Danska favorit skupine D dok Srbija traži povratak u vrh
U SKUPINI D prolaz u drugi krug kroz međusobne oglede tražit će Danska, Norveška, Egipat, Brazil, Srbija i Saudijska Arabija.
Danski rukomet za novo tisućljeće
Momčad Danske došla je u vrh svjetske rukometne scene nakon 2000. godine, te je od tada prisutna s dobrim rezultatima na svim većim natjecanjima.
Tri bronce na europskim prvenstvima, 2002., 2004., 2006., zatim bronca na Svjetskom prvenstvu 2007. te kruna, naslov Europskog prvaka 2008, dokaz su da je Danska jedan od favorita ovog Svjetskog prvenstva.
Ulrik Wilbek je njihov karizmatični izbornik, čovjek koji je s rukometašicama osvojio zlatnu medalju na europskom i svjetskom prvenstvu te na Olimpijskim igrama, a nakon toga je preuzeo mušku vrstu i s njom iz godine u godinu bilježi sve bolje rezultate.
Više-manje je u tome uspješan, Danska je osvojila pet medalja u ovom stoljeću, no svakako treba istaknuti ne baš sjajne njihove nastupe na Olimpijskim igrama. Do sada s OI-a nisu donijeli niti jedno odličje, a na posljednjim Olimpijskim igrama svladala ih je Hrvatska u četvrtfinalnom ogledu.
Danski rukomet pripada skandinavskoj rukometnoj školi, to su uigrane i vrlo brze akcije s puno dodavanja, te izrazito visok tempo tijekom svih 60 minuta. Krase ih sjajne polukontre i kontre kojima često uništavaju protivnike i stvaraju veliku rezultatsku razliku.
Ulrik Wilbek ima na raspolaganju sjajnu reprezentaciju s vrhunskim rukometašima na svim pozicijama. Najviše se ističu vjerojatno najbolji svjetski vratar Kasper Hvidt, svestrani playmaker Bo Spelerberg, šuter Lasse Boesen te krilo Lars Christiansen.
Iako u Pekingu nisu puno pokazali, oni su europski prvaci te jedni od glavnih kandidata za zlatnu medalju na SP-u u Hrvatskoj.
Norveška uvijek dođe na korak od velikog rezultata
Norveška može biti svrstana u isti rukometni stil kao i Danska, no ipak se radi o slabijoj reprezentaciji. Za razliku od svojih susjeda Danaca, Norvežani u muškom rukometu do sada nisu nikada ostvarili vrhunski rezultat te obično zapinju na četvrtfinalnim stepenicama na velikim natjecanjima.
Gledajući njihove rezultate u povijesti vraćamo se na početak prošle godine kada su bili domaćini Europskog prvenstva, no i tamo su ostali bez medalje, na putu im se ispriječila Hrvatska koja ih je eliminirala u četvrtfinalu na njihovom terenu.
Na kraju su bili šesti, što im je najbolji uspjeh u povijesti na velikim natjecanjima. U Tunisu 2005. na Svjetskom prvenstvu bili su sedmi, što je za njih također bio dobar rezultat, a ostali plasmani su obično bili iza desetog mjesta.
Norvežani također gaje brzi skandinavski rukomet, čvrstu igru, te polukontru i kontru, no jednostavno nemaju dovoljno kvalitete da takvom igrom slome one najjače reprezentacije. Često se znaju i izgubiti na terenu pa imaju crne rupe koje ih koštaju poraza u već dobivenim utakmicama. Glavni oslonac Norveške je izvrsni vratar Steinar Ege, a osim njega treba izdvojiti šutera Kristiana Kjellinga te krilo Tvedtena.
Srbija po prvi puta pod ovim imenom na velikoj sceni
Srbi su posljednji puta nastupili na Svjetskom prvenstvu 2005. kada su pod imenom Srbija i Crna Gora osvojili u Tunisu četvrto mjesto. Imaju dvije medalje sa svjetskih prvenstava, a to su bronce iz 1999. i 2001. te broncu s EP-a iz Španjolske 1996.
Momčad Srbije vodi Jovica Cvetković koji je s reprezentacijom bivše države 1986. godine postao svjetski prvak. Plasman na SP u Hrvatskoj osigurali su kroz kvalifikacije u kojima su preskočili Farske Otoke, Izrael i Češku, a nadaju se da će u Hrvatskoj dohvatiti drugi krug. Igraju sve bolje te se polako vraćaju na rukometnu scenu.
Srpska reprezentacija je sastavljena od igrača iz najjačih europskih liga, nema previše onih koji igraju u domaćim klubovima. Razbacanost po europskim klubovima možda je i njihova najveća mana.
Najbolji igrač je svakako alfa i omega Montpelliera Nenad Bojinović, trena spomenuti i Momira Ilića iz Gummersbacha te Marka Vujina iz Vezsprema. Oni čine odličnu vanjsku liniju.
Problem Srbije su nedovoljno kvalitetni vratari, jer nema Šterbika i Puljezevića dok je upitno koliko je Pejanović kvalitetan za oglede na najvišoj svjetskoj razini.
Egipat - "crni konj" SP-a
Nakon godina tuniske dominacije, Egipat je prvak Afrike i momčad koja je trenutno najjača na ovom kontinentu. Do sada su jednom bili na korak do osvajanja medalje, 2001.
Ovu reprezentaciju vodi naš Irfan Smajlagić, koji se nakon dugo vremena u hrvatsko reprezentaciji odlučio na novi izazov. Svakako treba istaknuti da je čelni čovjek Svjetske rukometne federacije Hassan Moustafa, Egipćanin, koji ima veliki utjecaj u svijetu rukometa te na neki način "gura" egipatsku reprezentaciju.
No, neovisno o tome, Egipat je solidna momčad koja može svakome pomrsiti račune na Svjetskom prvenstvu. Ističe se Hussein Zaky, izvrstan šuter koji ima sve ovlasti. Ima sličan status kao Wisem Hmam u Tunisu te je velika individualna snaga egipatske reprezentacije.
Egipatsku reprezentaciju krasi veliko zajedništvo i u kategoriji su reprezentacija koje mogu svakoga pobijediti, ali i od svakoga izgubiti.
Brazil - najbolja južnoamerička reprezentacija
Biti u rukometu najbolji u Južnoj Americi i nije neka prestižan uspjeh jer sve južnoameričke reprezentacije do sada nisu nikada ostvarile zapaženiji uspjeh na velikim natjecanjima.
Brazilcima je najbolji plasman na svjetskim prvenstvima 16. mjesto i to 1999. godine. Prije i nakon toga nisu napravili gotovo ništa, a na olimpijskim igrama su redovito oko desetog mjesta. Imaju jednog vrlo kvalitetnog igrača, a to je Bruno Sousa koji igra u Bundesligi.
Ipak, njihov domet nije drugi krug već borba za plasman u razigravanju.
Saudijska Arabija - rukometna egzotika
Saudijci nisu novi na svjetskim prvenstvima, do sada su jednom bili 19. na SP-u i to 2001. godine, a pojavljivali su se na velikim natjecanjima i 1995., 1997. i 1999.
Naravno, njihov rukomet ne može se uspoređivati s europskim te će na Svjetskom prvenstvu u Hrvatskoj uglavnom služiti ostalim reprezentacijama za poboljšanje ukupne gol razlike. Kako sada stvari stoje, za njih je predviđeno posljednje mjesto u skupini D.
Danska je apsolutni favorit za prvo mjesto
Momčad Ulrika Wilbeka sigurno je najjača momčad u skupini D te bi oni trebali uzeti prvo mjesto. Putnici koji će uz Dansku vjerojatno ići u drugi krug su Srbija i Norveška, iako ne treba smetnuti s uma da je Egipat momčad koja može pomrsiti svima račune. Srbija je kvalitetom bliže drugom mjestu od Norveške i Egipta, no to mora dokazati na terenu na ovako velikom natjecanju.
Marko Štefelić
Foto: AFP

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati