Što sve za hrvatski nogomet znači Dinamov plasman u Ligu prvaka?
DINAMO u utorak u 21 sat u Trondheimu protiv Rosenborga igra uzvratnu utakmicu play-offa Lige prvaka protiv Rosenborga.
Hrvatski prvak u Norvešku nosi prednost 2:0 iz prve utakmice i od povratka u Ligu prvaka prvi put nakon 2016. godine dijeli ga još samo 90 minuta. Dinamo je u prvoj utakmici u Maksimiru mogao slaviti i uvjerljivijom razlikom, ali mogao je i primiti gol da su Norvežani bili koncentriraniji i zabili. No po onome što smo vidjeli u prvoj utakmici, ogromno bi iznenađenje bilo da Dinamo na kraju priče ne završi u ždrijebu skupina koji će se u četvrtak održati u Monte Carlu.
Da se tamo zaista i nađe, Dinamo će morati najviše paziti na prekide koji su se pokazali kao najjače, ako ne i jedino oružje norveške momčadi. Rosenborg je u Maksimiru desetak puta prešao centar i gotovo svaki put bi izborio korner nakon kojeg je znalo biti panike u Dinamovu šesnaestercu. Korpulentni Rosenborgovi skakači dobili su previše duela s Dinamovim stoperima i to je segment igre na koji će Bjeličina momčad morati jako dobro pripaziti ne želi li se uvući u probleme u uzvratu.
Sastav isti kao u prvoj utakmici
Kao najbolji igrač Rosenborga pokazao se brzi Samuel Adegbenro. Nigerijsko lijevo krilo izluđivalo je Petra Stojanovića kojemu će Izet Hajrović morati više pomagati u obrani kako Nigerijac ne bi opet imao previše prostora. Bjelica rijetko kad izmišlja neki novi sastav za velike utakmice pa je za očekivati da u Trondheimu zaigra ista momčad kao u prvoj utakmici.
Bude li sve u redu, Dinamo će u ždrijebu skupina u četvrtak prvi put nakon 1999. godine biti u trećoj jakosnoj skupini što mu, uz malo sreće, omogućuje ravnopravnu borbu za treće mjesto i nastavak europskog puta na proljeće. Dinamo je tako izbjegao Lyon, Leverkusen, Salzburg, Olympiakos (ili Krasnodar), Brugge (ili LASK), Valenciju i Inter. Šansu za prolazak mogao bi tražiti protiv većine od klubova iz četvrte jakosne skupine, a to su Lokomotiv, Young Boys (ili Crvena zvezda), Genk, Galatasaray, Leipzig, Slavia Prag (ili Cluj), Atalanta i Lille.
Ako uđe u Ligu prvaka, Dinamo će zaraditi najmanje 25 milijuna eura bez da osvoji ijedan bod u skupini. Svakom sudioniku skupine LP-a automatski pripada 15,25 milijuna eura. Dodatnih 7,75 milijuna eura Dinamo bi, prema prošlogodišnjoj Uefinoj odluci, dobio na ime bonusa na osnovu desetogodišnjeg klupskog koeficijenta. Na taj fond otpadaju ukupno 3,25 milijarde eura koje se proporcionalno dijele klubovima ovisno o njihovim uspjesima pa će hrvatskom prvaku tako pripasti nešto manje od osam milijuna eura. Za kraj, svaki sudionik Lige prvaka dobit će dio tzv. “marketinškog poola” vrijednog 292 milijuna eura od kojeg će Dinamu, ovisno s kojim klubovima će igrati u skupini, pripasti milijun ili dva eura. To je u najgorem slučaju da Dinamo ne osvoji nijedan bod. No svaka pobjeda nagrađuje se čak s 2,7 milijuna eura, a svaki remi s 900.000 eura.
Ni to nije sve.
Dinamo je u ovoj natjecateljskoj sezoni osvojio već tri boda koji mu se broje za petogodišnji klupski koeficijent kojim se određuju nositelji i nenositelji u pretkolima i ždrjebovima skupina. Ulazak u Ligu prvaka honorira se s dodatna četiri boda, svaka eventualna pobjeda s dva, a remi jednim bodom. Dinamo trenutačno ima koeficijent 28.500 koji ga je zahvaljujući ispadanju čitavog niza favorita u kvalifikacijama svrstao u treću jakosnu skupinu. Ako izgubi od Rosenborga, ali svejedno uđe u LP i tamo i izgubi baš sve utakmice, sljedeće sezone imao bi koeficijent čak 32.500 što bi mu opet jamčilo vrlo visok plasman na Uefinoj ljestvici.
Ne treba naglašavati koliko bi cijene Dinamovim igračima porasle ulaskom u Ligu prvaka, a osobito Daniju Olmu koji bi cijelu jesen bio pred nosom europskim velikanima i koji bi na zimu mogli osjetno podebljati ponude za Španjolca. Dinamo bi dodatno podignuo svoj renome te bi lakše u budućnosti mogao dovoditi jače i skuplje igrače koji bi mamila Liga prvaka. Dinamo je posljednjih godina teško stradavao u Ligi prvaka, no iz treće jakosne skupine može se nadati i ponekom bodu pa čak i trećem mjestu koje bi značilo Europa ligu na proljeće, još novca i još bodova na Uefinoj ljestvici.
Osim toga, Dinamov ulazak u Ligu prvaka bi znatno popravio izglede HNL-a da i u sezoni 2021./2022. ima dva predstavnika u Ligi prvaka, ali za to će hrvatskom nogometu trebati i mala pomoć Rijeke budući da su Hajduk i Osijek ispali iz natjecanja. Kad bi Rijeka uspjela izbaciti Gent i plasirati se u skupinu EL-a, pa ove jeseni zajedno s Dinamom u LP-u zaraditi poneki bod (pobjeda dva boda, remi jedan bod, sve zajedno dijeljeno s brojem predstavnika ove sezone), postojali bi dobri izgledi za skok na ljestvici nacionalnih saveza.
I za kraj, svi klubovi iz HNL-a dobit će Dinamovim ulaskom u Ligu prvaka po tri milijuna kuna iz Uefina fonda za solidarnost, što bi nekim klubovima jako dobro došlo. UEFA će nacionalnim savezima čiji klubovi sudjeluju u Ligi prvaka i Europa ligi podijeliti ukupno 130 milijuna eura koji će se onda razdijeliti klubovima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati