Ruskinja koja nastupa za Hrvatsku ušla u finale. Pad Srbića u borbi za medalju
DANAS je deseti dan Olimpijskih igara u Parizu. Hrvatska je dosad osvojila četiri medalje. Barbara Matić i braća Sinković osvojili su zlato u judu odnosno veslanju, Donna Vekić uzela je srebro u tenisu, a Miran Maričić broncu u streljaštvu. Cjelodnevni tekstualni prijenos Olimpijskih igara pratite uživo na Indexu. Evo i rasporeda hrvatskih natjecatelja.
Uspješno je privela kraju kvalifikacije.
>> Opširnije
Danac Viktor Axelsen (30) obranio je naslov olimpijskog pobjednika u badmintonu u pojedinačnoj konkurenciji. On je u finalu OI u Parizu deklasirao aktualnog svjetskog prvaka Tajlađanina Kunlavuta Vitidsarna (23) s 2-0 (21-11, 21-11). Od samog starta finala Axelsen je dominirao, a koliko je Vitidsarn bio nemoćan jasno su pokazivali i ironični osmjesi, kako njegovi tako i njegovih trenera sredinom drugog seta u kojem je u jednom trenutku bilo čak i 17-4 za sjajnog Danca.
Uz dva olimoijska zlata, Axelsen u karijeri ima i dva naslova svjetskog prvaka (2017, 2022) te olimpijsku broncu iz Rija prije osam godina. Broncu je osvojio Malezijac Zii NIa Lee (26) koji je u susretu za treće mjesto bio bolji od Indijca Lakshye Sena (22) s 2-1 (13-21, 21-16, 21-11).
Hrvatska jedriličarka Elena Vorobjeva zauzima peto mjesto u ukupnom poretku klase ILCA 6 uoči zadnjeg kvalifikacijskog plova koji je trenutno odgođen zbog nepovoljnih vremenskih uvjeta. Nakon deset plovova, deset najboljih jedriličarki plasirat će se u plov za medalje. Vorobjeva je 36-godišnja Ruskinja koja je prije desetak godina došla trenirati u Split, a prije četiri godine dobila hrvatsko državljanstvo.
Reprezentacija Italije osvojila je zlatnu olimpijsku medalju u ekipnom natjecanju mješovitih ekipa u skeetu. Talijani Diana Bacosi i Gabriele Rossetti su u finalu u streljačkom centru Chateauroux pobijedili američki par Vincenta Hancocka i Austen Smith s 45:44.
Za Bacosi je ovo treće olimpijsko odličje nakon što je slavila u pojedinačnoj konkurenciji u Rio de Janeiru, dok je u Tokiju bila druga, također u pojedinačnoj konkurenciji. S druge strane Rossetti ima pojedinačno zlato iz Rio de Janeira. Amerikanac Hancock je u Parizu bio pobjednik u pojedinačnoj konkurenciji, a u svojoj riznici uspjeha ima i pojedinačna zlata iz Pekinga, Londona i Tokija.
Bronca je pripala Kini koja je svladala Indiju s 44:43.
Brazilska gimnastičarka Rebeca Andrade osvojila je zlatnu medalju na parteru na Olimpijskim igrama u Parizu, osvojivši već četvrtu medalju u Parizu. Nakon što je bila druga u višeboju i preskoku, te brončana u ekipnom dijelu natjecanja, 25-godišnja Brazila je na najljepši mogući način zaokružila parišku priču. Zlatom u vježbi na parteru. Brazilka je slavila s ocjenom 14.166 osvojivši svoje ukupno šesto olimpijsko odličje u karijeri čime je postala najuspješnija brazilska olimpijka. Sada ima dva zlata, tri srebra i broncu.
Druga je bila Amerikanka Simone Biles s ocjenom 14.133 osvojivši četvrtu medalju u Parizu, nakon što je slavila u višeboju, ekipnoj konkurenciji, te preskoku. Biles sada ima 11 olimpijskih odličja u karijeri pri čemu sedam zlata. Broncu je osvojila još jedna Amerikanka Jordan Chiles s ocjenom 13.766. Za Chiles je to treće olimpijsko odličje u karijeri nakon ekipnog zlata u Parizu, te ekipnog srebra u Tokiju.
POGODIO ga je ostanak bez medalje.
>> Opširnije
Poljakinja Aleksandra Miroslaw (30) dvaput je oborila vlastiti svjetski rekord u brzinskom penjanju na Olimpijskim igrama u Parizu. Poljska velikanka sportskog penjanja je u kvalifikacijama dva puta rušila vlastiti svjetski rekord. U prvom pokušaju je stigla do vrha za 6.21 sekunde, popravivši dosadašnji svjetski i osobni rekord iz rujna 2023. za tri sekunde. U drugom pokušaju bila je još brža, stigavši do vrha za 6.06 sekundi.
Miroslaw je bivša dvostruka svjetska prvakinja, a ima i tri svjetske bronce. Na posljednjim OI u Tokiju bila je sedma u kombinaciji, jedinoj penjačkoj disciplini na programu. U Parizu su na programu dvije discipline, kombinacija i brzinsko penjanje.
Dvije boksačice koje su u središtu rodnog spora na Olimpijskim igrama u Parizu ostat će u natjecanju sve dok budu pobjeđivale jer ispunjavaju sve kriterije prihvatljivosti, priopćio je u ponedjeljak Međunarodni olimpijski odbor (MOO). Tajvanka Lin Yu-ting i Alžirka Imane Khelif dvije su boksačice kojima je zabranjen nastup na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu nakon što su DNK testovi pokazali prisustvo muškog XY kromosoma.
Međunarodna boksačka federacija (IBA) ih je suspendirala, međutim u Parizu su dobile dozvolu za natjecanje jer boksački program vodi Međunarodni olimpijski odbor nakon što je 2023. suspendirao IBA zbog pitanja upravljanja i financija. MOO je osporio metode koje koristi IBA potvrdivši ispravnost svojih propisa.
"Ove sportašice se natječu u seniorskim natjecanjima šest godina bez problema. Ove su se žene kvalificirale za ovo natjecanje, ostaju kvalificirane za ovo natjecanje i natječu se u ovom natjecanju," poručio je glasnogovornik MOO-a Mark Adams.
MOO je odbacio rezultate testova koje je obavila IBA kao proizvoljne i nelegitimne, rekavši da nema razloga za njihovo provođenje. "Ne mogu vam reći jesu li bili vjerodostojni ili nevjerodostojni (rodni testovi) jer izvor iz kojeg su došli nije bio vjerodostojan i osnova za testove nije bila vjerodostojna", rekao je Adams. "Iz tog razloga nije bilo razmatranja jesu li točni ili ne jer nisu imali nikakvog utjecaja na podobnost boksanja ovdje," dodao je.
Obje boksačice su osigurale najmanje brončane medalje, Lin Yu-Ting u kategorije do 57 kg, a Khelif u kategoriji do 66kg. Na ovim Igrama MOO koristi pravila za boks koja su bila primijenjena na Olimpijskim igrama 2016. i 2020. i ona ne uključuju testiranje spola.
Kinez Zou Jingyuan drugi je put osvojio zlatnu medalju u horizontalnim ručama na Olimpijskim igrama u Parizu u ponedjeljak, dok je zlatno odličje na gredi osvojila Alicia D'Amato. Zahvaljujući gotovo savršenoj izvedbi za koju je dobio ocjenu 16.200, 26-godišnji Zou Jingyuan je iza sebe ostavio ukrajinskog gimnastičara Illiju Kovtuna (15.500), koji trenira i živi u Osijeku, i Japanca Shinnosukea Oku (15.300).
Trostruki svjetski prvak na ručama iz 2017. u Montrealu, 2018. u Dohi i 2022. u Liverpoolu Zou Jingyuan osvojio je svoju treću medalju na Olimpijskim igrama 2024. u Parizu nakon srebra u ekipnom višeboju iza Japana i srebra na karikama iza svog sunarodnjaka Liu Yanga.
Talijanka Alicia d'Amato osvojila je zlatnu medalju na gredi dobivši ocjenu 14.366 za svoju vježbu. Kineskinja Zhou Yaqin osvojila je srebrnu medalju s ocjenom 14.100, a još jedna Talijanka Manila d'Esposito broncu (14.000). Američka gimnastičarka Simone Biles ostala je bez medalje na gredi, natjecanje ja završila na petom mjestu nakon što je pala s grede tijekom vježbe. Do sada je na Olimpijskim igrama osvojila sedam zlatnih medalja.
Hrvatski gimnastičar Tin Srbić (27) ostao je bez medalje na Olimpijskim igrama u Parizu u ponedjeljak, dok je zlato u natjecanju na preči osvojio Japanac Oka Shinnosuke. Srbić, koji je bivši olimpijski i svjetski viceprvak, u polufinalu je bio četvrti, a finale je završio kao posljednji, osmi, s ocjenom 11.333 nakon što je pao s preče, a onda i još jednom pogriješio.
Zlato je osvojio Shinnosuke, koji je osvojio broncu na ručama, s ocjenom 14.533, dok je srebro pripalo Kolumbijcu Angelu Barajasu. Broncu su podijelili Kinez Zheng Boheng (13.966) i Tajvanac Chia Hung Tang (13.966).
Jučer je u finalu preskoka nastupio Aurel Benović koji je na kraju bio peti, a Benović je nastupio i u kvalifikacijama partera gdje se nije uspio plasirati u finale jer je kvalifikacije završio na 10. mjestu. Do sada je Hrvatska osvojila dvije olimpijske medalje iz gimnastike. Filip Ude je 2008. u Pekingu osvojio srebro, dok je Srbić na Igrama u Tokiju prije tri godine bio srebrni.
Šest natjecatelja je završilo svoj nastup u finalu na preči, a sada nastupa Tin Srbić.
Svoj nastup u finalu na preči su završila četiri gimnastičara. Trenutno se zagrijava druga grupa od četiri, a Srbić će nastupiti sedmi.
Trenutni poredak:
1. Shinnosuke Oka (Japan) 14.533
2. Angel Barajas (Kolumbija) 14.533
3. Chia-Hung Tang (Taipei) 13.966
4. Marios Georgiou (Cipar) 13.333
Počelo je finale natjecanja na preči u kojem nastupa najbolji hrvatski gimnastičar Tin Srbić (27). On je u ovoj disciplini osvojio srebro prije tri godine u Tokiju. Na preči je također vlasnik svjetskog i europskog zlata. Svjetsko zlato osvojio je 2017. u Montrealu, a europsko prošle godine u Antalyji. Uz to ima po dva svjetska i europska srebra te je velika hrvatska uzdanica za medalju u Parizu.
Srbić je za svoju vježbu na preči u kvalifikacijama dobio ocjenu sudaca 14.600 čime je završio na četvrtom mjestu kvalifikacija. Prvi je završio Kinez Boheng Zhang s ocjenom 15.133, drugi Chia-Hung Tang s ocjenom 14.833, a treći Takaaki Sugino (14.733). U finalu nastupa osam gimnastičara, a Srbić će nastupiti sedmi. Prije njega će nastupiti Chia-Hung Tang (Taipei), Shinnosuke Oka (Japan), Angel Barajas (Kolumbija), Marios Georgiou (Cipar), Takaaki Sugino (Japan), Boheng Zhang (Kina), a nakon njega će nastupiti još Weide Su (Kina).
Završene su obje kvalifikacijske grupe u bacanju diska, a Martin Marković nije se uspio plasirati u finale Olimpijskih igara u Parizu nakon što je u kvalifikacijama zauzeo 16. mjesto s rezultatom 62.31 metar. Marković je u prvoj skupini kvalifikacija zauzeo osmo mjesto i već tada je bilo jasno kako će teško do plasmana među 12 najboljih.
Nakon nastupa druge kvalifikacijske skupine pao je na ukupno 16. mjesto, a za ulaz u finale trebalo je bacati barem 62.88 metara. Marković je u prvoj seriji bacio 61.22 m, zatim 62.31 m, a u trećem pokušaju 61.62 m. Njegov osobni rekord iznosi 65.69 metara.
Normu od 66 metara prebacila su ukupno četvorica atletičara. Najdalje je bacio Mykolas Alekna (67.47), drugi je bio Australac Matthew Denny (66.83), treći rezultat je ostvario Austrijanac Lukas Weisshaidinger (66.72), a kao četvrti normu je prebacio Nijemac Clemens Pruefer s rezultatom 66.36. Olimpijski pobjednik iz Tokija Šveđanin Daniel Stahl u finale je ušao kao osmi s rezultatom 65.16m.
"Borio sam se, dao sam sve od sebe. Ponosan sam i zadovoljan sam sa svojom energijom, pristupom, samopouzdanjem. Nažalost, falio je trenutak da malo dignem na kraju u drugoj seriji, da sam to napravio, bilo bi dva metra dalje. Konkurencija? 22 ljudi ima olimpijsku normu za disk. To je jedna od najvećih, ako ne i najveća disciplina na Olimpijskim igrama, tako da mogu biti zadovoljan sa svojim nastupom. Isto tako znam da moram još puno raditi i da zaslužujem veliko finale", kazao je u izjavi za HTV 28-godišnji član Dinamo Zrinjevca.
Večeras u finalu ženskog diska na stadionu Saint Denis nastupa Sandra Elkasević.
Svjetski rekorder i branitelj olimpijskog naslova Norvežanin Karsten Warholm (28) rutinski se plasirao u polufinale utrke na 400 metara s preponama na Olimpijskim igrama u Parizu. Warholm je pobijedio u drugoj kvalifikacijskoj skupini s rezultatom 47.57.
Sjajni Norvežanin je prije tri godine u Tokiju osvojio olimpijsko zlato s novim svjetskim rekordom (45.94), trostruki je svjetski prvak (2017., 2019. i 2023.) te trostruki europski prvak (2018., 2022. i 2024.). Najveći konkurent u Parizu bit će mu Amerikanac Rai Benjamin, koji je također bez problema ušao u polufinale s rezultatom 48.82. Benjamin je srebrni iz Tokija, a ove sezone je trčao najbrže (46.46).
Tri najbolja natjecatelja iz svake od pet kvalifikacijskih utrka te još tri nakon repesaža nastupit će u polufinalu.
Južnokorejka An Se-young osvojila je u ponedjeljak svoju prvu zlatnu olimpijsku medalju u pojedinačnoj konkurenciji na Olimpijskim igrama u Parizu. Njeno zlato je ujedno i prvi pojedinačni naslov u badmintonu za Južnu Koreju u 28 godina.
An je u finalu pobijedila He Bingjiao iz Kine 2:0 (21:13, 21:16) u Porte de La Chapelle Areni u glavnom gradu Francuske i postala tek druga Južnokorejka koja je osvojila olimpijski naslov u singlu, nakon Bang Soo-hyun iz 1996. Indonezijka Gregoria Tunjung osvojila je broncu jer je njezina potencijalna protivnica, Španjolka Carolina Marin bila prisiljena odustati usred svog polufinala ženskog singla protiv Kineskinje He u nedjelju zbog ozljede koljena.
Martin Marković (28) neće nastupiti u finalu bacanja diska na Olimpijskim igrama. Najbolji rezultat u današnjim kvalifikacijama nakon tri pokušaja mu je bio 62.31 metar, što je u njegovoj, prvoj kvalifikacijskoj skupini bilo dovoljno za osmo mjesto od 16 atletičara. Kvalifikacijska norma koja donosi ulazak u finale iznosi 66 metara, a u slučaju da normu ne prebaci dovoljan broj atletičara, u borbu za medalje ide 12 najboljih.
Druga kvalifikacijska grupa je započela u 11:30, a već ga je nadmašilo osam atletičara tako da se trenutno nalazi na 16. mjestu u kvalifikacijama i sigurno neće nastupiti u finalu.
Počela je druga kvalifikacijska skupina u bacanju diska. Martin Marković bio je osmi nakon prve skupine, dok je zasad na desetome mjestu. Mora biti u 12 najboljih kako bi ušao u finale, no vjerojatnost za to je vrlo mala.
Kinez Yuehong Li osvojio je zlato u disciplini pištolj 25 metara brza paljba na Olimpijskim igrama u Parizu. Yuehong Li je u finalu pobijedio Južnokorejca Yeong-jae Choa s 32:25, dok je bronca pripala Kinezu Xinjie Wangu u raspucavanju ispred Nijemca Floriana Petera.
Za 34-godišnjeg Lija ovo je treća olimpijska medalja nakon bronce iz Tokija i Rio de Janeira u ovoj disciplini. Ujedno, ovo je prvo kinesko zlato u ovoj disciplini. Branitelj naslova Francuz Jean Quiquampoix zapeo je u kvalifikacijama.
Nakon što je postala svjetska prvakinja pa svjetska rekorderka, Ukrajinka Jaroslava Mahučik je sve zaokružila osvojivši zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu. Ukrajinska atletičarka je u kolovozu prošle godine u Budimpešti postala svjetska prvakinja, dok je prije mjesec dana u Parizu postavila novi svjetski rekord preskočivši 2.10 metara čime je za jedan centimetar popravila čak 37 godina star rekord Bugarke Štefke Kostadinove postavljen u kolovozu 1987. na Svjetskom prvenstvu u Rimu.
Mjesec dana kasnije u istom gradu, ali ne i na istom stadionu, osvojila je i olimpijsko zlato s preskočena dva metra. Bila je to treća ukrajinska medalja u jednoj večeri na Stade de Franceu. Naime, Irina Geraščenko je osvojila broncu u skoku u vis, dok je treći bio i Mihajlo Kohan u bacanju kladiva. Ukupno šest medalja Ukrajina ima trenutačno u Parizu, a osim Mahučik, zlato ima i u ekipnom natjecanju u sablji.
"Sve su to medalje za našu zemlju, za one koji nas brane jer zahvaljujući njima možemo biti ovdje," kazala je 22-godišnja Mahučik na novinarskoj konferenciji kapaka obojenih u plavo i žuto, boje njezine zemlje, koju je napala Rusija u veljači 2022.
"Ova medalja je vrlo važna, nažalost u mojoj zemlji Rusija ubija ljude i stotine sportaša su poginule u ovom ratu i nikada se neće moći natjecati i slaviti, tako da sam sretna što ću kući donijeti zlato i to je za njih", rekla je Mahučik. "To nam daje priliku razgovarati o situaciji u Ukrajini. Stvarno želimo mir. I dalje nam je teško, ali borimo se na svim frontama. Dajemo sve od sebe", naglasila je.
Sretna je bila i trećeplasirana Geraščenko. Medalje su zajedno proslavile ogrnute ukrajinskom zastavom otrčavši počasni krug uz ovacije oduševljene publike. "Ovo je nevjerojatno, ovo je naša večer za ukrajinski narod i za našu reprezentaciju", izjavila je 29-godišnja Ukrajinka, brončana s Europskog prvenstva u Rimu ove godine. "Medalje su vrlo važne za Ukrajinu jer ljudi kod kuće pate i mogu se veseliti s nama ovdje", dodao je bacač Kohan.
Njemačka je u ponedjeljak osvojila zlatnu medalju u olimpijskom triatlonu u mješovitoj štafeti na Olimpijskim u Parizu, dok je srebro pripalo Sjedinjenim Američkim Državama, a bronca Velikoj Britaniji. Održan je foto-finiš za drugo mjesto jer je najprije Velika Britanija proglašena drugom, no nekoliko minuta kasnije suci su najavili promjenu i SAD je dobio srebro, a Britanija broncu.
Alex Yee, pobjednik pojedinačne triatlonske utrke koji je Britaniju doveo do zlata u štafeti na Igrama u Tokiju, donio je braniteljima naslova rano vodstvo. Georgia Taylor-Brown, koja je također bila dio tima koji je osvojio zlatnu medalju u Tokiju, uhvatila je Njemica Lisa Tertsch na pola puta, ali je Sam Dickinson opet vratio Britance u vodstvo i Beth Potter dao malu prednost. Beth Potter, Laura Lindemann i Taylor Knibb zajedno su krenule u biciklističku utrku od sedam kilometara, ali je Njemica na kraju ipak bila najbrža.
Markovićev treći pokušaj završio je na 61.62 metra. Najbolji rezultat u današnjim kvalifikacijama tako mu je ostao 62.31 metar. Trenutno je osmi u ukupnom poretku kvalifikacija. S obzirom na to da će za otprilike sat vremena uslijediti druga kvalifikacijska skupina, teško je očekivati da će Marković proći u finale, odnosno da će ostati među 12 najboljih koji će ići u borbu za medalje.
Markovićev drugi hitac iznosi 62.31 metar, dakle poboljšao je rezultat iz prvog pokušaja. U ukupnom poretku se trenutno nalazi na šestome mjestu. Vodeći je Austrijanac Lukas Weisshaidinger sa 66.72 metra, koji se kvalificirao za finale jer je prebacio normu.
Marković je prvim hicem ostvario rezultat od 61.22 metra.
Martin Marković (28) bit će prvi hrvatski olimpijac koji će danas nastupiti. Zagrepčanina od 10:10 čekaju kvalifikacije u bacanju diska. Kvalifikacijska norma koja donosi ulazak u finale iznosi 66 metara. Ne ostvari li dovoljan broj natjecatelja taj rezultat, u borbu za medalje ići će 12 najboljih.
Markovićev osobni rekord iznosi 65.69 metara, što znači da bi ga morao prebaciti kako bi osigurao ulazak u finale. Ne uspije li, ovisit će i o rezultatima konkurencije. Marković je trenutno 46. na rang-listi bacača diska.
Deseti dan Olimpijskih igara otvorilo je natjecanje u triatlonu.
Hrvatski olimpijci danas mogu osvojiti dvije medalje.
Gimnastičar Tin Srbić, srebrni s Olimpijskih igara u Tokiju 2021., nastupa u finalu preče od 13:30.
Sandra Elkasević, koja se prije prezivala Perković i pod tim prezimenom osvojila olimpijska zlata 2012. i 2016., od 20:30 će u atletskom finalu bacati disk.
Bivši rukometaš, a danas danski rukometni stručnjak Rasmus Boysen (31) komentirao je ispadanje Hrvatske s Olimpijskih igara.
>> Opširnije
1. Kina - 45 (20 zlata, 14 srebra, 11 bronci)
2. SAD - 71 (19 zlata, 26 srebra, 26 bronci)
3. Francuska - 44 (12 zlata, 14 srebra, 18 bronci)
4. Australija - 31 (12 zlata, 11 srebra , 8 bronci)
5. Velika Britanija - 37 (10 zlata, 12 srebra, 15 bronci)
...
18. HRVATSKA - 4 (2 zlata, 1 bronca, 1 srebro)
Evo što se događalo tijekom devetog dana Olimpijskih igara.
>> Opširnije
Počelo je finale u preči gdje nastupa najbolji hrvatski gimnastičar Tin Srbić (27). On je u ovoj disciplini osvojio srebro prije tri godine u Tokiju. Na preči je također vlasnik svjetskog i europskog zlata. Svjetsko zlato osvojio je 2017. u Montrealu, a europsko prošle godine u Antalyji. Uz to ima po dva svjetska i europska srebra te je velika hrvatska uzdanica za medalju u Parizu.
Za svoju vježbu na preči u kvalifikacijama je dobio ocjenu sudaca 14.600 čime je završio na četvrtom mjestu kvalifikacija. Prvi je završio Kinez Boheng Zhang s ocjenom 15,133, drugi Chia-Hung Tang s ocjenom 14,933, a treći Takaaki Sugino (14,733). U finalu nastupa osam gimanstičara, a Srbić će nastupiti sedmi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati