Barcelona ide na sve ili ništa. Ferran Torres samo je početak stvaranja nove sile
JOŠ JEDNA kaotična godina nogometa u jeku pandemije koronavirusa je iza nas, a kada se govori o kaosu u nogometu, nijedan klub ga nije proizveo više u posljednjih 12 mjeseci od Barcelone.
Bartomeuovi skandali, novi predsjednik, neočekivani odlazak Messija, problemi s financijama i registracijom novih igrača, šokantni porazi, novi trener i promocija nekolicine klinaca iz La Masije - godina u FC Barceloni bila je prepuna zanimljivog, ali za navijače većinom negativnog sadržaja. Svi problemi na terenu i izvan njega, koje je Barca godinama ignorirala, napokon su i rezultatski došli na naplatu, pa klub 2021. završava na sedmom mjestu La Lige i u Europa ligi, prvi put nakon 20-ak godina.
U svom tom kaosu uprava Barcelone je ipak shvatila da je vrijeme za potpuni reset te tijekom posljednjih nekoliko mjeseci poduzima poteze koji bi je mogli izvući iz krize.
Xavi i njegovo prvo pravo pojačanje
Prvi potez je postavljanje Xavija na mjesto trenera. Već nakon četiri utakmice pisali smo da se Xavijeve ideje jasno vide na terenu, da su poboljšanje u odnosu na Koemana i da maksimalno odgovaraju Barcinom identitetu koji je upravo Xavi prije 10-ak godina utjelovio na terenu. Posljednja utakmica u 2021., ona sa Sevillom, to je potvrdila. Xaviju je tada nedostajalo više od pola ekipe, ali je Barcelona i s takvim kadrom uspjela dominirati protiv druge ekipe na tablici La Lige te ju je samo nesreća dijelila od pobjede. Barca je imala 25 udaraca, od toga 12 iz šesnaesterca, promašila je dvije velike prilike i jednom pogodila okvir gola. S druge strane, Sevilla je imala tek pet udaraca (jedan u okvir), a to je značilo da je Barca napokon i protiv ozbiljnog protivnika odigrala kvalitetno u obrambenoj fazi igre.
Ali u utakmici sa Sevillom, kao i u onima prije, bilo je očitih problema, koji Barcelonu koštaju pobjede. Od odlaska Luisa Suareza u klubu nema izrazitog golgetera, odnosno centralnog napadača, nekoga tko bi završavao prilike koje mu stvaraju talentirani plejmejkeri, no prije svega nema napadača koji bi svojim dubinskim kretnjama odvlačio stopere i gurao obranu što bliže vlastitom golu. Drugi dobar potez Laportine uprave i novo pojačanje, Ferran Torres, trebao bi popuniti tu prazninu.
Torres je od početka svoje seniorske karijere u Valenciji bio tradicionalno krilo, dešnjak na desnoj strani napada, koji koristi svoj izrazito dobar dribling u situacijama 1 na 1 i potom traži priliku za ubacivanje i asistiranje suigračima. U tome je već s 19 godina bio jedno od najboljih krila La Lige. Talent je prepoznao Pep Guardiola i za prilično nisku cijenu od 20 milijuna eura doveo ga u Manchester City. Znalo se odmah da takav mladi igrač pod Pepom ne može ostati samo jednodimenzionalno krilo. Pep ga je od početka koristio i na drugim pozicijama - lijevo krilo, centralni napadač - i vrlo brzo je otkrio koliko je Torres polivalentan. Nije imao problema driblati s lijeve strane ulazeći u sredinu, a posebno je oduševio svojom igrom bez lopte kada je igrao centralnog napadača. Odlično bi koristio svoju brzinu i agilnost kako bi iskoristio prostor iza leđa protivničkih stopera i potom završavao akcije udarcem. "Kreće se kao najbolji centralni napadači na svijetu", izjavio je jednom prilikom Guardiola.
Najbolji pokazatelj toga bilo je polufinale ovogodišnje Lige nacija, u kojem je za svoju Španjolsku Italiji zabio dva gola tako što se svojim kretnjama dva puta oslobodio talijanskih stopera i jednim dodirom u mrežu pospremio ubacivanja s lijeve strane. Zbog izuzetne kvalitete Cityjevog kadra nikada nije postao standardni prvotimac, mučile su ga i neke ozljede, ali svaki put kada bi dobio minutažu, opravdao bi Pepovo povjerenje.
Mediji bliski Barceloni navode kako je Torres bio Xavijeva velika želja te da ga do kraja sezone planira koristiti kao i Pep, u ulozi centralnog napadača. Barca bi trebala višestruko profitirati od njegovih kretnji bez lopte, a to bi značilo i više prostora između linija za igrače poput Depaya, Fatija, Pedrija i Gavija. No, ako se ostvari scenarij u kojem primjerice Dembele napušta klub na kraju sezone, Torres se bez ikakvih problema može vratiti u staru ulogu iz Valencije i ponovo igrati kao desno krilo. Njime je Barcelona dobila veliku fleksibilnost u napadu te na brdo mladih igrača koje posjeduje nadodala još jednog s elitnim potencijalom za igranje u nekoliko različitih uloga.
Dolazak Halanda bi bio idealan, ne samo za Barcu
Barcu smo ove sezone mogli gledati u svakakvim sastavima jer od samog početka sezone igra bez nekolicine bitnih igrača. Zbog ozljeda gotovo cijelu polusezonu propustili su Dembele, Pedri i Fati, u studenom su se ozlijedili Depay i Dest, a sada je klub poharao i koronavirus, koji ga je ostavio na samo nekoliko prvotimaca spremnih za sljedeće kolo. Još uvijek čekamo da Xavi dobije priliku odigrati utakmicu sa svim zdravim igračima ili barem onim najboljima.
A kada bi svi bili zdravi, čak i ovakva Barcelona, koja je usred jedne od najgorih kriza u povijesti kluba, imala bi solidan kadar. Ono što je trenutno puno bitnije, na gotovo sve igrače klub može računati barem 10-ak godina i svi imaju potencijal biti elitni igrači na svojim pozicijama. Tu su još i poneki igrači poput Depaya, Albe i Busquetsa, koji mogu pomoći ekipi, no ostatak je Barcelona stavila na prodaju i jedva čeka njihov odlazak iz kluba. Umtiti, Coutinho, Dembele i ekipa već predugo parazitiraju na visokim plaćama, pa bi njihovim odlaskom Barca financijski prodisala te bi se oslobođena sredstva mogla uložiti u pravog kapitalca u vrhu napada. Sve ostale pozicije su za sada dobro pokrivene mladim igračima.
Govoreći o kapitalcu u vrhu napada, u posljednjih nekoliko tjedana ljudi bliski Halandu objavljivali su informacije da on razmatra isključivo nekoliko klubova: Real Madrid, Barcelonu, Bayern te Manchester City. Najviše interesa za njega je pokazao Real te je u usporedbi s Barcelonom u financijski boljoj situaciji, no istovremeno je vrlo blizu realizacije Mbappeovog transfera, stoga je teško očekivati da istoga ljeta može dovesti i Halanda. Osim što bi to bilo iznimno opterećenje za financije, od Halanda i Mbappea se očekuje da kroz sljedećih 10 godina budu dva glavna kandidata za najboljeg igrača na svijetu, pa bi se sudar takvih ega u ekipi vrlo lako mogao obiti Realu o glavu. Ne treba zaboraviti da je na njegovoj poziciji u Realu i dalje Karim Benzema, koji igra nogomet života. Trenutno scenarij u kojem Haland s Mbappeom prelazi u Real nije izgledan.
S druge strane, zbog Laportinog dobrog odnosa s Halandovim agentom Minom Raiolom sve češće se špekulira da bi Barca mogla ići "all-in" na Norvežanina. Problem su, naravno, financije, no ako postoji ikakav rizik uz koji bi se taj scenarij dogodio, on se vjerojatno isplati. Barca bi u Halandu dobila najboljeg mladog igrača na poziciji koja trenutno nije popunjena i vođu projekta građenja potpuno nove zlatne generacije.
Iako se možda na prvi pogled ne čini tako, Barca bi mogla biti i idealan klub za Halanda. Možda ne bi instantno imao timske uspjehe kao što bi mogao imati u Bayernu ili Manchester Cityju, ali bi imao obećavajući projekt u kojem je on od starta alfa i omega te bi imao priliku stvoriti rivalstvo s Mbappeom u Realu, koje bi zamijenilo ono Messija i Ronalda. Teoretski, njegovim dolaskom bi sve strane u dogovoru profitirale i potencijalno vratile La Ligi gledanost i prestiž koji im je u posljednjih par sezona oduzela engleska Premier liga.
Transfer Halanda u Barcu je za sada samo u sferi špekulacija, a Barceloni su također potrebna pojačanja i na drugim pozicijama prije potpunog povratka na vrh svjetskog nogometa. No činjenica da najtraženiji igrači na svijetu uopće razmatraju prelazak u klub koji je trenutno sedmi u domaćem prvenstvu i ne igra Ligu prvaka dovoljno govori o tome da kriza u Barci neće potrajati toliko dugo koliko se mislilo.
Laporta i Xavi u vrlo su kratkom vremenu, na terenu i izvan njega, pokazali da znaju što rade i nakon što je Barca tijekom ljeta dotakla dno, već sada se polako, ali sigurno vraća prema vrhu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati