Ovo su svi stadioni na Svjetskom prvenstvu. Evo na kojima igra Hrvatska
UTAKMICOM Katara i Ekvadora u nedjelju u 17 sati po hrvatskom vremenu na stadionu Al Bayt u Al Khoru počinje Svjetsko prvenstvo. Ono će trajati do 18. prosinca, a igrat će se na osam stadiona od kojih je sedam izgrađeno samo za potrebe Svjetskog prvenstva.
Tijekom izgradnje velebnih stadiona pričalo se i pisalo o neljudskim uvjetima u kojima radnici, uglavnom iz dalekoistočnih zemalja, rade, žive i, na kraju, umiru. Prema procjenama neovisnih agencija, na gradilištima u Kataru umrle su na tisuće radnika, a one najcrnije procjene govore i o 6500 stradalih radnika. Katar je službeno izvijestio o tridesetak preminulih radnika uglavnom nesretnim slučajem.
Upravo zbog ovog razloga brojne zemlje pozivale su na bojkot ovogodišnjeg Svjetskog prvenstva, ali su na kraju sve reprezentacije ipak stigle u Katar koji je dva dana prije prvenstva objavio da se alkoholna pića neće prodavati oko stadiona i na njemu.
No, stadioni na kojima će se igrati turnir izgledaju zaista spektakularno. Svi stadioni bit će klimatizirani, a čitava organizacija SP-a stajala je tu zemlju oko 220 milijardi dolara, gotovo 20 puta više nego Rusiju za turnir 2018. godine.
Nijedan stadion od drugoga nije udaljen više od sat vremena vožnje. Hrvatska će prvu utakmicu protiv Maroka u srijedu u 11 sati igrati na stadionu Al Bayt, protiv Kanade (27. studenog, 17:00 sat) na Khalifa International Stadiumu te protiv Belgije 1. prosinca na stadionu Al Thumama.
Lusail Iconic Stadium (80.000 mjesta)
Lusail je najveći stadion na kojemu će se igrati najviše utakmica, čak deset, među kojima je i finale 18. prosinca. Nakon turnira kapacitet će mu biti smanjen na 20.000 mjesta, a višak građevinskog materijala iskoristit će se za gradnju raznih objekata.
Al Bayt (60.000)
Stadion u gradu Al Khoru izgledom je najneobičniji budući da podsjeća na tradicionalni pustinjski šator. Prima 60.000 gledatelja, potpuno je energetski samoodrživ, a na njemu je i hotel sa sobama s pogledima na travnjak. Na ovom stadionu Hrvatska igra protiv Maroka.
Stadium 974 (40.000)
Ovo je prvi montažni stadion u povijesti svjetskih prvenstava koji će nakon turnira biti potpuno rastavljen i, navodno, doniran nekoj afričkoj zemlji. Izgrađen je od 974 brodska kontejnera, a broj 974 ujedno je i pozivni broj za Katar. Na njegovu mjestu bit će izgrađen park, a na njemu će se igrati i jedna četvrtfinalna utakmica.
Al Thumama (40.000)
Dizajn stadiona inspiriran je tradicionalnom muslimanskom kapom za muškarce i dječake koja se zove "taqiyah". I njemu će kapacitet nakon SP-a biti smanjen na 20.000 mjesta, a višak sjedalica i materijala bit će doniran.
Khalifa International (45.000)
Jedan od dva stadiona koji su u Kataru postojali i prije kandidature za Svjetsko prvenstvo. Izgrađen je 1976. godine, a nalazi se na obali. Na njemu će Hrvatska 27. studenog igrati svoju drugu utakmicu protiv Kanade.
Education City (45.000)
Ovaj stadion nalazi se blizu sveučilišnog kampusa u kojem će boraviti reprezentacija Argentine koja je odbila biti smještena u luksuznom hotelu. Education City ima kapacitet 45.000 mjesta, ali će on biti smanjen na 25.000.
Ahmad bin Ali (45.000)
Uz Khalifa International jedini stadion koji je postojao i prije SP-a. Izgrađen je 2003. godine te je renoviran za potrebe Svjetskog prvenstva, a zanimljiv je zbog multimedijalne fasade na kojoj će se 24 sata dnevno prikazivati program vezan za turnir. Gornji dio tribina bit će uklonjen nakon turnira, a na ovom stadionu Hrvatska će igrati protiv Belgije.
Al Janoub (40.000)
Inspiriran je tradicionalnim brodicama "dhow" koje su karakteristične za Bliski istok. Ima pomičan krov, temperatura na njemu se može spustiti na 18 stupnjeva i jedan je od najneobičnijih stadiona na svijetu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati