Hrvatska bojkotira Svjetski kup zbog bazena koji nosi ime ratnog zločinca?
HRVATSKA vaterpolo reprezentacija ima velike izglede za plasman na završnicu Svjetskog kupa koji će se održati od 11. do 13. travnja, ali postoji mogućnost da ga bojkotira. Razlog je što je domaćinstvo dodijeljeno Kotoru, gradu na crnogorskoj obali Jadrana, točnije bazenu koji nosi ime Zoran Gopčević Džimi.
Zoran Gopčević bio je jedan od najboljih crnogorskih vaterpolista svih vremena. Osvojio je srebrnu medalju na Olimpijskim igrama u Moskvi 1980. godine, a ima i europsko srebro i svjetsku broncu. No, tijekom devedesetih bio je zapovjednik straže u logoru Morinju, sabirnom centru pretežno za civile i malobrojne hrvatske branitelje s područja dubrovačke regije.
Gopčević je rođen 1955. godine u Kotor Varoši u Bosni i Hercegovini, a preminuo je 30. rujna 2000. godine za vrijeme treninga. Inače, bazen u Kotoru ranije je nosio ime Nikše Bućina, antifašističkog borca koji je 1944. godine poginuo u borbi protiv četnika. Prije tri godine grad Kotor je odlučio da će tu čast dobiti Gopčević.
U logoru ubijeno osam zatvorenika
Tijekom agresije JNA, vojske bivše Jugoslavije i crnogorskih rezervista na Konavle i Dubrovnik 1991. godine s tog su područja u Morinju privođeni i zatvarani muškarci hrvatske nacionalnosti. Tamo su izlagani fizičkim i psihičkim mučenjima. Prema pravomoćnoj sudskoj presudi sa suđenja za ratne zločine u Morinju, "svjedoci tvrde da su svakodnevno udarani, tjerani da se međusobno tuku, pjevaju četničke pjesme, a dio njih je vođen i na lažno strijeljanje". Kroz logor Morinj prošlo je između 300 i 450 hrvatskih zatvorenika. Prema neslužbenim informacijama, od posljedica torture preminulo ih je 8.
Za kršenje pravila Ženevske konvencije o postupanju s ratnim zarobljenicima osuđena su četvorica bivših rezervista JNA na ukupno 12 godina zatvora. Zbog zlostavljanja je četiri godine zatvora dobio Ivo Menzalin, a Špiro Lučić i Boro Gligić po tri godine, dok je Ivo Gojnić osuđen na dvije godine zatvora. Crnu Goru je tužilo 207 bivših hrvatskih logoraša Morinja, a država je do sada isplatila 1.4 milijuna eura odštete za 145 logoraša.
Crnu Goru su tužila i dvojica vojnika JNA za duševnu bol, a nakon što su oslobođeni optužbi da su mučili zarobljene Hrvate, njima je isplaćeno 120.000 eura. Hrvatska je već slala prosvjedne note Crnoj Gori, ali bazen nije preimenovan. U regionalnoj vaterpolo ligi pronađen je kompromis, pa VK Primorac iz Kotora hrvatske klubove ugošćuje na drugim bazenima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati