Hrvatski vaterpolisti odigrali prvu utakmicu po novim pravilima. Poraženi su
HRVATSKI vaterpolisti poraženi su u subotu u službenom prijateljskom dvoboju odigranom na zagrebačkom bazenu Mladost od reprezentacije Mađarske s 10:14 (4:3, 2:4, 1:4, 3:3). Bila je to prva pripremna utakmica izabranika Ivice Tucka uoči nastupa na Svjetskom kupu u Bukureštu (7. - 12. siječnja).
Ujedno je to bila i posljednja utakmica u godini koja će ostati upamćena po tri velika finala, osvojenom naslovu svjetskog prvaka, srebru na domaćem Europskom prvenstvu te trećoj srebrnoj olimpijskoj medalji, osvojenoj na Igrama u Parizu. Igralo se po novim pravilima, po kojima će se igrati i na turniru u Rumunjskoj.
Mađari ipak bolji
Hrvatska je nešto boljom igrom u prvoj četvrtini došla do dva gola prednosti (4:2), ali Mađari su vrlo brzo došli do izjednačenja (4:4) početkom drugog dijela utakmice. Sve do rezultata 7:7, početkom treće četvrtine, nijedna se reprezentacija nije uspjela odvojiti, da bi gostujuća reprezentacija do kraja tog dijela dvoboja nanizala četiri pogotka i stekla odlučujuću prednost (7:11).
Hrvatski vaterpolisti su se uspjeli u dva navrata približiti na dva gola zaostatka (9:11, 10:12), ali su Mađari s dva pogotka došli do konačna četiri gola prednosti (10:14). U djelomično pomlađenom sastavu Ivice Tucka najbolji strijelac bio je Marko Žuvela s tri pogotka. Po dva gola postigli su Konstantin Harkov i mladi centar Viktor Tončinić, a po jednom su mrežu pogodili Rino Burić. Branimir Herceg i Franko Lazić. Toni Popadić je imao šest obrana (6/20).
Kristian Manhercz je s četiri gola bio najbolji strijelac utakmice. Po tri gola su za Mađare postigli Zsombor Ekler i Vendel Vigvari, dvaput je strijelac bio Gergely Burian, a po jednom Daniel Angyal i Adam Nagy. Vratar Kristof Csoma je obranio četiri šuta (4/14).
Koja su to nova pravila?
Podsjetimo, od 9. studenog 2024. na snazi su nova ili izmijenjena pravila vaterpolske igre. Radi lakšeg praćenja utakmice pred nama podsjetimo na neke od najbitnijih izmjena:
- dužina igrališta u muškoj konkurenciji se smanjuje s 30 na 25 metara
- vrijeme napada je skraćeno s 30 sekundi na 25 sekundi
- vrijeme tzv. drugog napada (nakon obrane vratara, bloka ili odbijanja od okvira gola te povratka lopte u posjed momčadi koja napada) je skraćeno s 20 na 15 sekundi
- vrijeme napada s igračem više, odnosno vrijeme isključenog igrača je skraćeno s 20 na 15 sekundi
- treneru se omogućuje da u svakoj utakmici jednom upotrijebi tzv. challenge ili provjeru odluke. Tu se misli na provjeru u situacijama dvojbenosti je li gol postignut ili ne; je li dosuđen ili nije kazneni udarac (peterac); je li bilo ili nije brutalnog prekršaja; je li neki udarac, šut prema golu upućen nakon isteka vremena; uslijed mogućih problema s elektronikom u smislu isteka vremena napada ili kvara sata koji određuje vrijeme napada itd. U slučaju da challenge bude usvojen, odnosno da je trenerova reakcija bila ispravna, isti trener dobiva mogućnost ulaganja još jednog challengea.