Dinamova japanska legenda i dalje igra i to u tandemu starom 93 godine
KAZUYOSHI MIURA, kojeg u Japanu zovu Kralj Kazu, u 52. godini je u Yokohami dobio kraljevića u liku još jedne legende Shunsukea Nakamure, koji u odnosu na Kralja ima samo 41 godinu.
Japanski drugoligaš oduševljen je što je neuništivom golgeteru Miuri dodao ofenzivca koji je prošlog desetljeća bio zvijezda Reggine i Celtica, nakon čega se 2010. prvi put vratio u matičnu Yokohamu. Sada je to napravio drugi put.
Yokohama se pohvalila novom zvijezdom u "najboljim godinama" i najavila da im je adut u borbi za prvu ligu.
Njegov suigrač i doslovno starosjedilac Kazuyoshi Miura zaslužuje poseban osvrt. Bivši napadač Dinama zimus je 52. rođendan proslavio produljenjem ugovora s japanskim drugoligašem Yokohamom do kraja 2019. godine.
Veliki Kazu: Nevjerojatna karijere ispunjena rekordima
To znači da igra 34. sezonu karijere ispunjene rekordima i podvizima. Prije tri godine postao je najstariji strijelac u povijesti japanske lige nakon što je golom u 49. godini nadmašio slavnog Zica.
5. ožujka pretprošle godine postao je najstariji nogometaš u povijesti koji je igrao profesionalni meč. Utakmicu njegove Yokohame i Nagasakija igrao je s 50 godina i sedam dana i tako za dva dana nadmašio rekord Stanleyja Matthewsa iz 1965.
Tjedan dana kasnije, srušio je još jedan rekord velikog Engleza. Jedinim golom na utakmici, za pobjedu nad Thespakusatsu Gunmom, postao je najstariji strijelac u profesionalnom nogometu.
"Nadam se da ću nastaviti rasti kao igrač", reče Kralj Kazu u 51. godini
U Yokohami se ovaj globetrotter, koji je igrao od Brazila i Hrvatske do Australije i Italije, napokon skrasio 2005. U 13. klub karijere Miura je došao s 38 godina i već je tada, prije dolaska iz Vissel Kobea, bio najstariji igrač u prvoj japanskoj ligi.
Miura je 13 godina kasnije, povodom potpisa aktualnog ugovora, izjavio: "Uvijek ću ostavljati srce na terenu i nadam se da ću nastaviti rasti kao igrač."
Nogomet je počeo igrati tako da je s 15 godina otišao u Brazil
A rast ovog nevjerojatnog lika počeo je davne 1982. Tada je kao tek 15-godišnjak otišao na drugi kraj svijeta, u Brazil, kako bi postao nogometaš. To mu je uspjelo četiri godine kasnije, kada je debitirao za Santos. Iste godine prešao je u Palmeiras, drugi veliki brazilski klub.
Čim je u Japanu 1993. pokrenuta profesionalna liga, vratio se u domovinu i u prvoj sezoni J.League bio najbolji strijelac i MVP, ispred Zica i Garyja Linekera. Isluženi velikani su na tada popularno groblje slonova svjetski poznatih nogometaša došli po zadnji ugovor karijere.
Miura je u 26. godini tek bio na polovici karijere, a trijumfalni povratak u Japan okrunio je time što je 1993. postao prvi nogometaš te zemlje koji je proglašen azijskim igračem godine.
Sjećate se Tuđmanove megalomanske Croatije? Trener Argentinac, napadački par Litvanac i Japanac
Podsjećamo, megalomanski projekt stvaranja "najjačeg kluba srednje Europe", kako je vrhovnik Franjo Tuđman u drugoj polovici 90-ih zamislio Dinamo kojem je ime promijenio u svjetsko, ali naše Croatia, kao jednu od sastavnica imao je upravo navedeni internacionalni štih. Pa su tako na Maksimiru osvanuli argentinski trener Ardilles, a napadački duo trebali su činiti Litvanac i Japanac.
Grazvydasa Mikulenasa sjećamo se samo po neobuzdanoj fudbalerki, ali iste godine kao i on, 1999., Croatiju koju su svi osim jednog čovjeka zvali Dinamo pojačao je Kazuyoshi Miura. S obzirom na to da je došao u 31. godini, za njega se pisalo i govorilo da mu je Dinamo zadnji ugovor na kraju karijere. Miura je plaćen pola milijuna njemačkih maraka (oko 250 tisuća eura), a doveden je kako bi glumio hrvatsku verziju Nakate, odnosno kako bi privukao japanske novinare i turiste te prodao dresove.
Za pola godine u Dinamu nije napravio ništa, ali se Kralj Kazu zato može pohvaliti da je igrao protiv Mladosti 127. iz Suhopolja
Iako je bio velika zvijezda u rodnom Japanu, Miura nikako nije uspio u dvama europskim izletima: 1994. u Genoi te pet godina kasnije u Dinamu. Superzvijezda japanskog nogometa i s 55 golova drugi najefikasniji strijelac u povijesti njihove reprezentacije, u Dinamu se pokazao kao potpuni promašaj. Zadržao se tek pola godine, a za to vrijeme nije uspio zabiti ni jedan gol, ali je uspio promašiti penal. Međutim, japanski Kralj može se zato pohvaliti da je, kako svjedoči priložena fotografija, igrao protiv Mladosti 127. iz Suhopolja:
Osim na igračkom, Dinamo je što se tiče Miure bio na velikom gubitku i na financijskom planu. Marketing Croatije nikako nije iskoristio to što su Maksimir napadali brojni japanski novinari željni doznati bilo što o njihovu nogometnom božanstvu, da ne spominjemo kako nije profitirano ni na nogometnom turizmu, odnosno dovlačenju imućnih, nogometom i putovanjima zaluđenih Japanaca.
Za razliku od domaćih igrača i legendi, Miura je uspio utjerati dug od Dinama
Kao i svim igračima iz vremena Tuđmanove rupe bez dna, u koju su se salijevali šleperi novca poreznih obveznika, e da bi padom režima to naglo prestalo, Croatia je i Miuri ostala dužna veliki iznos, konkretno 150 tisuća maraka. Za razliku od brojnih domaćih igrača i legendi kluba, Miura se ipak uspio naplatiti nakon što se obratio UEFA-i.
Uslijedio je povratak u Japan, a iako je već i u Dinamu bio daleko bliže veteranskim nego najboljim godinama, Miura se uporno odbijao umiroviti, a s tom tvrdoglavošću nastavio je sve do danas.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati