Dinamo je prozvao Strukana i HNS. Kad će prozvati sam sebe?

DINAMO je na svojim stranicama objavio priopćenje dva dana nakon poraza od Osijek u četvrtfinalu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa. U njemu je iznio svoje nezadovoljstvo glavnim sucem utakmice Dujom Strukanom iz Splita, koji je, prema njihovim riječima, inzistirao na odigravanju utakmice iako su uvjeti bili rubno nemogući za igru.
Svakome tko je gledao utakmicu razumljiv je apel i frustracija hrvatskog prvaka, a odluka da se tako važna utakmica odigra po onakvom vremenu uistinu je neobična. No, Dinamo propušta postaviti puno važnija pitanja i bježi od vlastite odgovornosti. Njegovo priopćenje je sakrivanje vlastitog nemara i diletantizma.
Što je Dinamo napisao?
"Prije svega, GNK Dinamo čestita našim igračima što su prekjučer, unatoč potpuno nenogometnim i neregularnim uvjetima, dali sve od sebe, izašli na teren i borili se do kraja utakmice.
Nažalost, umjesto da uživamo u kvalitetnoj nogometnoj predstavi, svjedočili smo utakmici koja se odigravala u apsolutno neregularnim uvjetima, iz razloga poznatih samo glavnom sucu utakmice, koji nije htio odgoditi i prekinuti susret unatoč uvjetima u kojima je bila ugrožena regularnost utakmice, a još više i zdravlje igrača Osijeka i Dinama.
Stav GNK Dinama je da nogomet u ovakvim nenogometnim i po zdravlje opasnim uvjetima nema smisla jer zdravlje igrača mora biti od najveće važnosti i smatramo da sudac koji je odlučio i cijelo vrijeme bio neshvatljivog stava da se utakmica može igrati unatoč po zdravlje opasnim uvjetima, nikada više ne bi smio suditi na ovoj razini nogometa.
Utakmica s Osijekom je iza nas i to ne možemo promijeniti. Činjenica je da se Osijek bolje snašao na terenu i s(p)retno slavio i zbog toga im sportski pružamo ruku i čestitamo, ali iz svima jasno vidljivih razloga prisiljeni smo obratiti se Hrvatskom nogometnom savezu i sudačkoj komisiji jer smo razočarani jučerašnjim odlukama glavnog suca utakmice te očekujemo reakciju nadležnih tijela jer GNK Dinamo nema više povjerenja u njega i njegove sudačke odluke.
Naša je dužnost reagirati da se ovakve situacije nikada više ne ponove i da nogomet bude igran u nogometnim uvjetima koji omogućuju prije svega sigurne uvjete za igrače kako bi i oni i navijači mogli uživati u nogometnoj igri koju svi volimo."
Suludo je da se utakmica igrala po ovakvom terenu
Ako je istina da je odigravanje utakmica bila inicijativa suca Strukana, a kapetani i momčadi to nisu htjeli, onda je to dokaz da spomenuti sudac ne razumije nogometnu igru. Po čisto birokratskom protokolu sudac se uvijek može ograditi i reći da su uvjeti za igru regularni dok god lopta barem malo odskače na terenu.
S druge strane, takvu odluku može donijeti samo netko potpuno cijepljen od zdravog razuma i realnosti. Bila je to super važna utakmica za oba kluba, koji su u lovu na trofej i kojima ona, između ostalog, može značiti i izlaz u Europu (ili barem Europa ligu umjesto Konferencijske).
U 2025. godini igrati četvrtfinale kupa države koja si laska da je ozbiljna po terenu na kojem je nemoguće procijeniti i pretpostaviti kako će lopta odskočiti, gdje se događa da kod vođenja lopte igrač odjednom ostane tri metra ispred nje, nije samo nogometno neinteligentna nego i opasna odluka.
Bliži se kraj sezone, zamor je velik, a zadnje dvije sezone svjedoci smo trendu sve češćih i ozbiljnijih ozljeda. Ako su travnjaci u ligi ispod svake razine, koji je smisao forsirati utakmice po nemogućim uvjetima?
U tom dijelu priče Dinamo je u pravu, bez obzira na to smatra li netko sam ton ili tajming priopćenja promašenim. No, postavlja se ključno pitanje - kada u Dinamu misle preuzeti odgovornost za ovo što se događa?
Kada će Dinamo preuzeti odgovornost?
Dinamov travnjak je u problemu od početka sezone. Još krajem sedmog mjeseca, netom prije početka sezone, pisali smo o katastrofalnom stanju istog, kada su predsjednik kluba Velimir Zajec i Izvršni odbor tražili od Danijela Tomačića, tadašnjeg člana uprave zaduženog za klupsku infrastrukturu, da obrazloži situaciju s travnjakom.
Slična situacija i uvjeti bili su i protiv Monaca pa se iz Dinama tada nisu žalili na odigravanje utakmice niti stanje travnjaka, a sasvim je jasno da o tome ne bi pričali ni da su pobijedili protiv Osijeka.
Najavljen je i postavljen novi travnjak iz Italije, koji je stigao s velikim preporukama, ali samo pola godine nakon postavljanja izgledao je neprepoznatljivo. Je li problem s travnjakom, drenažom ili je jednostavno taj dan stvarno palo previše kiše koju ni bolji sustav ne bi mogao izdržati, pitanje je za upravu kluba i Miljenka Sakomana, koji i danas radi na održavanju terena.
Činjenica je da Dinamo ima kroničnih problema s ozljedama cijelu sezonu, od čega jako malen broj otpada na one mehaničke ozljede nakon udarca, što sugerira da problemi s travnjakom postoje i na terenima gdje se trenira i da je problem puno dublji i ozbiljniji.
Umjesto prozivanja suca i HNS-a, klubu bi bilo puno pametnije da unutar svoja četiri zida postavi pitanje tko je kriv za stanje svih terena i zbog čega se u tom segmentu čitave sezone kiksa, čak i nakon uzastopnih apela igrača, navijača i medija. I konačno nešto poduzmu po tom pitanju, posebno u sezoni kada financije ne bi trebale biti problem.
Isključivo skretanje pozornosti samo na Strukanovu ulogu u odigravanju utakmice je izbjegavanje odgovornosti, onakvo kakvo ne smije priličiti upravi, onoj koja prva u povijesti ima izborni legitimitet od svojih članova. Sezona je odavno izmaknula kontroli, a nemušti pokušaji da se fokus i krivica stave na nekog izvan kluba prozirna su PR priča.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati