Razmažena dječica vladaju NBA ligom, a za sve je kriv LeBron
BROJNE su se mudre izreke kroz povijest čovječanstva odnosile na opasnost moći u pogrešnim rukama, opasnost po vlasnika te moći i njegovu okolinu.
Vjerojatno nigdje u svijetu momčadskog sporta, osim quarterbacka u američkom nogometu, superzvijezde nemaju takav utjecaj na ono što se događa na terenu kao u NBA ligi. A posebno nigdje drugdje nemaju takav utjecaj na ono što se u njihovim klubovima i oko njih događa izvan terena.
Takav odnos snaga vlada posljednjih deset godina, odnosno od Odluke kojom je LeBron James objavio svijetu da iz Clevelanda prelazi u Miami i postao prvi igrač zaslužan za stvaranje supermomčadi. On je ostalim zvijezdama pokazao da mogu diktirati svoju sudbinu, umjesto da im to rade vlasnici i generalni menadžeri klubova.
Harden Rocketse bojkotirao u striptiz-klubu, Irving medije priopćenjem
Bivši MVP James Harden i superstar Netsa Kyrie Irving u razdoblju prije nove sezone glavne su priče u NBA ligi baš zbog toga što tu moć koriste kao razmaženi klinci koji su se uvrijedili na igralištu pa iz protesta odlaze kući i odnose loptu. Harden je Rocketsima zapravo poručio da se više ne želi igrati s njima, a Irving medijima da se ne želi igrati po njihovim pravilima.
U trenutku kad se trebao pojaviti u Houstonu na okupljanju pred početak priprema i obvezno razdoblje karantene, on je u Atlanti na rođendanskoj zabavi prijatelja repera u striptiz-klubu bacao novčanice u zrak. Kad se konačno pojavio, suigrači su već započeli sa zajedničkim treninzima, a on je tek morao u karantenu. Novi trener Stephen Silas započeo je novi posao bez ikakve predodžbe o statusu svoje najveće zvijezde. Brada je sinoć zaigrao sa suigračima, ali je šokirao zapuštenošću i očitim viškom kilograma. Nakon utakmice i on je eskivirao medije kako ne bi morao odgovarati na neugodna pitanja.
Harden je Houston Rocketse, klub koji je posljednjih osam godina svoga postojanja podredio isključivo njemu, stavio u pat-poziciju u kojoj ne može ići ni naprijed ni natrag, a Irving je u svom sukobu s medijima najviše naštetio samom sebi i, donekle, suigračima.
Otkad su ga 2012. doveli u trejdu iz Oklahoma Cityja, gdje je bio u ulozi šestog igrača, Rocketsi su Hardenu dali ključeve kluba. On je bio određen kao njihova superzvijezda, kojoj su prilagođavali momčad kako god je zaželjela.
Dali su mu sve što je poželio. Zaslužili su profesionalniji rastanak
Harden je prvo za suigrača poželio Dwighta Howarda. Doveli su mu ga, ali ta se suradnja pokazala kao propali eksperiment. Onda je tražio da ga se rastereti u razigravačkim dužnostima i poželio je najboljeg playmakera današnjice Chrisa Paula. Doveli su mu i Paula te dvaput bili blizu da nokautiraju moćne Golden State Warriorse, ali opet su ostali kratki. Paul mu je dosadio pa je tražio bivšeg suigrača Russella Westbrooka. I tu su mu želju ispunili, koliko god već u startu ta kombinacija dvojice s loptom najdominantnijih igrača u istoj momčadi sumnjivo djelovala.
Kad ih Harden ni s Westbrookom nije uspio odvući do finala, Rocketsi su se riješili dugogodišnjeg generalnog menadžera Daryla Moreyja i trenera Mikea D'Antonija te su odlučili krenuti u drugom smjeru. Hardenu se to nije svidjelo i zatražio je novu promjenu, ali ovaj put nije poželio novog suigrača, nego novi klub.
I to ni više ni manje nego Brooklyn Netse, koje oporavljeni Irving i Kevin Durant u startu čine ozbiljnim kandidatom za naslov prvaka, koji Hardenu uporno izmiče. Toliko želi otići da je hladno odbio dvogodišnje produljenje ugovora za čak 103 milijuna dolara, koji bi ga pretvorio u prvog NBA igrača s više od 50 milijuna po sezoni.
Rocketsi ga, dakako, ne moraju poslušati jer ima još dvije godine ugovora, ali znaju da ne mogu ići naprijed s nezadovoljnom zvijezdom kojoj će, kako vrijeme bude odmicalo, vrijednost samo sve više padati. Nitko ne želi dati veliku odštetu za igrača za kojeg se zna da želi otići, posebno za igrača koji je odredio da želi igrati za treći klub, u koji za dvije godine može otići bez odštete, a pogotovo za nekoga tko pokazuje takvu razinu neprofesionalizma da na internetu objavljuje snimke iz striptiz-kluba dok treba biti u karanteni.
Sixersi i Heat su zainteresirani, ali ne po cijeni koju Rocketsi traže
Zato je Harden shvatio da ga ponašanje razmažene zvijezde nikamo neće odvesti te se ipak odlučio pojaviti na pripremama i proširiti popis klubova poželjnih za trejd na ostale izazivače s Istoka - Philadelphiju, Miami, Milwaukee i Toronto. Realno, samo Sixersi i Heat imaju i želju i mogućnosti da ga dovedu jer Houston zauzvrat traži i mladu zvijezdu i mnoštvo pickova. No Philadelphia zasad nije sprema odreći se i Bena Simmonsa i brojnih izbora na draftu, a Miami ne želi u trejd uključiti ni Tylera Herra.
Zato će do daljnjega Rocketsi i Harden ostati u pat-poziciji i čekati rasplet jer jedna od tri strane prije ili kasnije mora popustiti.
Istovremeno, Irving je napravio dramu ne pojavivši se na obveznom razgovoru s medijima uoči sezone, nezadovoljan slikom koju su stvorili o njemu. Umjesto toga objavio je priopćenje u kojem je objasnio da neće razgovarati s novinarima i da želi govoriti djelima na terenu. Nakon početnih kritika zbog tog poteza dodao je da ne želi razgovarati s raznim pijunima, što je izazvalo još veći bijes medija.
NBA liga ga je kaznila s 25.000 dolara, što za NBA zvijezdu nije velik novac, ali ako bi se ponavljalo nakon svake utakmice, koštalo bi ga skoro dva milijuna dolara u sezoni. Njegovo ponašanje izazvalo je i podsmijeh među kolegama pa mu se zvijezda Portlanda Damian Lillard uključio u Instagram Live i pristojno ga zamolio da počne razgovarati s medijima.
Irving je umjetnik, zato je toliko osjetljiv
Cijela se situacija pretvorila i u distrakciju za momčad jer su suigrači morali odgovarati na pitanja o njemu.
"On se smatra umjetnikom, a oni su osjetljiviji", objasnio je jednom Durant.
Vjerojatno pod pritiskom kluba i okoline, Irving se predomislio i okončao djetinjasti rat s medijima samo nekoliko dana kasnije. Cijeli taj rat nastao je jer je smatrao da njegove riječi nisu vjerno prenošene, iako su sve uredno zabilježene na YouTubeu i ostalim platformama, poput njegovog uvjeravanja da je Zemlja ravna ploča, javne objave da će produljiti sa Celticsima, što nikad nije napravio, ili nedavne izjave da njemu i Durantu ne treba trener.
Sve je probleme s medijima stvorio sam sebi nepromišljenim izjavama i potezima, u koje se uklapa i odluka da komunicira priopćenjima. Opći je dojam da Irving živi u pomaknutoj stvarnosti i da nije svjestan da gazda nije čak ni u svome klubu. Naime, Netsi ne mogu dovesti Hardena ako ga žele spojiti s Durantom i Irvingom, ali ako Durant zaključi da mu je lakše igrati s Bradom, Kyrie bi lako mogao završiti u Rocketsima.
Durant je imao iste probleme kao Irving. Borio se lažnim profilima na Twitteru
No Durant je vjerojatno jedna od rijetkih zvijezda koje se mogu povezati s Irvingom. I on je znao pokazivati koliko je osjetljiva dušica nakon prelaska u Golden State Warriorse. Košarkaški mu je svijet zamjerio na tom potezu 2016. jer se kao drugi najbolji igrač svijeta pridružio najboljoj momčadi svijeta i učinio je praktički nepobjedivom, a NBA ligu nekompetitivnom. Svi su se njegovi potezi od tada promatrali drukčije, a svaki potez nailazio je na kritike, od kojih se on branio komentarima s lažnih profila na društvenim mrežama. Kad su ga razotkrili, branio se da je samo ispravljao nepravdu koju su mu nanosili mediji, ali priznaje da ih koristi i danas.
Durant je, osim toga, i jedan od igrača koji su koristili moć koju im je LeBronova Odluka ostavila u nasljeđe. Iako nije on orkestrirao transfer u Golden State, dolazak je uvjetovao kratkim ugovorima kako bi zadržao fleksibilnost daljnje selidbe, što je i iskoristio prošle godine kad je u dogovoru s Irvingom potpisao za Netse. Budući da oni zapravo tek počinju zajedničku avanturu, tek treba vidjeti koliko će mu se taj potez isplatiti.
Prvi igrač koji je prezentirao moć LeBronove ostavštine bio je Carmelo Anthony, koji je nekoliko mjeseci nakon Odluke isforsirao trejd iz Denvera u New York. Mogao je pričekati nekoliko mjeseci i doći kao slobodan igrač, ali takvim bi potezom imao pravo na manji ugovor. Tako su Knicksi u Denver za njega poslali sve što je vrijedilo u njihovoj momčadi pa Anthony nakon dolaska nije imao ozbiljne suigrače s kojima bi napao naslov.
Čak su i zvijezde daleko manjeg kalibra uspješno testirale LeBronovu moć. Eric Bledsoe je samo na Twitteru napisao: "Ne želim više biti ovdje." Samo nekoliko dana kasnije Phoenix Sunsi trejdali su ga u Milwaukee. Paul George na sličan je način isforsirao trejd iz Indiane. Završio je u Oklahoma Cityju, iako je želio kući u Los Angeles.
Nitko se LeBronovoj moći nije približio koliko Kawhi Leonard
No u iskazivanju igračke moći LeBronu se najviše približio Kawhi Leonard, koji je 2018. pod svaku cijenu poželio otići iz San Antonija. Držao se priče da je ozlijeđen i osporavao je nalaze liječnika Spursa koji su tvrdili da nije. Želio je napustiti San Antonio i otići kući u Kaliforniju, gdje je i završio, samo s godinom odmaka. Spursi su ga poslali u Toronto, gdje je odradio posljednju godinu ugovora, usput osvojio naslov, a zatim si do kraja ispunio želju.
Odabrao je Clipperse, ali je svoj dolazak uvjetovao dolaskom Paula Georgea. Clippersi su Oklahoma Cityju u zamjenu za njega dali cijelu svoju budućnost, ali GM Kawhi je dobio ono što je želio.
LeBron je velikim dijelom bio odgovoran za rostere svih momčadi s kojima je osvajao naslove - i Miamijev i Clevelandov, a sada i za sastav Lakersa. On je odabrao igranje s Wadeom i Boshem, s Irvingom i Loveom, a sad i s Anthonyjem Davisom. Svaki put do titule je došao u drugoj godini od dolaska. Leonardu slijedi druga godina s Clippersima i u njoj treba pokazati da je jednako sposoban "generalni menadžer" kao James.
Ostali koji su pokušavali koristiti njegovu moć, kao ovih dana Harden i Irving, nisu pokazali da su je dostojni. Moć u pogrešnim rukama opasna je po njenoga vlasnika i okolinu. A ova dvojica savršeni su primjeri.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati