S Prkačinom je Španjolcima uzeo zlato, a sad je prvi put zabio za Real
U NEDJELJU u ranom, za španjolsku ACB ligu uobičajenom terminu vikendom, utakmicu 23. kola španjolskog košarkaškog prvenstva odigrali u Real Madrid i Zaragoza. Kraljevi su pobijedili uvjerljivo, 92:70 na kraju je stajalo na semaforu. Na prvi pogled po ničemu ta utakmica ne bi trebala biti važna za hrvatske pratitelje košarke, međutim, to nije tako. U posljednjoj minuti već odlučenog dvoboja trener Reala slavni Pablo Laso u igru je uveo Borisa Tišmu, a ovaj mu je povjerenje uzvratio košem iz jedinog šuta. Hrvatskom zlatnom kadetu iz Novog Sada od prije dvije godine ovo je bio drugi nastup u elitnoj diviziji najjače europske lige te prvi koševi.
Sjajna je to vijest za hrvatsku košarkašku budućnost jer je Real u ovom trenutku top topova, klub koji je na vrhu Europe i koji ove sezone puca na sve što se osvojiti može, a jedan od igrača koji sve češće dobiva priliku je igrač koji je oduševio svijet u ljeto 2018. Tišma je debitirao za prvu momčad protiv Estudiantesa, na parketu je proveo 44 sekundi, a Real je slavio 87:72. Netko će kazati da su to mrvice, da mladi talent igra takozvani garbage time, no to nije točno. Politika Pabla Lasa je da postupno u sustav uvodi klince koji bi trebali biti budućnost najtrofejnijeg europskog kluba svih vremena.
"Jako nam je važna energija koju unose igrači iz podmlatka. Činjenica da je danas debitirao Boris Tišma puno govori o dobrom radu podmlatka", rekao je tom prilikom Laso koji je u devet godina na klupi Reala priliku dao čak četrnaestorici izdanaka omladinske škole.
Laso je jedan od onih trenera koji vjeruje mladim igračima i koji se ne libi poslati ih golobrade u vatru. Da je to tako pokazuje roster derbija protiv Zaragoze. Među 12 igrača prijavljenih za taj susret našla su se čak četvorica rođena 2001. godine ili kasnije.
Najpoznatije ime je svakako Usman Garuba, mladić koji je nakon Roka Prkačina bio prvo ime kadetskog prvenstva u Novom Sadu koji već neko vrijeme ima važnu ulogu u momčadi Reala. O Mariju Nakiću, sinu bivšeg Cibosa Ive Nakića, pisali smo dosta prošle godine, a u momčadi je bio i 17-godišnji Talijan Matteo Spagnolo. Strategija Pabla Lasa je jasna. Iskusni lisac učio je od Kreše Ćosića, uvijek je imao nos za pronaći vrhunski talent i nikad nije strahovao pokloniti mu šansu, ma koliko rezultat patio. Na koncu, čovjek je dao ključeve Reala 17-godišnjem Luki Dončiću, a ovaj mu je vratio titulom prvaka Europe.
Borisa Tišmu šira je javnost upoznala na EP-u za kadete u Novom Sadu u ljeto 2018., kad je uz Roka Prkačina bio prvo ime reprezentacije koja je osvojila zlato. Tišma je cijeli turnir odigrao impresivno, bio je tihi ubojica. Trica sa skokom unatrag u utakmici protiv Litve pa niz trica i fantastična selekcija šuta protiv Francuske u polufinalu, do čudesne partije u finalu protiv Španjolaca. U sjećanju će ostati sjajna fotografija kako Tišma nakon osvojenog zlata tješi uplakanog suigrača iz Reala Garubu.
Razvojni put Borisa Tišme je za hrvatske prilike neobičan i zanimljiv. Kao dječak od 13 godina otišao je iz Dubrave u Real. Kraljevski klub ga je jednom prilikom vidio na parketu i ni sekunde nije dvojio.
"Bila je to teška odluka i za njega i za roditelje. Bio je naš igrač, a Španjolci su ga vidjeli na Božićnom turniru, nazvali nas i inzistirali da dođe", prisjetio se svojedobno direktor Dubrave Boris Gnjidić, hrvatski košarkaš.
Nije Tišma prvi hrvatski vunderkind koji je pokušao košarkaški put izgraditi u Realu. U Madrid su kao klinci otišli i Bojan Bogdanović i Marko Tomas, ali nisu se uspjeli nametnuti. Tišma je na pravom putu da u tome uspije, a njegov ispravan razvoj bio bi ogroman dobitak za hrvatsku košarku jer smo odlično pokriveni na visokim pozicijama, dok vrhunskih bekova i nemamo previše.
Boris Tišma bi mogao biti taj.