeno. U međuvremenu dolazi majstor za kuhinju i shvaća da prema njezinim nacrtima ne paše u naš prostor. Opet odlazimo u salon i tek sada nam rade računalni nacrt. Ustanovili su da imamo viška elemenata i da bismo trebali uzeti dodatni element za 280 eura, koji nismo ni željeli, kako bi se sve spojilo.
Prošao je i travanj, oni su nešto muljali, da bi na kraju u skladištu saznali da su nam u studenom zaboravili naručiti kuhinju i da su sada tražili dijelove po poslovnicama. Na kraju su nas zvali da je kuhinja kompletna i da dođemo po nju, no kod kuće smo shvatili da nedostaje izvučni element. Na kraju su nam poslali oštećeni. Dolazi majstor i treći put i shvaća da je opet ne može sastaviti jer dijelovi ne odgovaraju i da su još neki dijelovi oštećeni.
U Mimi mi tada govore da će nam poslati nove dijelove do rujna. Nudili su nam još neke dijelove koji bi pokrili rupe u kuhinji zbog njihovog pogrešnog izračuna, no do dana današnjeg mi ništa od toga nije došlo", rekla je.
"Kupci se mogu obratiti Državnom inspektoratu"
Obratili smo se Društvu za zaštitu potrošača Hrvatske Potrošač i pitali ih što kupci mogu poduzeti u ovakvim slučajevima.
"Kupci koji su uplatiti kaparu ili puni iznos za određene proizvode u određenoj trgovini/firmi koja je prestala poslovati prije datuma isporuke proizvoda, moraju se što prije obratiti pisanim putem trgovcu/firmi koja je navedena na računu. Naravno, trebaju zahtijevati povrat uplaćenih sredstva i odgovor na njihovu reklamaciju u zakonskom roku od 15 dana", objasnio nam je Igor Vujović iz Društva Potrošač.
Rekao je i da se gase prava po garanciji za proizvod u kojima je pravni slijed vezan isključivo za trgovca, no da i dalje vrijedi popis ovlaštenih servisera koji će izvršiti popravak ili zamjenu proizvoda ako on postoji.
Pitali smo ga i mogu li kupci podići tužbe protiv firmi u stečaju. "Mogu reći da se u slučaju stečaja određene trgovine/firme prvo podmiruju veliki vjerovnici, a nakon svih potraživanja i svega podmirenog idu kupci/potrošači. Uvijek se može podići tužba, no pitanje je financijske i vremenske isplativosti", kaže.
Pitali smo ga i kome se kupci mogu obratiti u ovakvim situacijama. "Kupac se mora što prije obratiti pisanim putem trgovcu koji je naveden na računu te ako dobije negativan odgovor u roku od 15 dana, ili ako uopće ne dobije odgovor, treba podnijeti pisanu prijavu Državnom inspektoratu", poručio je Vujović.
Pitali smo odvjetnicu što kupci mogu napraviti u ovakvim situacijama
Obratili smo se i jednoj odvjetnici, koju smo pitali što kupci mogu učiniti ako su platili kaparu ili puni iznos za proizvod, a firma prestane poslovati prije isporuke narudžbe.
"Ako je za neispunjenje ugovora odgovorna strana koja je primila kaparu, što je u predmetnom pretpostavljam slučaj, kupci mogu zahtijevati ispunjenje ugovora (isporuku namještaja) ako je to još uvijek moguće, ili ako nije moguće ispunjenje, mogu tražiti povrat kapare i naknadu štete ili mogu tražiti vraćanje dvostruke kapare (čl. 304. Zakon o obveznim odnosima).
Ako je kupac, pak, platio punu cijenu, on svakako ima pravo tražiti ispunjenje ugovora (isporuku namještaja), a ako to nije moguće, ima pravo tražiti povrat plaćenog iznosa i naknadu štete koju zbog toga trpi, sve prema općim pravilima o naknadi štete nastale povredom ugovora", rekla je odvjetnica Antonela Sesar iz Rijeke.
Dodala je i da kupci svakako imaju pravo podići tužbu, no da se uvijek mora procijeniti isplativost sudskog postupka. Na kraju smo je pitali i kome se kupci mogu obratiti za pomoć.
"Svakako je tu Hrvatska udruga za zaštitu potrošača, Nacionalno vijeće za zaštitu potrošača, Europski potrošački centar, Središnji portal za potrošače, a na koncu cijeli slučaj se može prijaviti i Državnom inspektoratu. Naravno, uvijek je tu i pravna pomoć koju kupci mogu dobiti od odvjetnika specijaliziranih u ovom pravnom području putem kojih mogu sudski ostvariti svoja prava", rekla je Sesar.
Emmezeta: Mi preuzimamo samo nekretnine, ne i poslovanje
S obzirom na to da se u javnosti pojavila informacija da će poslovnice Namještaja Mima preuzeti Emmezeta, Index se obratio i njima kako bi nam objasnili o kakvom se preuzimanju radi.
"Emmezetina sestrinska nekretninska tvrtka kupila je neke od nekretnina koje su bile u vlasništvu Namještaj Mima d.o.o. Emmezeta će u preuzetim nekretninama otvoriti svoje trgovine Emmezeta i Merkury. Naša nekretninska tvrtka kupila je samo nekretnine, ne i poslovanje. Kupci se za sva pitanja mogu obratiti tvrtki Mima namještaj d.o.o., koja još uvijek posluje", odgovorili su.
Tekst je ažuriran 21.11.2024. u 10:11 nakon što nas je jedan kupac obavijestio da je jedna reklamacija riješena. Zbog toga je uklonjen dio teksta koji se odnosio na taj prigovor.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati