Ovako bi izgledao derbi da Hajduk i Dinamo ne žive od rasprodaje

Foto: Hina, Index, Getty Images/Guliver Image
ČEKAMO derbi Dinama i Hajduka koji se susreću se drugi put ove sezone, u nedjelju na Maksimiru. Najžešće rivale osim bodovne razlike godinama dijeli i razlika u broju trofeja, ali Dinamo i Hajduk imaju i nešto zajedničko. Oba kluba posljednjih 10 godina žive od prodaje najboljih igrača, a talenti im sve mlađi bježe u inozemstvo. Istovremeno tri najjača hrvatska kluba prvi put u povijesti vode strani treneri, a strani plaćenici na travnjacima HNL-a, od kojih većina ne doprinosi kvaliteti lige, sve su brojniji.
Dinamo će nedjelju dočekati s Bugarom na klupi i momčadi koju nose skupo plaćeni stranci nakon što su i ovog ljeta prodane najveće domaće zvijezde (Pjaca, Rog). S druge strane stajat će Slovenac s jedanaestorkom kojoj ni mnogi navijači "Bilih" ne znaju navesti imena nakon što je još jednu godinu zaredom promijenjena gotovo cijela prva momčad.
A zamislite ovakav scenarij: Modrić, Mandžukić i Kramarić istrčavaju na Maksimir, a s druge strane u dresu Hajduka stoje Perišić, Kranjčar i Kalinić. Danas je to nezamislivo, ali da Dinamo i Hajduk, poput svih hrvatskih klubova ne preživljavaju od prodaje najboljih igrača, najveći hrvatski derbi bi ove nedjelje izgledao otprilike ovako:
Dinamo, klupa: Marko Pjaca, Tin Jedvaj, Marcelo Brozović, Luis Ibanez, Alen Halilović, Marko Rog, Sammir
Hajduk, klupa: Nikica Jelavić, Andrija Balić, Marko Livaja, Mijo Caktaš, Hrvoje Milić, Josip Radošević, Jean Evrard Kouassi
Pogledali smo u prošlost i prevrtili stotine imena koja su u posljednjih 10 godina napustila dva najveća hrvatska kluba i izvukli one nama najbolje, koji su još uvijek aktivni i sigurno bi našli svoje mjesto u nedjeljnom derbiju.
Hajduk na najboljima zaradio najmanje
Od 2005. kada je Hajduk posljednji put uzeo titulu Poljudom je prodefiliralo stotine mladih igrača iz domaćeg pogona, ali i skupo plaćenih inozemnih promašaja. Bolna točka su splitski talenti koji sve ranije bježe u jače, bogatije i uređenije europske lige.
Prije deset godina Ivan Perišić pobjegao je iz Hajdukove škole u francuski Sochaux još kao maloljetnik, a nakon što je bio prvi strijelac belgijske lige i ponajbolji veznjak Bundeslige, danas je najbolji igrač hrvatske reprezentacije i zvijezda milanskog Intera. Istog ljeta Hajduk je prodao Niku Kranjčara u Portsmouth za 4,5 milijuna eura, a nakon što je zabljesnuo u Premiershipu i zamalo završio karijeru u Kijevu, miljenik Hajdukovih navijača igra u sjajnoj formi u Rangersima, a i danas bi uzeo mjesto u momčadi svakom aktualnom Hajdukovom prvotimcu.
Godinu kasnije Hajduk je prodao mladog Nikicu Jelavića za simboličnu svotu, a on preko Waregema, Rapida i Rangersa došao do Premiershipa. Nešto kasnije jeftino je prodan još jedan budući reprezentativac Duje Čop, a i Marko Livaja je u milanski Inter otišao za simboličnu odštetu. Nikola Kalinić tih se godina kalio po posudbama, a HNL napustio 2009. u za Hajduk rekordnom transferu od 7 milijuna eura. Kale je danas jedan od najtraženijih europskih napadača i Hajdukov rekordni transfer. Već godinu kasnije stiglo je još 10 milijuna nakon prodaje Senijada Ibričića i Ivana Strinića. Ibro i danas zabija za slovenski Koper i nekoliko je puta bio blizu povratka u Split gdje ga navijači obožavaju, a nema sumnje da bi iskustvom i danas Hajduku bio od velike pomoći.
Izlazni transferi na Poljudu su postali sve brojniji u narednim godinama, ali barem su počeli zarađivati na talentima poput Balića, Pašalića, Caktaša. Međutim, zanimljivo je da su najmanje zaradili na igračima koji su kasnije postali svjetske klase. Primjerice, Jelavićev, Perišićev i Subašićev transfer ne ulaze ni u Top 15, a u vrhu su oni koji su se nakon odlaska izgubili poput Ante Vukušića, Josipa Radoševića, Ante Rukavine, Ibričića...
Zabrinjavajuće je što u Hajduku cijelo desetljeće nije stvoren ozbiljan obrambeni igrač, pa je u našoj All-Star ekipi Mario Maloča jedini koji bi od prodanih igrača i danas našao mjesto u prvoj momčadi za derbi s Dinamom.
U 10 godina Dinamo zaradio 200, a Hajduk 56 milijuna eura
U tih 10 godina Hajduk je zaradio oko 56 milijuna eura na prodaji igrača. Dinamo bi toliko zaradio da sada proda samo prvu momčad. Hajdukova aktualna momčad procijenjena je na 25 milijuna.
S druge strane, Dinamov popis izlaznih transfera izgleda zastrašujuće, čak i u europskim okvirima. Na njima su Modri zaradili gotovo 200 milijuna eura u posljednjih 10 godina, a imena već dobro znate. Od Eduarda i Modrića do Kovačića i Pjace, svaki bi se trener namučio da izabere samo 11 najboljih, ali nema sumnje da bi se s pravom nadali proljeću u Ligi prvaka.
Dinamo = reprezentacija
Koju god izmjenu napravili na našoj "All Star" momčadi Dinama, već na prvi pogled jasno je da pred sobom imate hrvatsku reprezentaciju, uz izuzetak kritične pozicije golmana na koju smo vratili nedavno prodanog Portugalca Eduarda. Ostatak prve postave znao bi napamet svaki navijač, a na klupi bi ostale današnje zvijezde Intera, Napolija i Juventusa.
Za razliku od Hajduka, Dinamo već dugo ne treba prodavati igrače da bi preživio, a ima ih toliko da od njih i Lokomotiva već godinama slaže momčad za vrh HNL-a. Nakon posla karijere Zdravka Mamića, prodaje Eduarda da Silve u Arsenal, krenula je lavina milijuna koji su se slijevali u Maksimir. Modrić je 2008. popravio rekord na 21 milijun eura u transferu u Tottenham kojeg će kasnije istraživati USKOK. Godinu kasnije i prodaja Dejana Lovrena Lyonu ušla je u Mamićev dosje, naredno ljeto Dinamo je unovčio Marija Mandžukića, a nakon jedne slabe poslovne godine već 2012/2013 Kovačić, Vida i Badelj donose 20-ak milijuna eura. Neke od njih bilo je nemoguće zadržati na Maksimiru, ali ima i onih koji bi možda i ostali da se Dinamovom gazdi nije žurilo prodati ih što prije. Ulaskom u EU otvorila su se vrata HNL-a europskim klubovima pa je Dinamo brže-bolje unovčio što je mogao - Jedvaja, Vrsaljka, Halilovića, Brozovića; da im se ne bi dogodio slučaj Murić.
Andreja Kramarića Dinamo je šetao po posudbama ne bi li pristao na Dinamove uvjete ugovora, a onda ga za sitniš, kao nekada Niku Kranjčara, prodao rivalima, ovaj put Rijeci. Golovima na Kantridi i kasnije za Leicester i Hoffenheim probio se do reprezentacije i Ivajlo Petev bi ga u nedjeljnom derbiju sigurno volio imati u ekipi. Dinamov bi trener imao dileme na gotovo svakoj poziciji, a mi smo odabrali one koji su bili najuspješniji nakon odlaska s Maksimira . S Vrsaljkom, Ćorlukom, Kovačićem i Eduardom na terenu na klupi bi ostalo impresivan niz imena, a među njima i Dinamov rekordni (Pjaca, 23 milijuna eura) i posljednji (Rog, 13 milijuna) transfer.
Tko su po vama najbolji igrači Dinama i Hajduka u posljednjih 10 godina? Odgovore ostavite u komentarima.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati