Dražen je rekao: Ja svoju medalju ne dam! Tog dana osnovani su Šibenski Funcuti
POTAKNUTI događajima nakon košarkaške majstorice Šibenka - Bosna 9. travnja 1983. godine šibenski navijači udarili su službeni pečat svom djelovanju. Dan nakon poništene pobjede u finalu jugoprvenstva vrela atmosfera se s Baldekina preselila na gradske ulice i u tim okolnostima osnovani su Šibensku Funcuti.
Šibenka je u famoznoj majstorici pobijedila 83:82 koševima Dražena Petrovića iz slobodnih bacanja nakon isteka vremena. U gradu je nastalo nezapamćeno slavlje, ali već sutradan po nalogu iz Beograda stiže odluka da se utakmica poništi te da se odigra nova utakmica na neutralnom terenu, u Novom Sadu.
Uprava i igrači KK Šibenke donose odluku da neće krenuti na put. Odbili su igrati novu utakmicu, u čemu su ih podržali šibenski navijači. Funcuti su službeno osnovani da bi organizirano štitili interese grada Šibenika i šibenskog sporta.
Podsjetimo, košarkaški sudac Ilija Matijević, koji je sudio prekršaj nad Draženom Petrovićem, u zadnjoj sekundi igre doživotno je udaljen iz košarke, a kažnjena je i sportska dvorana na Baldekinu koju je Košarkaški savez Jugoslavije suspendirao. Uoči majstorice na Baldekinu novčano su kažnjeni pojedini navijači Šibenke temeljem prijave koju su podnijeli košarkaški klubovi Zadar i Jugoplastika, a kazna je izrečena čak i Šibenskoj narodnoj glazbi koja više nije smjela dolaziti u dvoranu i sudjelovati u navijanju za Šibenku.
To više nije bila košarkaška utakmica
Znakovito je da nakon prve utakmice doigravanja koja je odigrana na Baldekinu ni uprava ni košarkaši Bosne nisu imali primjedbi na ponašanje šibenske publike i na uvjete za igru. Štoviše, košarkaši Bosne izjavljuju da je to bila odlična utakmica u još boljem ambijentu. Natjecateljska komisija Košarkaškog saveza Jugoslavije raspravljala je, naime, o žalbama Zadra i Jugoplastike na šibensku publiku te ocijenila atmosferu na Baldekinu kao štetnu za košarkaški sport. Šibenčane i navijače Šibenke nazivalo se barbarima iz palanke, a cijeli je Šibenik optužen da širi stravični terorizam. Nije to više bila samo košarkaška utakmica.
Tri mjeseca prije povijesne utakmice finala bivše države, nakon utakmice Šibenka - Zadar u tisku je osvanuo naslov Stop za bojovnike. 1983. godine riječ bojovnik aludirala je da se u šibenskom slučaju više ne radi o sportu i navijanju, nego o demonstraciji hrvatskih nacionalnih osjećaja, ali bila je to i nedvosmislena poruka kako se gleda na strastvene šibenske navijače i posebno na njihove crvene kape s izvezenim pleterom. Kako je u svom tekstu 30 godina nakon majstorice Šibenke i Bosne napisao novinar Stanko Ferić, krajem osamdesetih i početkom devedesetih sport je počeo izmicati nadzoru Partije i njenog birokratskog sustava. Smjer kretanja sporta, suprotan od utopijskih socijalističkih ideala, izazvao je strateška previranja u Jugoslaviji. Krajem 1982. i početkom 1983. godine na najvišim se državnim razinama raspravljalo o sportu, a klubaštvo, menadžerstvo i napuštanje amaterizma prokazuju se kao najveći neprijatelji društvenih opredjeljenja i socijalističkog morala.
"Neposredni povod za žestoki politički obračun sa zbivanjima u sportu u ožujku 1983. godine bili su incidenti na utakmicama Šibenke i Zadra. Kao jednu od ključnih mjera za obranu ideala sportskog amaterizma i sporta kao poželjnog odgoja mladeži u duhu socijalizma predlagalo se osnivanje Osnovnih organizacija Saveza komunista i Saveza socijalističke omladine u košarkaškim klubovima. To je trebao biti važan adut i u obračunu sa Šibenkom koju vode ljudi od kojih većina nisu članovi Partije. Nije se ostalo samo na riječima. Ivana Medića i Joška Šupu, predsjednika i tajnika Šibenke, na državnoj su razini optužili i kaznili zbog toga što uvode profesionalizam u socijalistički sport", navodi se u dossieru objavljenom u časopisu Volim Šibenik (danas portal mok / volim sibenik).
Odlučujuće utakmice između Šibenke i Bosne koje su uslijedile nisu zapravo više imale nikakve veze sa sportom, a ponajmanje s prepunom dvoranom na Baldekinu i fanatičnim šibenskim navijačima.
Jedna od prvih skupina bivše države koja je krenula na gostovanja
U Šibeniku se navijalo i puno prije spomenute 1983. godine, ali bez logistike i službenog naziva navijačke skupine. Starijim ljubiteljima sporta poznata je atmosfera kakva se početkom 80-ih stvarala na Baldekinu iako Funcuti bodre i klubove u drugim sportovima, ponajprije nogometu i vaterpolu. Iako nisu bili brojni kao druge navijačke skupine, Funcuti su u bivšoj državi slovili kao jedni od najluđih i najvjernijih navijača.
Na Šubićevcu se navijalo za nogometaše Šibenika koji su igrali drugu jugoligu, a povijest pamti i ludnicu na vaterpolskim utakmicama VK Solarisa (danas VK Šibenik) kad se prvenstvo igralo preko ljeta na otvorenim bazenima. Sredinom 80-ih na bazenu u Crnici nakrcalo bi se i do četiri tisuće navijača.
Poznato je da su Funcuti kao jedna od prvih navijačkih skupina bivše države gostovali u inozemstvu. Bilo je to 1982. godine u finalu kupa Radivoja Koraća u Padovi između Šibenke i Limogesa. Šibenka nije osvojila trofej, ali pamte se šibenski navijači koji su stvorili ludu atmosferu prateći svoje košarkaše u Italiji.
Velik broj pripadnika ŠF-a sudjelovao je u Domovinskom ratu, a od osamostaljenja Hrvatske postaju jači nego prije i bez iznimke prate svoje klubove i hrvatsku reprezentaciju na gostovanjima.
Njihova vjernost ima veću cijenu jer je u Šibeniku djelovala jedna od jačih podružnica BBB-a, dok su okolna mjesta agitirala Splitu i Hajduku.
"Šibenik jest mali grad, ali ima velike navijače", sažeo je to najbolje vođa Funcuta Mladen Ninić prilikom proslave 30. rođendana skupine, koji su slavili u šibenskom kazalištu.
Danas su Šibenski Funcuti proslavili 38. rođendan i tom prigodom obišli spomen-ploču za svoje pripadnike stradale u Domovinskom ratu koja je postavljena u dvorani na Baldekinu. Manja skupina navijača zapalila je baklje u blizi stadiona na Šubićevcu gdje je bez prisustva publike odigrana utakmica Šibenika i Rijeke. Tradicionalno su Šibenčani pratili susret s okolnih zgrada kod stadiona na Šubićevcu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati