Bruno Marić: Nije bio penal na Livaji
NIZ VELIKIH sudačkih grešaka i kontroverznih odluka obilježio je deseto kolo HNL-a. Zato smo razgovarali s Brunom Marićem, šefom Sudačke komisije HNS-a.
Kako komentirate to što je od pet utakmica u prošlom kolu samo jedna završila bez sudačkih repova?
Ovo je kolo bilo jako zahtjevno za suđenje, a po složenosti su se posebno isticale dvije utakmice.
Idemo na prvu. Zašto Ivan Bebek nije dosudio penal za Hajduk kada je Lokomotivin branič De Haas srušio Livaju?
Kada komentiramo ovu, ali i slične situacije ubuduće, prije svega želim istaknuti da je Sudačka komisija dala podršku sucu Bebeku u njegovoj odluci jer moramo biti konzistentni i broditi kursom koji smo zacrtali. Konkretno, to znači da smo odlučili kako ne želimo lagane kaznene udarce, penale koji će biti olako dosuđeni.
Po čemu je Bebek zaključio da je ovo lagani penal?
► KLIKNI OVDJE I POGLEDAJ NEDOSUĐENI PENAL ZA HAJDUK
Njegov položaj na terenu, blizina mjestu na kojem se situacija odigrala daje mu za pravo i daje kredibilitet njegovoj odluci. Ovu utakmicu sudio je naš najiskusniji i najbolji sudac. Naravno, to ne znači da on ne može pogriješiti, ali u ovom slučaju stojimo iza njegove odluke jer je ispravna, a takva je donesena jer je Bebek bio na pravom mjestu u pravo vrijeme i sagledao situaciju na pravi način.
Gledao sam tu situaciju barem 20 puta. Nedvojbeno je da je De Haas prvo u Livaju koji je bio u naletu ušao s obje ruke, kao i da je nakon toga njegova noga bila u kontaktu s Livajinom. Kako to nije penal?
Bilo je guranja, odnosno doticanja rukama, ali nedovoljno. Osim toga, moram skrenuti pažnju na ono što je jako bitno, a što nitko od onih koji analiziraju ovu situaciju nije naveo.
Što je to?
Pitanje je tko je s kakvim namjerama ušao u ovaj kontakt.
Hoćete reći da je Livaja u duel ušao kako bi ishodio penal?
Želim reći da je Livaja potezima nakon prvog kontakta s igračem Lokomotive, a to je onaj koji je bio rukama, pokazao da je iznimno iskusan i kvalitetan igrač. Zato što je nakon kontakta rukom napravio još jedan korak kako bi ishodio još bolju poziciju i reakciju suparnika. Tu se vidi njegova velika kvaliteta i iskustvo, ali sudac Bebek je također kvalitetan i iskusan.
Zašto VAR sudac Tihomir Pejin nije javio Bebeku da pregleda situaciju u kojoj je nedvojbeno došlo do kontakta, i to dvostrukog, između napadača Hajduka i braniča Lokomotive?
VAR intervencije nije bilo jer se ne radi o čistoj i očitoj pogrešci suca na terenu, a to je slučaj u kojem VAR intervenira. Čista i očita pogreška je ona o kojoj nema rasprave. U ovom slučaju je, kao što vidite, rasprava potrebna.
Hoćemo li toliko raspravljati i o situaciji s druge utakmice: Mario Zebec u zadnjoj minuti meča Gorica - Rijeka (3:4) nije dosudio ono što se čini kao čisti penal. U posljednjem napadu domaćina u kaznenom prostoru gostiju loptu je dobio Goričin igrač Dvorneković, a njega je po nozi udario Rijekin branič Smolčić. Sudac Zebec je pokazao da se igra nastavi.
Ovdje, nažalost, ne mogu dati za pravo sucu jer je u kaznenom prostoru razvidno udaranje igrača koji se brani po listu igrača koji je u napadu. Ipak, moram skrenuti da je ovo bila jako teška utakmica za suđenje. U njoj je, do ove situacije na samom kraju duge nadoknade, sudac pokazao crveni karton i dosudio dva kaznena udarca. Činjenica je da je trebao dosuditi i treći, to je nepobitno. Međutim, sudac je nedvojbenu grešku napravio na kraju duge i utakmice pune teških i velikih odluka, pa je tada i koncentracija nešto slabija.
Ipak, sa Zebecom se nije složio VAR sudac Fran Jović, koji ga je pozvao da pogleda situaciju. Kako je Zebec ostao pri svojoj odluci i nakon što ju je pregledao u usporenoj snimci?
► KLIKNI OVDJE I POGLEDAJ NEDOSUĐENI PENAL ZA GORICU
Ne znam.
Zašto Bebek i Zebec ne sude u idućem kolu HNL-a?
Zato što između dva kola HNL-a sude utakmice europskih kupova, i to Bebek meč Legije i Leicestera u Europa ligi, a Zebec susret Kolna i Genka u UEFA Youth ligi. Tako da njihov izostanak u idućem kolu HNL-a nema nikakve veze s kontroverzama koje su nastale zbog njihovog suđenja prošlog tjedna. Povjerenik za suđenje je još ranije odredio da ne sude 11. kolo jer su preko tjedna u Europi. Nema smisla da se npr. vrate u petak rano ujutro, nakon što su vodili utakmicu na drugom kraju Europe, i onda odmah sjedaju u auto i idu na drugi kraj Hrvatske suditi utakmicu.
Nisu Bebek i Zebec jedini čije odluke mnogima nisu jasne. Dinamo je pobijedio kod Slavena 4:1, a pri vodstvu gostiju 1:0 njihov igrač Mišić je u kaznenom prostoru sapleo Kocijana. Sudac Dario Kulušić nije pokazao na penal, a nije se oglasila ni VAR soba.
Ovdje je slučaj kao i na utakmici Hajduka i Lokomotive. Ne želimo suditi lagane penale, a sudac Kulušić je postupio upravo sukladno kursu koji smo zauzeli i kojeg se držimo.
Je li taj kurs i odluka da nema laganih penala s više, međunarodne instance?
Naravno, sukladan je UEFA-inim stavovima i procjenama. Izmjenjujemo klipove sa sucima iz inozemstva, komentiramo situacije i savjetujemo se.
Osijek je pobijedio 2:0 kod Šibenika, ali pri rezultatu 1:0 sudac Ante Čuljak nije pokazao drugi žuti karton igraču gostiju Topčagiću, iako se činilo da je to morao napraviti.
Slažem se. Bila je to pogrešna procjena da se ne radi o velikoj prilici za Šibenik koja je prekinuta na nedopušteni način. Naravno, bila je to velika prilika i trebalo ju je sankcionirati drugim žutim, dakle isključujućim kartonom za igrača Osijeka.
Opet razgovaramo povodom velikih sudačkih grešaka u HNL-u.
Ne bježimo od izazova i grešaka, njih ćemo ispravljati i o njima u javnosti želimo pričati i raspravljati, kao što to upravo radimo. Međutim, nećemo se odreći sudaca kada pogriješe, a posebno nećemo dopustiti njihov linč. Suci trebaju biti konzistentni i hrabri. Takvi će biti samo ako konstantno rade na sebi, uče na greškama i ne podliježu pritiscima, be obzira na to od koga oni dolaze.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati