Danas slavimo rođendan najveće nogometne majstorije
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Screenhsot: Youtube
EURO 1976. u Beogradu i Zagrebu bio je najuzbudljiviji, jer u sve četiri završne utakmice igrali su se produžeci, a finale je odlučeno nakon penala. Upravo u tom raspucavanju, jedan Čeh postao je sinonim za vještinu nedokučivu običnim nogometnim smrtnicima.
Čehoslovačka je u polufinalu u Zagrebu pobijedila Nizozemsku 3:1. U Beogradu je SR Njemačka slavila protiv Jugoslavije 4:2, iako su domaćini na poluvremenu vodili 2:0. Format natjecanja, na kojem danas igra pola kontinenta, dok je Euro tada bio samo za elitu, nije jedino po čemu se razlikuje Euro iz ove i one ere. Tada se naime, na EP-u igrala utakmica za treće mjesto. Kao oba spomenuta polufinala koja su joj prethodila, te finale koje je slijedilo, i meč za broncu trajao je 120 minuta, a na Maksimiru je Nizozemska pobijedla Jugoslaviju 3:2.
Finale su 20. lipnja na beogradskoj Marakani igrali Čehoslovačka i Njemačka. Golovima Švehlika i Dobijaša, Česi i Slovaci vodili su 2:0 prije isteka prvih pola sata, ali, kao što su se Jugoslaveni uvjerili na istom mjestu nešto ranije, "Nijemci su Nijemci", posebno predvođeni Beckenbauerom i kao tada aktualni europski i svjetski prvaci. Dieter Muller, koji je u polufinalu preokrenuo s tri gola, ovdje također vraća njegovu reprezentaciju u meč, a minutu prije kraja Holzenbein je izjednačio na 2:2, koliko je ostalo i nakon produžetaka.
Penali su dakle odlučivali o prvaku Europe. Svih sedam izvođača je pogodilo; Masny, Nehoda, Ondruš, Jurkemik za Čehoslovačku, kao i Bonhof, Flohe i Bongartz za Njemačku, alu Uli Hoeness se zaletio i promašio gol.
S obzirom da su Česi i Slovaci tada vodili 4:3, znalo se da će postati prvaci Europe ako pogodi idući izvođač Antonin Panenka. Zaletio se svom snagom prema južnom golu Zvezdinog stadiona, koji je branio Sepp Meier, aktualni europski i svjetski prvak s Njemačkom, upravo po treći put zaredom okrunjen za klupskog prvaka Europe s Bayernom te bez dvojbe tada najbolji golman na svijetu.
Takvom Meieru, Panenka je, usprkos tome što je bio pod ogromnim pritiskom, prodao najslavniji lažnjak. S obzirom koliki je zalet uzeo i kako se zatrčao prema lopti, činilo se da će je raspaliti svom snagom i to u lijevu Meierovu stranu, pa se slavni njemački golman bacio tamo, nakon čega je Panenka naglo usporio, stao i samo podboo loptu špicom, koja je lagano, kao na usporenoj snimci, ušla u mrežu po sredini vrata, u blagom luku.
Šok i nevjerica obuzeli su ne samo Nijemce koji su ovako neočekivano, zapravo ruganjem protivnika, ostali bez očekivanog naslova, nego i pobjedničku momčad, jer nitko nije očekivao da će Panenka ovako izvesti i pogoditi odlučujući penal.
"Sreća nema ništa s tim udarcem. Ja sam ga vježbao pune dvije godine prije nego sam ga odlučio izvesti u finalu Europskog prvenstva. Ako ga već izvodite, onda si ne možete dopustiti bilo kakvu sumnju."
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Od toga dana, na Euru prije točno 40 godina, u nogometnu terminologiju ušao je izraz "Panenka", kojim se zove penal izveden na način kojim mogu pogoditi samo vješti i hrabri.
Nakon onoga po kojem se zove, pokušavali su ga pogoditi mnogi nogometaši, koji su pri tome pogađali ili nisu uspjevali, ali Panenka ima savjet za sve njih:
"Taj je udarac učinkovit samo ako se uputi poluvisoko po sredini gola. Preduvjet za to je da golman počne padati. Nije važno u koju stranu".
Ovo je .
Homepage nacije.
ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom
Želite raditi na Indexu? Prijavite se
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
Učitavanje komentara
Tražimo sadržaj koji
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati