Viralna talijanska reportaža: "Hrvati dolaze u šoping kao 80-ih"

U ITALIJI je postala viralna RAI-eva televizijska reportaža u kojoj se vide Hrvati kako, radi značajnih ušteda, dolaze obaviti kupovinu u Trst i okolna mjesta.
Reporteri su obišli trgovački centar u Miljama (tal. Muggia), gradiću pokraj Trsta uz samu slovensku granicu. Već na parkingu su primijetili značajan broj hrvatskih tablica, a u trgovačkom centru i puno hrvatskih kupaca - naravno, s kolicima punim robe.
"Ponekad je jeftinije i do 50%"
"Jeftinije je, ponekad i do 50%, pa se itekako isplati doći ovamo", rekao je jedan hrvatski kupac. Čovjek iz Rijeke novinarima je pokazao račun: potrošio je 280 eura. Na pitanje koliko bi platio istu količinu robe u Hrvatskoj, odgovara: "Oko 450, 500 eura. Gotovo dvostruko. Previše je poreza, radije ih plaćam ovdje nego u Hrvatskoj."
Trgovački centar zabilježi 11.000 posjetitelja samo nedjeljom, a čak 70% njih čine Slovenci i Hrvati. Kako navode reporteri, ovom rezultatu je bitan doprinos dala i odluka hrvatske vlade koja je ograničila rad nedjeljom na 16 radnih nedjelja godišnje, a one su, iz očitih razloga, uglavnom ljeti.
Porast od zabrane rada nedjeljom
Porast broja hrvatskih šoping-turista tako je u Italiji postao ogroman od trenutka kad su dućani u Hrvatskoj prestali raditi nedjeljom, a posebice otkad su se cijene drastično povećale - podsjetimo, Hrvatska je kontinuirano bilježila gotovo najveći porast cijena u Europskoj uniji.
Talijani su primijetili i fenomen uspoređivanja starih i novih cijena po društvenim mrežama, koji se kod nas od početka inflacije jako raširio. Primjerice, čokolada koja je u prosincu 2024. stajala 2.79 eura sada je dosegla 4.99 eura, odnosno, cijena joj se gotovo udvostručila.
Kapsule za perilicu posuđa više nego duplo skuplje
U Italiji neke stvari uistinu i jesu upola jeftinije: u snimci se za primjer navodi paket od 72 kapsule za perilicu posuđa. U Hrvatskoj takvo pakiranje košta 31.59 eura, a u Miljama 14.99 - dakle, razlika je veća od 100%.
"Kupuju deterdžente, pića, čokoladu i imaju znatno viši prosječni račun od domaćih kupaca. Riječ je o ljudima koji pomno prate akcije i ponude. Posebno od kraja prošle godine uočili smo velik interes za članstvo u programima vjernosti, čime stječu prava na sve povlastice koje imaju i domaći članovi", govore zaposlenici.
"Vraćaju se osamdesete"
Neki Talijani komentiraju kako su se vratile osamdesete, kad su "ljudi s istoka dolazili kupovati traperice". Čini se i da, bez obzira na razliku u cijenama, nije riječ samo o novcu. "Ispada znatno jeftinije, ali i proizvodi djeluju kvalitetnije", zaključila je jedna Hrvatica.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati