Transferi 2011.: Netko je spomenuo recesiju? Dvije milijarde razloga govore suprotno!
Prije pet godina, kada je napravljena ova fotografija, Fernando Torres i Sergio Aguero "nisu mogli ni sanjati", da će se 2011. prodati za ukupno 103 milijuna eura!
Foto: AFP
VIŠE od dvije milijarde eura potrošili su klubovi pet najjačih europskih liga na pojačanja u "nikad goroj", "recesijskoj" 2011.! I sve to dok i njih trese poslovanje u "crvenom" minusu.
Kad milijunaši krenu u kompulzivni šoping: Chelsea je najbolji primjer
Chelsea je najreprezentativniji primjer sumanute, nerezonske kupovine koja je obilježila godinu na izmaku kod većine bogatih klubova, bez obzira na (ne)isplativost pojačanja i s još manje brige o ionako ugroženim klupskim financijama: Objavio je da je u prethodnoj fiskalnoj godini (1. srpnja 2009.- 30. lipnja 2010.) poslovao s gubitkom od 68.8 milijuna funti (oko 75 milijuna eura). Međutim, to ga nije smetalo da samo u zimskom prijelaznom roku na pojačanja potroši 83.5 milijuna eura. Naravno da nije bilo dovoljno, nego je i ovog ljeta potrošio dodatnih 85.7 milijuna.
Baš nas zanima kako će knjigovođi opravdati 25 milijuna na "rupičastog" Davida Luiza ili preko 15 za Lukakua, koji uopće ne igra. Da ne spominjemo Fernanda Torresa, koji je 58 milijuna eura "isplatio" s pet golova u 11 mjeseci! I sve to da bi se borili za treću poziciju u Premiershipu, a proboj iz skupine Lige prvaka osigurali u zadnjem kolu.
Napominjemo, Fifa je za nedaleku 2013. najavila uvođenje "Pravila o financijskom fair playu", kojima će se navodno bez pardona, klubove natjerati na radikalno kresanje troškova sve do pozitivnog poslovanja, pod cijenu još radikalnijih kazni. Kako će Chelsea uspjeti u tome?
Dva sata u kojima su dva kluba na četiri igrača bacila 150 milijuna!
"Majka svih bitaka" funtama dogodila se u zadnjim satima zimskog prijelaznog roka 31. siječnja. Do tada se činilo da transferi Edina Džeke (oko 35 milijuna eura) iz Wolfsburga u Manchester City i Darrena Benta iz Sunderlanda u Aston Villu (21.5 milijuna eura) biti najveći u inače mirnom zimskom prijelaznom roku, gdje je od klubova izvan Premiershipa značajnije trošio tek Inter (za Pazzinija iz Sampdorije 19 i Ranocchiju iz Genoe 18.5 milijuna).
Ali onda se dogodilo nešto nevjerojatno: Dva kluba su na četiri igrača potrošila 130 milijuna funti (oko 150 milijuna eura) i to u samo posljednja dva sata zadnjeg dana prijelaznog roka! Chelsea je Liverpoolu platio 50 milijuna funti za Torresa, a Benfici 21.5 milijun funti za Davida Luiza (58 i 25 milijuna eura). Gore smo spomenuli kakav su dojam ta dvojica ostavila nakon skoro godinu dana u klubu koji ih je basnoslovno platio.
Liverpool je do novac zarađen na Torresu, do zadnjeg penija bacio na u Andyja Carrolla iz Newcastlea (35 milijuna funti - 41 milijun eura) i Luisa Suareza iz Ajaxa (23 milijuna funti - 26.5 milijuna eura). Napomenimo kako je bezumno precijenjeni Carroll, kao i spomenuti Torres, od tada postigao pišljivih pet golova, iako je napadač.
Zimski saldo: Englezi se neusporedivo najviše razbacuju, Nijemci u najvećem plusu
Klubovi Premiershipa su u siječnju ostvarili rekordan financijski promet na transferima: 20 klubova je na pojačanja potrošilo 263.850.000 eura. To je rashodovna strana. S obzirom da se dosta tržilo unutar Premierlige, prihodi su iznosili 155.700.000 eura. Minus: 108.150.000 eura!
Talijani su također bili u značajnom minusu (prihodi 83.4 milijuna, rashodi: 120, stanje: -36.5). Nijemci su se pokazali kao "dobri gospodari" (prihodi: 75.1, rashodi: 56.7, stanje: +18.4), kao i Francuzi (prihodi: 29.2, rashodi: 12.7, stanje: +16.5), dok su Španjolci bili u "laganom" minusu: (prihodi: 27.9, rashodi: 40.1, stanje: -12.2). Ukupno se u zimskom prijelaznom roku na pojačanja u Ligama petice potrošilo 480 milijuna eura.
Arapsko ljeto: Vladali su City, PSG.... i Anži
Ovog ljeta pak, okrenulo se četiri puta više - 1.6 milijardi eura, ali bez bombi koje su eksplodirale u zadnjim satima siječnja. Izostalo je trošenje na poluproizvode i potpune "flopove" (osim što Stewart Downing ne vrijedi 22,8 milijuna eura koliko je Liverpool platio Villi), umjesto toga, milijunima su se obasipali igrači koji su se "isplatili". Pišemo pod navodnicima, jer pitanje je koliko to Javier Pastore mora imati golova i asistencija, da bi se "isplatilo" 43 milijuna eura, koliko ga je Paris platio Palermu.
Sergio Aguero je napustio Atletico za ljetni rekord od 45 milijuna eura, a odmah do njega bio je spomenuti Pastore sa neočekivanim odlaskom u PSG, za još neočekivaniju lovu. Cescu Fabregasu se konačno ispunila želja i vratio se u Barcelonu. Samuel Eto'o je za 26 milijuna završio u Dagestanu, točnije Anžiju iz Mahačkale, gdje se pridružio Žirkovu i Dzsudzsaku.
Barca i Real sa svojih 55 milijuna ljetnog šopinga van Top 5 potrošača
Naravno da su opet najviše potrošili Englezi, ali po prvi put nakon puno godina, ni Real ni Barcelona, nisu bili među pet najvećih ljetnih potrošača. Real je iskrcao siću od "samo" 55 milijuna na Fabia Coentraa, Nurija Sahina, Josea Callejona i Raphaela Varanea
Barcelona je potrošila jednak iznos, ali na samo dva sjajna igrača: 29 milijuna za Fabregasa i 26 za Alexisa Sancheza.
Atletico je ovog ljeta izgubio tri najbolja igrača: Aguera, Forlana i De Geu, ali je sve dobijeno od prodaja uložio: Falcao je došao iz Porta za 40 milijuna, a Arda Turan, Silvio i Ruben Micael za ukupno 25.
Top 5 ljetnih potrošača
1.Manchester City 92 milijuna eura
Nakon 120 milijuna ljeta 2010., rezanje od 30-ak milijuna se čini skromnim. Ali je i tako City uspio drugu godinu zaredom biti najveći potrošač: Sergio Aguero, Samir Nasri, Stefan Savić, Gael Clichy.
2.Paris Saint-Germain 89 milijuna eura
Qatar Investment Authority je doista nametnuo "katarski autoritet u investiranju": Javier Pastore, Jeremy Menez, Kevin Gameiro, Diego Lugano, Mohammed Sissoko i Blaise Matuidi.
3.Juventus 85.750 milijuna eura
Juve se nakon sramotne sezone odlučio vratiti na vrh. Za početak bjesomučnim trošenjem:
Alessandro Matri,Fabio Quagliarella, Arturo Vidal, Mirko Vučinić, Eljero Elia, Stephan Lichtsteiner.
4.Chelsea 85 milijuna eura
Romelu Lukaku, Juan Mata, Raul Meireles, Lucas Piazon, Thibaut Curtoius, Oriol Romeu, prinove su i pojačanja kluba Romana Abramoviča.
5.Roma 78 milijuna eura
Thomas DiBenedetto, novi vlasnik Rome, odmah se raspištoljio: Maarten Stekelenburg, Bojan Krkić, Miralem Pjanić, Simon Kjaer, Pablo Daniel Osvaldo, Erik Lamela demonstracija su njegove moći na tržištu.
Preskupih 11 - Najveći transferi u 2011.:
1. Fernando Torres, 58 milijuna eura, iz Liverpoola u Chelsea
2. Sergio Aguero, 45 milijuna, Atletico - Manchester City
3. Javier Pastore, 43 milijuna, Palermo - PSG
4. Andy Carrol, 42 milijun, Newcastle - Liverpool
5. Falcao, 40 milijuna, Porto - Atletico
6. Edin Džeko, 35 milijuna, Wolfsburg - Manchester City
7. Fabio Coentrao, 30 milijuna, Benfica - Real
8. Cesc Fabregas, 29 milijuna, Arsenal - Barcelona
9. Samir Nasri, 27.5 milijuna, Arsenal - Manchester City
10. Juan Manuel Mata, 26,7 milijuna, Valencia - Chelsea
11.. Luis Suarez, 26.5 milijuna, Ajax - Liverpool
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati