Aco poručio Jeličiću da mu je bolje šutjeti nakon svjedočenja na suđenju Mamićima
HRVATSKA KOŠARKAŠKA REPREZENTACIJA je u nedjelju doživjela težak poraz u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo. Na gostovanju u Sarajevu su izabranici Josipa Sesara izgubili od Bosne i Hercegovine rezultatom 110:90. Hrvatska je na korak od toga da prvi put u povijesti propusti EP. Hrvatska je prije četiri dana u Zagrebu pobijedila BiH s 13 poena razlike, ali je Bosna i Hercegovina zatim nadoknadila zaostatak.
Jeličić debakl košarkaša komentirao prozvavši Acu Petrovića
O tome koliko je bolan taj poraz svjedoči i podatak da je Hrvatska više od 110 poena primila samo jednom u povijesti. Dogodilo se to u finalu Olimpijskih igara u Barceloni 1992. godine. Tada nam je američki Dream Team, predvođen Michaelom Jordanom, Magicom Johnsonom, Karlom Maloneom i ostalima, ubacio 117 poena.
Utakmicu je objavom na Facebooku, u ironičnom tonu, prokomentirao i nogometni komentator Joško Jeličić: "Bojim se postaviti pitanje jer jedino Aco Petrović ima pravo na košarkašku istinu, ali probat ću: Imaju li Vatikan i San Marino košarkašku reprezentaciju, zbog idućih kvalifikacijskih prozora? Pitam za strica iz Neorića."
Petrović mu je odmah odgovorio
Ubrzo mu je odgovorio Petrović, i to na Twitteru: "Ne bi se trebao Joško Jeličić bojati mog komentara, jer društvene mreže ipak daju pravo svakom da se izrazi, pa čak i ako pita u ime strica iz Neorića. Ali, zbog moralne higijene, nakon svjedočenja u Osijeku, bilo bi dobro da nas poštedi komentara, bar na par godina."
Što je Jeličić svjedočio na suđenju Mamićima u Osijeku?
Prošlog mjeseca, u nastavku suđenja braći Mamić i ostalima u tzv. aferi Dinamo 2, bivši igrač Joško Jeličić je kazao da tijekom istrage na ispitivanju u Uskoku nije govorio istinu o uvjetima svoje financijske nagodbe s Dinanom jer je bio u strahu i plašio se moguće kaznene odgovornosti.
U iskazu na osječkom Županijskom sudu kazao je da mu je Dinamo, zbog neispunjavanja ugovornih obaveza, ostao dužan 844 tisuće eura, ali je, nakon neuspjelog prvostupanjskog suđenja, pristao na nagodbu i isplatu 200 tisuća eura, što mu je u klupskim prostorijama na ruke isplatio Zdravko Mamić, čime je spor bio riješen.
"Pokazali su mi dokument koji me ostavio u šoku, nevjerici i strahu"
Na upite Uskoka ustvrdio je kako mu nitko iz Engleske nije ništa platio u dogovoru oko nagodbe, ali da mu je tijekom istrage Uskok pokazao dokument koji ga je "ostavio u šoku, nevjerici i strahu" jer se "u preambuli spominjala neka tvrtka iz Londona". Kaže da ga je uhvatio strah ne snosi li on, kao čovjek bez pravnog iskustva, nekakvu kaznenu odgovornost.
S obzirom na to da se njegov tadašnji odvjetnik Krešimir Ćurković tijekom svog iskaza na ovom suđenju pozvao na odvjetničku tajnu u dogovaranju nagodbe s Dinamom, na upit tužiteljstva može li nešto reći o tome Jeličić je kazao da ne želi nikome stvarati probleme, pa ni nešto nametati svojem odvjetniku, ako on već o tome nije želio govoriti.
Ustvrdio je kako svoja potraživanja prema Dinamu nije prenio na treću osobu niti je za to ovlastio svog odvjetnika Ćurkovića, pa mu je obrana predočila ugovor o cesiji, iz kojega proizlazi da je svoja potraživanja prema klubu prenio na englesku tvrtku Real Sports Management, čiji je vlasnik, prema optužnici Uskoka, bio Mario Mamić,
Jeličić je ustvrdio kako se ne sjeća da je ikada vidio ili potpisao taj dokument, kako dopušta da bi na dokumentu mogao biti njegov potpis, ali da ne zna kako je njegov odvjetnik Ćurković došao do tog ugovora jer tvrdi da s njim o tome nikada nije razgovarao.
Na zahtjev obrane Jeličiću je pročitan njegov iskaz iz istrage da su ga kontaktirale dvije osobe iz Engleske i pitale je li spreman prenijeti im svoja potraživanja prema Dinamu, nakon čega je kontaktirao Ćurkovića, koji je rekao da za to nema zapreka, pa je pristao na tu ponudu.
Prema tom iskazu, ponovo se sastao s te dvije osobe iz Engleske, potvrdio prepuštanje svojih potraživanja te otišao do njihovog automobila, gdje su mu dali novac, o čijem iznosu nije želio govoriti, nakon čega je potpisao nekakvu potvrdu i o tome obavijestio odvjetnika Ćurkovića.
Jeličić je na suđenju ponovio kako je o nagodbi razgovarao sa Zdravkom Mamićem koji mu je isplatio 200 tisuća eura u gotovini, a da je iskaz u Uskoku, kada je pričao o "nekim Englezima i drugim pojedinostima", dao isključivo iz straha i pravnog neiskustva, jer se bojao kaznene odgovornosti.
"Nisam govorio istinu"
"Nikakvi Englezi nisu postojali niti sam s njima pregovarao o potraživanjima. Englezi su isključivo plod moga straha od kaznene odgovornosti, jer sam u preambuli dokumenta vidio da se radi o nekoj tvrtki iz Engleske i to sam rekao da zaštitim sebe", rekao je na suđenju Jeličić.
Na upit odvjetnika Zdravka Mamića Filipa Glavaša znači li to da je u istrazi 2016. godine lagao Uskoku Jeličić je potvrdio kako tada "nije govorio istinu".
Odvjetnik Glavaš uložio je primjedbu na Jeličićevi iskaz u dijelu kada je rekao da nije zaključio ugovor o cesiji o prijenosu potraživanja na tvrtku Real Sports Management. Smatra da je Jeličićev novi iskaz u suprotnosti s ranijima, ali i materijalnom dokumentacijom u spisu, iz čega proizlazi da je "njegov iskaz u tom dijelu neistinit, a i sam svjedok je priznao da je u istrazi neistinito iskazivao".
Za što se Mamićima sudi u aferi Dinamo 2?
U tzv. aferi Dinamo 2 za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.
Uskok tereti Zdravka Mamića da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. godine, ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao, klub oštetili za više od 19 milijuna eura.
Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe, a da je, uz navedeno, NK Dinamo neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od 7.35 milijuna eura.
Potkraj listopada prošle godine okrivljenik Vuksan priznao je krivnju i nagodio se s Uskokom, pa je, temeljem sporazuma stranaka, osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je, potkraj studenog, priznao i okrivljeni poduzetnik Igor Krota, koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati