Predstavljamo reprezentaciju Alžira: Pustinjska lisica ponavlja 1982. godinu?
Tekst: Vedran Buble
PREDSTAVLJANJE reprezentacija koje će nastupiti na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Africi nastavljamo skupinom C i izabranom vrstom Alžira, kojoj će to biti prvi nastup na SP-u nakon SAD-a 1986. godine, a treći nastup na svjetskim prvenstvima uopće. Alžir se na SP kvalificirao kao prvoplasirana ekipa skupine C afričkih kvalifikacija, ispred Egipta, Zambije i Ruande.
Popularna "Les Fennecs" ilitiga Pustinjska lisica trenutno je 31. na Fifinoj ljestvici, a najslabija je bila u svibnju 2008. godine kada je bila 61. Najbolja je bila pak u prosincu prošle godine kada je bila na izvrsnom sedmom mjestu. Najviše nastupa za reprezentaciju ima Mahieddine Meftah, koji je skupio 107 nastupa, a najviše golova zabio je nekadašnji napadač Auxerrea i Guingampa Abdelhafid Tasfaout, koji je u 62 nastupa zabio 34 gola. Od aktivnih igrača najbliži mu je 35-godišnji Rafik Saifi, napadač Istresa, koji je do sada zabio 19 golova.
Izbornik Alžira je 64-godišnja legenda Alžira Rabah Saadane, kojem je ovo pet put na klupi ove reprezentacije. Prvi put je vodio 1981. godine, a drugi put četiri godine kasnije, kada je odveo Alžir na Svjetsko prvenstvo u Meksiko. Uslijedila je 13-godišnja pauza prije no što je 1999. godine opet preuzeo momčad na godinu dana. 2003. godine opet preuzima Alžir, pa nedugo zatim odlazi u Yemen, a posljednji put ponudu Nogometnog saveza Alžira prihvatio je 2007. godine, otkako bez prekida vodi nacionalnu momčad.
Dosadašnji nastupi na svjetskim prvenstvima: 1982. godine nesretno ispali iz osmine finala
Kao što smo rekli, sudjelovanje na SP-u u Južnoj Africi treće je u povijesti ove sjevernoafričke države. Prvi put nastupili su 1982. godine u Španjolskoj, kada su nesretno ispali iz natjecanja po skupinama, gdje su igrali zajedno s Zapadnom Njemačkom, Austrijom i Čileom. U svojoj prvoj utakmici na SP-u, Alžir je iznenadio svijet, golovima Madjera i Belloumija svladavši favoriziranu Zapadnu Njemačku. U drugoj utakmici, pet dana kasnije, Alžir je poražen od Austrije sa 2:0, tako da je ključna za njih bila treća utakmica u skupini protiv Čilea.
Alžir je sjajnim nastupom s 3:2 svladao Čile, golovima Assada i Bensaoule. Kako je u posljednjoj utakmici Zapadna Njemačka svladala Austriju, četiri momčadi izjednačile su se na vrhu sa po četiri boda(pobjeda je vrijedila dva boda). Zbog najbolje gol razlike Zapadna Njemačka osvojila je prvo mjesto, Austrija druga, a Alžir tek treće, ispavši tako iz daljnjeg natjecanja. Bilo je to veliko razočaranje za ovu afričku naciju.
Četiri godine kasnije, na Svjetskom prvenstvu u Meksiko, Alžir nije bio ni izbliza kvalitetan kao u Španjolskoj. U skupini s Brazilom, Španjolskom i Sjevernom Irskom, Alžir je završio kao posljednjeplasirana momčad sa samo jednim bodom. U prvoj utakmici golom Djamela Zidanea remizirali su sa Sjevernom Irskom, dok su u drugoj minimalno poraženi od Brazila s 1:0. U posljednjoj utakmici skupine Alžir je sa velikih 3:0 poražen od Španjolske, što je bio veliki udarac prije odlaska kući.
Reprezentativni kadar: Obrana najjača karika
Alžir na papiru ima nelošu momčad, pogotovo što se tiče obrambenog dijela, a kao najbolji igrači ističu se 27-godišnji stoper Rangersa Madjid Bougherra, koji prema Transfermarktu vrijedi čak sedam milijuna eura. Tu je zatim i branič Portsmoutha Nadir Belhadj te stoper Bochuma Anthar Yahia.
U veznom redu po kvaliteti prednjače veznjak Racing Santandera Mehdi Lacen, playmaker Wolfsburga Karim Ziani te Hassan Yebda, vezni igrač Portsmoutha. U napadu Alžirci ovise o Rafik Zoheir Djebbour, napadaču AEK Atene i Abdelkader Ghezzal, špici talijanske Siene. Interesantno je kako više manje svi prvotimci Alžira igraju u najboljim europskim ligama.
Vratari: Fawzi Chaouchi (Entente Setif), Lounes Gaouaoui (ASO Chlef), Mbohi Rais Ouheb (Slavia Sofija), Mohamed Amine Zemmamouche (Mouloudia Algiers)
Braniči: Habib Belaid (Boulogne-sur-Mer), Nadir Belhadj (Portsmouth), Madjid Bougherra (Glasgow Rangers), Rafik Halliche (Nacional Funchal), Abdelkader Laifaoui (Entente Setif), Carl Medjani (Ajaccio), Djamel Mesbah (Lecce), Anthar Yahia (VfL Bochum)
Veznjaci: Djamel Abdoun (Nantes), Riad Boudebouz (Sochaux), Adlane Guedioura (Wolverhampton Wanderers), Fouad Kadir (Valenciennes), Medhi Lacen (Racing Santander), Yazid Mansouri (FC Lorient), Mourad Meghni (Lazio), Hassan Yebda (Portsmouth), Karim Ziani (VfL Wolfsburg)
Napadači: Rafik Djebbour (AEK), Abdelkader Ghezzal (Siena), Karim Matmour (Borussia Moenchengladbach), Rafik Saifi (Istres).
Što mogu na svjetskom prvenstvu?
Alžir se smatra jednom od najslabijih reprezentacija na ovom svjetskom prvenstvu i teško da će ponoviti uspjeh iz Španjolske 1982. godine. U Južnoj Africi igraju u skupini s Engleskom, Slovenijom i SAD-om, i sve osim posljednjeg mjesta bilo bi veliki uspjeh za ovu afričku državu.
U prvoj utakmici na SP-u Alžir će snage odmjeriti s Slovenijom 13. lipnja 2010. godine. Pet dana kasnije Alžirci će na noge Engleskoj, dok u posljednjem kolo 23. lipnja igraju protiv reprezentacije Sjedinjenih Američkim Država. Afrikanci imaju jako težak raspored i njihov prolazak dalje zaista se čini kao nemoguća misija.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati