Ovo je prava crna lista hrvatskog sporta
Foto: Getty Images, Guliver image, Hina, Pixsell, Moj Zagreb, HNL
Fotomontaža: Mihaela Kristić / Index.hr
PRAVA CRNA LISTA hrvatskog sporta, iako bi za sve "zaslužnike" dostajala tek Crna "knjiga", Indexova je kontra Mamićevim i policijskim zbirkama podataka, kojima se kršeći osnovna ljudska prava, nepodobni činitelji verbalnog delikta i svi koji remete idilu velikog vođe hrvatskog nogometa, odstranjuju sa stadiona i sporta, kako bi arene, tereni i momčadi bili ono što jesu - tek kulisa za obrtanje para, u kojoj navijači samo smetaju.
Indexovi novinari i sami znaju kako je biti na neustavnoj Crnoj listi, jer čak godinu dana jedino nama je na Maksimir bio zabranjen ulaz zbog "delikta argumentiranog stava". Osim navijačkog ogorčenja, Gazda ne voli slušati ili čitati novinarsku neugodnu istinu, pa nismo smjeli ući u službene prostorije i uskraćivano nam je ustavom zajamčeno pravo na rad. Ipak, nisu nas spriječili da uđemo na stadion, medijsku crnu listu zaobilazili smo kupnjom ulaznica i boravkom na tribinama, među glasnim navijačima, što uopće nije bilo loše, jer kao što ćemo podsjetiti u nastavku, do aktualnog buđenja novinarske svijesti i pronalaska "hrabrosti", velika većina "kolega" kukavički je šutjela.
Na našoj pravoj crnoj listi hrvatskog sporta svoje zasluženo mjesto pronašli su oni, ali i svi drugi koji su se o hrvatski sport ogriješili "riječju, mišlju, djelom i propustom", jer oni, iako ugledni građani, poduzetnici i javni djelatnici, puno više od šačice huligana osramotili su, ponizili hrvatski sport i zgadili ga onima koji su ga voljeli iskreno, bez zadrške i profiterstva.
Po strani sada što je Kovač još jedan hrvatski izbornik - Mamićev stipendist s dojmljivom kolekcijom košulja, on je na listi jer je dijelom odgovoran, iako se tome najtvrdoglavije opire, i za nacionalnu ligu. Ta odgovornost ne svodi se samo na rotiranje igrača, od kojih neki danas ne mogu biti ni zamjena u Lokomotivi. Pojedini članovi Kovačeve vrste za prvi poziv u A reprezentaciju doznali su preko "prijatelja koji je vidio na netu". Domaći nogometni "glamur" izbornika baš i ne privlači, iako je i po nekakvom HNS-ovom Kodeksu ponašanja sportskih djelatnika dužan štititi nogomet od negativnih utjecaja i širiti entuzijazam za igrom među igračima i navijačima. No, on se od rasprava radije sklanja na sigurnu udaljenost u Salzburg. Kovač je građanin Europe, kada ga pitate zašto ne živi u Hrvatskoj i popise kandidata objavljuje putem weba. Na treningu i na klupi voli se smatrati Nijemcem, a dok Gradski vrt skandira "Za dom spremni" pravi se Englez. Izbornik stranac.
DAMIR VRBANOVIĆ
IZVRŠNI ODBOR HNS-a = HDZ
2. ARSEN BAUK Ministar uprave nije uredio stanje sportskih udruga. Izmjenama zakona tek je ostavljena mogućnost da se one reguliraju posebnim pravilnicima, ali ne nužno i razrađuju uvjeti djelovanja takvih udruga sukladno Zakonu o udrugama kao općim zakonom. Građanska udruga Dinamo, jedan od najvećih hrvatskih izvoznika, Bauku pred nosom glumi neprofitnu organizaciju.
3. IVO BALDASAR Gradonačelnik Splita, koji u rukama drži i udio vlasništva Hajduka, populistički pristupa problemima splitskog kluba. Iskazao se u godinu i pol dana mandata u zapošljavanju podobnih kao malo koji njegov prethodnik. Tu je i afera s natječajem za Turističku palaču donatoru kampanje Stipi Mađoru, što je zainteresiralo i Državno odvjetništvo, odnosno, USKOK. Baldasara istražuju i zbog trgovanja utjecajem, i to upravo zbog brojnih zapošljavanja. Okupljenima na otkrivanju spomenika HOS-ovoj bojni čestitao je pobjedu nad antifašizmom, i za to pobrao aplauz. Ustvrdio je kako je riječ o lapsusu.
TOMISLAV MARČINKO
Prebacivanjem odgovornosti potiče se nepravda, a inertnim pristupom koji ide za tim da se stvari riješe same od sebe stvaraju se uvjeti za kaos. Vidimo da je prilično opasno ostaviti narodu da radi ono što trebaju činiti državne institucije. Takvo stanje vodi u dodatne podjele i stvara potencijalno pogibeljne situacije.
Podsjećamo ministra kako 59 nogometaša ima blokirane račune zbog neprihvatljivog statusa samostalne djelatnosti. Status samostalne djelatnosti znači kako je profesionalni sportaš svoje obveze prema državi u vidu poreza te plaćanja doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje dužan plaćati pravovremeno. Realnost je da mnogi nogometaši igraju, a ne primaju naknadu te nemaju mogućnosti redovito podmirivati svoje obveze prema državi. Tada ulaze u dužnički začarani krug jer im država na dugove obračunava kamate od 15%"
Pri HNS-u djeluje i Arbitražni sud, koji odlučuje o sporovima u okviru nogometnih transfera. Na čelu Arbitražnog suda je Ivica Veselić, sudac zagrebačkog županijskog suda, čiji je šef gore obrađeni Mamićev intimus Ivan Turudić. Arbitrima HNS-a pridružuje se i Jasna Smiljanić, uskočka sutkinja koje sa Zdravkom Mamićem "pije kavu jer je zgodan", što je potvrdila u izjavi za Index. Marjan Miletić, sudac Županijskog suda u Splitu i Nika Grospić-Ivasović, sutknjia Općinskog suda u Zagrebu, također rade za HNS, a prema napisima dijela medija, za to primaju i novčane naknade. Index potvrdu tih tvrdnji čeka od Državnog sudbenog vijeća, od kojeg smo zatražili uvid u imovinske kartice navedenih sudaca. Također, od Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa zatražili smo tumačenje njihove pozicije.
Neven Paškalin Načelnik PU zadarske
Ivica Kostanić Načelnik PU šibensko-kninske
Krunoslav Borovec Načelnik uprave policije. ... jer su na utakmici Hajduk - Dinamo u ožujku 2014. udobno zavaljeni i sa smiješkom gledali divljanje Zdravka Mamića po loži Poljuda i njegovu tučnjavu s Ivom Begom, bez da su išta poduzeli.
Neven Barač široj javnosti je najpoznatiji kao jedan od aktera čuvene afere skraja 90-ih poznate kao "Dubrovačka banka". Bila je to afera koja dobrano uzdrmala temelje tadašnje HDZ-ove vlasti, dobrim je dijelom utjecala na njeno rušenje, a baš je Barač bio taj, koji je u to vrijeme najmoćnijeg političara u državi, Ivića Pašalića, prokazao kao ''petog ortaka'' te ga pretvorio u političkog marginalca.
Međutim, sve ono što je Barač hvalevrijedno napravio u tom slučaju, izbrisao je sudjelovanjem u bezbrojnim aferama koje su hrvatsku odbojku dovele na rub egzistencije.
Otkako je samostalne Hrvatske niti u jednom sportu nije bilo toliko afera koliko u odbojci. Sjajni rezultati iz 90-ih ( tri uzastopna srebra odbojkašica na EP-a te final-four odbojkaša zagrebačke Mladosti u Kupu prvaka) vrlo brzo su prebrisani godinama katastrofalnog poslovanja u odbojkaškom savezu, koji je kulminaciju dosegao u 2000-im kad su nam i muška i ženska reprezentacija dosegle dno, a sam Savez je na kraju otjeran u stečaj, a umjesto njega stvorena je Odbojkaška udruga, kojoj je na čelu opet Barač, no ovaj put njegov sin Zdeslav.
Kao "vječni" predsjednik Saveza na čelne pozicije instalirao je vlastite sinove, a Zdeslav je preuzeo očevo mjesto. Zbog nastanjenosti u Njemačkoj, Barač mlađi je uveo bizarnu praksu "satelitskog'' rukovođenja savezom, a niz afera na koncu je rezultirao općim cirkusom i stvaranjem dvije muške reprezentacije. Za njegova je mandata uvedena i čudna praksa plaćanja izlaznih certifikata hrvatskog savezu za ugovore koje su igrači potpisivali u inozemstvu.
IVICA LOVRIĆ
Pročelnik zagrebačkog Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport i bivši predsjednik Cibone vješto je skrivao dug legendarnog zagrebačkog kluba. Lovrić je nedavno završio pod istragom USKOK-a zbog sumnji da je sklapanjem lihvarskog ugovora s Josipom Klemmom i njegovom tvrtkom oštetio Cibonu.
ZLATKO MATEŠA
ZORAN GOBAC
Alfa i omega hrvatskog rukometa, na krilima povoljne političke klime 90-ih od sebe i RK Zagreba stvorio je rukometne institucije, a od zeta - srednjeg vanjskog. Nakon svađe s Petrom Metličićem potjerao legendarnog kapetana iz reprezentacije, a sukobio se i s Ivanom Balićem te Renatom Sulićem, kojih više nema u reprezentaciji (op.a. iako je Balić i dalje aktivan u Njemačkoj, a Sulić nominiran za najboljeg rukometaša svijeta 2014. godine). Gobac je vrlo privržen HDZ-u, a Mladen Barišić optužio ga je na suđenju Ivi Sanaderu da je HDZ-u osigurao dva milijuna eura od izgradnje Arene Zagreb. Gobac je godinama bio glavni menadžer RK Zagreba, a danas je na vrlo neobičnom mjestu; predsjednik Odbora za hitnost. Zahvaljujući njegovim poslovnim odlukama, kao što je dizanje kredita za transfer Balića te ostalih igrača sumnjive kvalitete iz regije, Zagreb je ne tako davno doživio financijski slom.
Da se vratimo na Balića i jednu zanimljivost. Aktualni izbornik Slavko Goluža otpisao ga je riječima: "nije se javio na telefon", a umjesto najboljeg rukometaša svijeta svih vremena izbornik je na SP u Španjolskoj (a kasnije i na Euro u Danskoj) vodio 30-godišnjeg zeta Josipa Valčića.
MARIJAN HANŽEKOVIĆ
Jedan od najutjecajnijih odvjetnika u Hrvatskoj, a odnedavno odvjetnik Milana Bandića i vlasnik Jutarnjeg lista. Osim što utjeruje dugove za HRT i Zagrebački holding, Hanžeković u slobodno vrijeme sjedi u skupštini GNK Dinama i tako daje pravni legitimitet načinom na koji Mamić vlada klubom.
IVAN ZVONIMIR ČIČAK
Nekadašnji junak Hrvatskog proljeća godinama odbija prihvatiti činjenicu da ga je vrijeme pregazilo te da je široj javnosti nezanimljiv pa u svrhu sulude ambicije i hranjenja vlastite taštine i ega, ne bira sredstva i načine da se nekako vrati u žižu javnosti. Čičak je čovjek koji je od nekoć časnog HHO-a (za vrijeme olovnih 1990-ih HHO je predstavljao doista jednu od svijetlih točaka hrvatskog pokreta otpora) napravio privatnu prćiju, lišenu bilo kakvog ugleda, legitimiteta i značaja. Prgav, arogantan i osvetoljubiv, Čičak je iz Ureda potjerao sve one koji nisu željeli razmišljati poput njega, odnosno, riješio se svih koji su nešto vrijedili. Udruga čija je osnovna svrha bila štititi ljudska prava, postala je biznis čovjeka koji je kršio prava vlastitih zaposlenika. Ostavši sam, odbačen od svih srodnih nevladinih udruga te lišen financijskih sredstava da bi mu Udruga mogla opstati, sprijateljio se s najprije s Tomislavom Karamarkom, a onda i sa Zdravkom Mamićem. I dok je za Karamarka kopao ''ustaške kosti'' po Zaprešiću (u vrijeme kad je ovaj počeo svoj ''sveti rat protiv'' Josipa Boljkovca i društva), za Mamićev džeparac pristao je izigravati Dinamovog "delegata" po stadionima širom Hrvatske, bilježivši ispade navijača prema kojima je jedina prava žrtva hrvatskog nogometa baš Zdravko Mamić. Legendarna je Čičkova tvrdnja da je skandiranje ''Mamiću Cigane'' čisti rasizam.
ZORAN MAMIĆZdravkov brat, bivši hrvatski reprezentativac, nekadašnji igrač Bayera, Bochuma te kapetan Zdravkovog Dinama i brončani reprezentativac bez minutaže u Francuskoj. Po završetku karijere u bratovom Dinamu postoje nezamjenjivi direktor Modrih. U posljednjih sedam godina koliko je na funkciji direktora Dinamo postaje talog europskog nogometa. Zoran i Zdravko Mamić dokazao u nogometu rade bez sportske vizije. Menadžer Mamić tijekom godina na Maksimir dovodi nepogode poput Calella, Diddyja Guele i Dodoa, od kojih mnoge opasno preplaćuje. Nakon niza trenerskih smjena brat ga postavlja na klupu Dinama u jesen 2013., a Mamić mlađi kao trener samo nastavlja raditi ono što je započeo kao sportski direktor – blamirati Dinamo u Europi.Pod njegovom direktorskom i trenerskom palicom, GNK Obiteljski postao je i službeno postao najgori klub u povijesti Europa lige. Simbol je nepotizma u današnjem Dinamu.
ŽELJKO ŠIRIĆ
Personifikacija korupcije u HNS-u, nekadašnja centralna figura moći sudačke organizacije i brojčano nadmoćnog osječkog sudačkog lobija. Nepravomoćno osuđen zbog primanja mita za pošteno suđenje. HNS ga je suspendirao, ali i dalje ga ugošćuje u svojoj loži. Nekadašnji predsjednik Komisije nogometnih sudaca i dopredsjednik Hrvatskog nogometnog saveza u ožujku je ove godine zbog ''poštenog suđenja'' na zagrebačkom Županijskom sudu nepravomoćno osuđen na četiri godine zatvora. Zbog primanja mita izrečena mu je i mjera osmogodišnje zabrane obavljanja dužnosti u nogometu, a koja će početi teći nakon što odsluži kaznu. "U njegovo vrijeme, u HNL-u se nešto moglo napraviti samo u dogovoru s njim. Ponašao se kao suvereni vladar virtualne nogometne igrice." obrazložila je sutkinja Mihaela Grahovac osuđujuću presudu. Širić je godinama bio vladar sudačke organizacije. Sa Zdravkom Mamićem je godinama imao odnos koji je balansirao na granici ljubavi i mržnje. Od ljeta 2005. Mamić i Širić su saveznici, a od tada je Dinamo kontinuirano prvak. Širić je 2007. i formalno postao povjerenik za suce 1. HNL. Za vrijeme svjetskog prvenstva u Brazilu viđen pred Maracanom u Riju kako šverca ulaznicama za susret Argentina – BiH. Za Širića se vežu brojne afere i skandali, a uz one iz ''sportskog'' miljea, etiketiran je i kao višestruki nasilnik. U jesen 2012. nakon utakmice Hrvatska - Wales u Osijeku napao je Indexovu urednicu prilikom obavljanja novinarskog posla, za što mu se sudi pred osječkim sudom. 1992. bio je pod istragom zbog sumnje da je u jednom kafiću premlatio Osječanina Josipa Leutara koji je desetak dana poslije preminuo. Zbog manjka dokaza istraga je obustavljena u veljači 1993. godine.
RENO SINOVČIĆ
Pritvoreni šef friško preoblikovanog NK Zadra. Iz kluba izvukao milijune na očigled države. Za čovjeka koji je bio glavni akter skandaloznog finala Kupa 1999., kad je na najbrutalniji mogući način presudio da Osijek mora u ime višeg cilja osvojiti Kup preko ''male'' Cibalije, desetljećima se lijepila etiketa najblaže rečeno kontroverznog poduzetnika.
DINAMOVA FILIJALA LOKOMOTIVA, ŠIKIĆ I DOLIČKI
Sportska inspekcija potvrdila je u veljači ove godine ono što je Index odavno pisao; Lokomotiva je filijala Dinamu. Tako je sezone 2009./10. direktor Lokomotive bio ujedno i stručni savjetnik Nogometne škole Dinama, dok je predsjednik Lokomotive Tin Dolički bio istodobno i član Izvršnog odbora Dinama. Isto tako, uočen je dokument na kojemu je navedeno da je tražitelj licence za natjecateljsku godinu 2009./10. Lokomotiva, koja je osnovana kao Udruga građana za obavljanje sportske djelatnosti, da je predsjednik iste Zdravko Mamić, a potpredsjednici Damir Vrbanović i Zoran Mamić.
"Nama je glavni cilj proizvoditi igrače za Dinamo", Božidar Šikić za Index.
Index je također istraživao od čega Lokomotiva živi, jer je poznato da je riječ o klubu bez sponzora i navijača. Dakle, uhodana šema izgleda ovako; Dinamo pokloni Filijali svog igrača, a zatim ga kupi za nekoliko milijuna kuna. Tako je primjerice Dinamo kupio Brozovića, i to dva puta! Prvo u prosincu 2011. godine za 11 milijuna kuna, nakon čega je ovaj nastavio igrati za Lokomotivu, a zatim opet na ljeto 2012. za 6.2 milijuna kuna, kada je napokon obukao dres Dinama.
JOSIP ŠIMUNIĆ, bivši reprezentativac
Dugogodišnji reprezentativac, iz međunarodnog nogometna izgnan nakon što je poveo Maksimir u skandiranje pozdrava "Za dom spremni", polako se promiče u novog glasnogovornika desnice. Vrijeme je da sportsku karijeru i službeno zamijeni političkom.
MILAN BANDIĆ
Uhićenjem Milana Bandića zagrebački sport ostao je bez svog najvećeg pokrovitelja. Zagrebački gradonačelnik, dugogodišnji počasni predsjednik Dinama i skrbnik Cibone uhićen je nakon višemjesečne akcije PNUSKOKA i policije u koordinaciji Zorana Milanovića i Rajka Ostojića, zbog sumnje u počinjenje više koruptivnih kaznenih djela, zlouporabe položaja i ovlasti i trgovanja utjecajem. Gradonačelnik Zagreba kapitalac je akcije u kojoj je prema još uvijek neslužbenim vijestima, "palo" čak 19 osoba. Među njima je i tajnik zagrebačkog športskog saveza, bivši direktor i aktualni član Skupštine Cibone Zdenko Antunović. Milan Bandić je proglašen za petog Dinamovog počasnog predsjednika. Premda barem formalno sa Zdravkom Mamićem nije dijelio istu stranačku košulju, Bandić je uvijek bio široke ruke prema Dinamu. U travnju 2014. godine USKOK je u okviru izvida u Zagrebačkom holdingu zbog sumnje u malverzacije s proračunskim novcem zatražio uvid u sponzorske ugovore Grada Zagreba i GNK Dinamo. Istraga koliko je poznato nije pokrenuta. Između 2006. i 2012. godine Dinamo je iz gradskog proračuna primio najmanje 215 milijuna kuna, prema podacima iz prijave Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja od strane malih Hajdukovih dioničara.
U mrežu koju je gradio tijekom 13 godina apsolutne vlasti u Zagrebu upletene su i najveće sportske institucije Hrvatske. Bandićev stožer bio je sigurno utočište zagrebačke sportske elite koju je obilato hranio novcem iz gradskog proračuna. Bandićev pročelnik za sport Ivica Lovrić sa svojim Uredom za kulturu i sport Grada Zagreba glavni je procjenitelj uspjeha i izvrsnosti zagrebačkih klubova, sukladno čemu im dodjeljuje milijunske potpore. Lovrić je, doduše, nešto lošije procijenio stanje u Ciboni i doveo je na rub stečaja, a Bandić ga je smjenom s mjesta predsjednika zapravo samo rehabilitirao i drugarski mu podmetnuo leđa. Uvjeravaju nas da je njihov odnos u danima prije Bandićevog uhićenja bio prisan, a sukob u Ciboni tek taktička nužnost uoči predstečajne katarze.
ALOJZIJE ŠUPRAHA
Bivši nogometni sudac, javnosti najpoznatiji kao arbitar koji je uz pomoć svog sekundanta Zorana Krečka Rijeci 1999. na Kantridi oduzeo naslov, trenutno obnaša funkciju člana IO HNS-a i predsjednika NS Splitsko-dalmatinske županije. U lipnju je ove godine Šupraha priveden na splitski prekršajni sud u Splitu zbog remećenja javnog reda i mira nakon utakmice finala juniorskog kupa u Dugopolju. Prema riječima Hajdukova predsjednika Brbića, Šupraha ga je pola sata nakon utakmice presreo i vidno alkoholiziran udario šakom u glavu. Šupraha je uhićen uz optužni prijedlog zbog remećenja javnog reda i mira. Međutim, splitska policija nije mu "sudila" i prema Zakonu o navijačima. Predsjedniku županijskog saveza i nekadašnjem sucu u krvi je, naime, izmjereno 0,54 promila alkohola u krvi. Prema članku 4. sr. 1 navedenog zakona, dolazak i boravak na sportskom igralištu u alkoholiziranom stanju (preko 0,50 g/kg) smatra se protupravnim ponašanjem u razdoblju od polaska do povratka s nogometnog natjecanja.
ZORISLAV SREBRIĆ
Bivši dugogodišnji glavni tajnik HNS-a, čuvar svih tajni i pečata, gledao je kako nogomet desetljećima tone u glib i korupciju, pa je sukladno tome i nedostojan počasne funkcije u savezu. Nakon uhićenja Širića i Djedovića, novinari su Srebrića upitali osjeća li vlastitu odgovornost s obzirom da je kroz svoju funkciju glavnog tajnika HNS-a čuvar zakonitosti te udruge. "Ako me pitate jesam li iznenađen, onda je odgovor da. Ako me pitate bojim li se, onda je odgovor - Ne. Na sve ono što se moglo postupati, to je učinjeno po propisima", rekao je tada nepoderivi gospodin "čestitamo", koji je sofizmom neumorno pravdao sebe i sudruge svake odgovornosti. Srebrić nije objasnio ni je li HNS štetno poslovao kada je propustio povoljniju ponudu za prodaju tv prava od agencije Kentaro, i ostao vezan uz Sportfive.
NEVEN ŠPRAJCER
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati