Crnogorac, potomak afričkih divova, kreacija pomahnitale hipofize i tajni projekt vlade
Foto: AFP
DONOSIMO vam životne priče pet najviših košarkaša u povijesti NBA lige. Neki od njih prirodnog su rasta poput Sudanca Bola, neki su rezultat poremećaja rada hipofize poput Rumunja Murešana, a neki su navodno tajni projekti vlada poput Kineza Yao Minga.
1. Manute Bol (Sudan - 231cm - 91kg)
Za razliku od Murešana, Bol nije imao nikakav poremećaj i njegova visina bila je rezultat prirodnog rasta, odnosno genetike. "Moja majka bila je visoka 208cm, otac 203cm, sestra 203cm, a pradjed čak 239cm", pričao je Bol. Rođen je 16. listopada 1962. godine u južnosudanskom gradiću Turalei, gdje je i pokopan 2010. godine. Manute je bio sin poglavice plemena Dinka, a njegovo ime u prijevodu znači "poseban dar". Kao dijete čuvao je stoku, a priča kaže kako je jednom s kopljem ubio lava koji je prišao stadu. Košarkom se počeo baviti 1978. godine kao 16-godišnjak igrajući za nekoliko sudanskih klubova. Na jednoj od utakmica zamijetio ga je nepoznati američki trener koji ga je uvjerio da dođe u Ameriku. Na draftu 1983. godine Bol je izabran u petom krugu, ali je isti poništen jer Manute navodno nije imao uopće pravo pristupiti draftu. Pozvan je u kamp Clevelanda, gdje je trenirao i učio jezik, međutim klub je odustao od njega jer ni nakon stotina sati tečaja ništa bolje nije govorio engleski. Bol je otišao na sveučilište u Bridgeportu odakle je 1985. godine opet izašao na draft. Washington Bulletsi uzeli su ga kao 31. pick. Već prve sezone Bol je ušao u žrvanj, a u sljedećih šest godina odigrao je gotovo 500 utakmica, izostavši iz tek njih 14. U prosjeku je igrao 20-tak minuta za kojih je upisivao tri poena, četiri skoka i četiri blokade.
1987. godine Bulletsi su na draftu izabrali playmakera Muggsyja Boguesa, tako sparivši najvišeg i najmanjeg igrača NBA lige. Njih dvoje na parketu, bila je to slika koja je govorila sama za sebe. Manute je inače bio ispodprosječan strijelac, ali zato sjajan bloker, jedan od najboljih u povijesti američke košarke. Neki njegovi rekordi stoje i dan danas, kao primjerice onaj od 11 blokada u jednom poluvremenu ili osam u jednoj četvrtini. 1992. godine u utakmici protiv Orlando Magica Bol je blokirao četiri uzastopna šuta u jednom napadu. Po prosjeku u karijeri drugi je najbolji bloker u povijesti NBA lige i jedini košarkaš koji je u karijeri upisao više blokada no koševa. Ukupno je odigrao 624 utakmice u NBA ligi za Washington, Golden State, Philadelphiju i Miami, a karijeru je završio 1995. godine. Nakon što se ostavio košarke Bol je postao aktivist, a osnovao je Ring Trude fondaciju koja je pomagala sudanskim izbjeglicama. 2000. godine ponudili su mu da preuzme mjesto ministra sporta u Sudanu. Kršćanin Manute odbio je ponudu, jer je jedan od uvjeta bio da se preobrati na islam. 2002. godine u dobrotvorne svrhe odigrao je hokej utakmicu za Indianapolis Ice, da bi četiri godine kasnije sudjelovao u tzv. Sudan Freedom Walku, 3-tjednom maršu od zgrade Ujedinjenih naroda u New Yorku do Washingtona. U njegovoj košarkaškoj akademiji u Cairu stvoren je i Luol Deng, danas sjajno krilo Chicago Bullsa. Manute Bol umro je 19. lipnja 2010. godine zbog zatajenja bubrega uslijed komplikacija sa sindromom Stevens–Johnson, a na pogrebu mu je odana počast iz svih dijelova svijeta.
2. Gheorghe Murešan (Rumunjska - 231cm - 143kg)
Gita Murešan rođen s poremećajem rada hipofize 14. veljače 1971. godine u selu Tritenii de Jos, pokrajini Cluy. Njegovi roditelji normalnog su rasta, a gorostasnog sina koji je već u osnovnoj školi imao preko dva metra po sugestijama usmjerili su prema košarci. Profesionalnu karijeru započeo je u CS Universitatea Mobitelco u Cluju, a kao 21-godišnjaka kupio ga je francuski Pau Orthez. Već sljedeće sezone Murešan je izašao na Draft gdje ga je kao 30. pick uzeo Washington Bullets. Prva sezona bila je vrlo obećavajuća, a Rumunj je zabijao prosječno šest koševa uz četiri skoka. U drugoj sezoni imao je prosjek od deset koševa i četiri skoka, a njegove treće sezone u NBA-u proglašen je igračem koji je najviše napredovao. Zabijao je gotovo 15 koševa po susretu u deset skokova. Nakon toga ozlijede su zaustavile njegov napredak. Sljedeće sezone upisao je prosjek od deset koševa i sedam skokova, da bi sezonu 1997. - 1998. cijelu propustio. Pokušao je oživjeti karijeru prelaskom u Netse 1998. godine, međutim ukupno je odigrao tek 31 utakmicu s prosjekom od četiri koša po susretu. 2000. godine vratio se u Pau Orthez, odigrao još jednu sezonu i objavio kako se povlači iz profesionalne košarke. 2004. godine Murešan je osnovao GBA (Giant Basketball Academy), a u međuvremenu se u nekoliko navrata pojavio i na televiziji. 1998. godine glumio je uz Billy Christala u filmu Moj div, da bi se nešto kasnije pojavio i u spotu Eminema. 2007. godine Murešan je prisustvovao revijalnoj utakmici najviših košarkaša na svijetu.
3. Slavko Vraneš (Crna Gora - 230cm - 125kg)
Slavko Vraneš rođen je 30. siječnja 1983 godine u Pijevlji, profesionalnu karijeru započeo je u Železniku. Kao 16-godišnjak okušao se u Turskoj, ali nije uspio da bi se povratkom u Crnu Goru, 2003. godine prijavio na draft, gdje je izabran kao 39. pick. Za Knickse nikada nije zaigrao, a godinu kasnije potpisao je desetodnevni ugovor s Portlandom. Do isteka ugovora uspio je zaigrati jednu utakmicu, točnije tek nekoliko minuta za koje je upisao skok i prekršaj - njegova jedina ostavština u NBA ligi. Karijeru je nastavio u Partizanu, Budućnosti iz Podgorice i Unicsu iz Kazana, a trenutno je član iranskog Sanaye Petrochimi.
4. Shawn Bradley (SAD - 229cm - 125kg)
Bradley je rođen 1972. godine u Zapadnoj Njemačkoj odakle se još kao dijete preselio u Caste Dale - Utah, gdje je pohađao srednju školu i sveučilište. U srednjoškolskoj karijeri imao je rekordni prosjek od 20 koševa, 12 skokova i šest blokada, a na Brigham Young sveučilištu pak 15 koševa i osam skokova. Obrazovanje je prekinuo nakon treće godine, otišavši služiti kao misionar. Nakon dvije godine misionarstva u Australiji Bradley se vratio u Ameriku, međutim umjesto da završi fakultet, odlučio se okušati na NBA draftu 1993. godine, gdje je izabran već kao drugi pick, zbog svojih sjajnih fizičkih predispozicija. U prvoj sezoni u dresu Philadelphije upisivao je prosječno deset koševa i šest skokova, a prosjek je rastao iz godine u godinu. Najbolji je bio u sezoni 1996 - 1997. u dresu Dallas Mavericksa kada je zabijao 15 koševa uz devet skokova. Karijeru je završio 2005. godine, nakon čega se okušao u politici, međutim za ulazak u senat države Utah nedostajalo mu je tek pet posto glasova. Bradley se kao i mnogi NBA košarkaši 90-tih okušao u filmu. Pojavio se 1996. godine u Space Jamu, zatim u jednoj epizodi Teksaškog Rangera s Chuckom Norrisom te naposljetku kao automehaničar u filmu "The Singles Ward".
5. Yao Ming (Kina - 229cm - 141kg)
Yao Ming rođen je 12, rujna 1980. godine u Šangaju, a prema nekim izvorima, poput knjige "Operacija Yao Ming" Brooka Larmera, on je tajni projekt kineskih vlasti koji su htjeli stvoriti super dijete - Kineza budućnosti koji će dominirati svijetom. Košarkašku karijeru Yao je započeo u Shanghai Sharks 1997. godine, da bi pet godina kasnije izašao na draft. Izabran je od strane Huston Rocketsa kao prvi pick, gdje je ostao i cijelu svoju karijeru do umirovljenja 2011. godine. U karijeri je upisao ukupno 9247 koševa i 4490 skokova (prosječno 19 i 9). Čak osam puta sudjelovao je na All staru, dva puta je izabran u drugu, a tri puta u treću najbolju petorku NBA lige. Njegova premijerna utakmica bila je veliki marketinški mamac, a čelništvo Miamija podijelilo je osam tisuća kineskih kolačića sudbine na tribinama kada je Huston otvarao NBA sezonu na jugu Floride. Nekoliko tjedana kasnije danima se najavljivao dvoboj Yao Minga i Shaquillea o`Neilla, a upitan za najavu Shaq je rekao: "Tell Yao Ming, Ching chong-yang-wah-ah-soh", zbog čega je medijski optužen za rasizam. Yao Ming je bio nevjerojatno popularan u SAD-u i Kini, a godinama je predvodio listu najbogatijih i najpopularnijih Kineza. Imao je ugovor s Coca Colom i Nikeom, a 2008. godine zaradio je čak 51 milijuna dolara. Mnogi smatraju kako je kineski gorostas mogao napraviti puno više u karijeri, međutim nije imao sreću s ozljedama. 2010. godine po treći put je slomio lijevo stopalo, nakon čega je objavio da prekida karijeru. Na vijest o prekidu karijere na kineskom portalu Sina Weibo komentar je ostavilo nevjerojatnih 1,2 milijuna ljudi...
Hasheem Thabeet
* Trenutno najviši igrač NBA lige je centar Huston Rocketsa, Tanzanijac Hasheem Thabeet koji ima 221cm i 121kg. 2009. godine Thabeet je bio drugi pick drafta, međutim u dresu Memphisa nikada nije opravdao očekivanja. Prvu sezonu odigrao je 68 utakmica uz prosjek od tri koša i tri skoka po susretu. Drugu sezonu imao je prosjek od jednog koša i jednog skoka po utakmici da bi početkom ove sezone prešao u Huston za koga je do sada odigrao tek dvije utakmice po dvije minute. Još nije zabio koš...
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati