Trebao je na Hampden Parku smijeniti učitelja Modrića. Ovo je ogroman udarac za Škote
MEĐU 26 igrača za Euro zapravo je upao slučajno, zbog ozljeda dvojice starijih i iskusnijih Škota, ali nastup protiv Engleske bio je dovoljan da cijela nacija svoje nade u pobjedu nad Hrvatskom i plasman u drugi krug natjecanja položi na leđa mladića koji je tek prije nepuna dva tjedna izašao iz tinejdžerskih godina. I to s pravom.
Međutim, Billy Gilmour opet je imao peh baš kad je uzletio prema zvijezdama, a Zlatku Daliću i Luki Modriću svakako je laknulo što će u sutrašnjem okršaju na Hampden Parku (21 sat) imati jednu veliku brigu manje. Najbolji igrač otočkog derbija u drugom kolu i mladić kojeg mnogi vide kao buduću zvijezdu svjetskog nogometa pozitivan je na koronavirus i neće igrati protiv Hrvatske.
"Očekujem da će John McGinn pritiskati Modrića u svakoj prilici, ali Gilmour drži ključeve ove utakmice za Škotsku. On igra s točno onakvom slobodom i uvjerenjem koji nam trebaju za pozitivan rezultat. Nemoguće je izbjeći sličnosti između njega i Modrića u načinu na koji se kreću, pronalaze rupe u prostoru i traže loptu u svakoj prilici", napisao je bivši škotski reprezentativac Kris Commons u kolumni za Daily Mail prije vijesti o pozitivnom testu.
"Vjerujem da će ovo biti kraj ere za Hrvatsku i prikladno je što će Gilmour imati tako važnu ulogu. Bit će to okršaj učenika i učitelja, a te bismo večeri mogli svjedočiti smjeni straže", dodao je Commons.
Kako je Gilmour tako naglo postao tako važan?
Je li to baš tako ili je Commonsa obuzeo nerealni patriotizam temeljen na jednoj utakmici? Kako je moguće da je široj javnosti relativno nepoznati klinac tako ekspresno postao tako ključan? Pa on je do okršaja s Englezima odigrao jedva 40-ak minuta za reprezentaciju u pripremnim susretima, a za Chelsea je u cijeloj prošloj sezoni nastupio samo 12 puta.
S Modrićem ga je odavno uspoređivao James Grady, njegov trener u mlađim kategorijama Rangersa, zbog tehnike, sposobnosti da igra s obje noge, intenziteta, izbjegavanja kompliciranja i sposobnosti da zadrži loptu u nogama dok se ne otvori prilika za pravo dodavanje.
Nakon utakmice protiv Engleza Gary Neville rekao je da Engleska takvog igrača nema.
"Stalno je bio dostupan suigračima. Mi takvog nemamo", rekao je Neville, a s njim su se složili i bivši osvajači Premiershipa Graeme Souness i Patrick Vieira.
U prvoj utakmici za Škotsku od prve minute proglašen je igračem utakmice. Nije mogao ni zamisliti da će ju započeti, pa je u oduševljenju poslao poruku roditeljima iz autobusa na putu prema stadionu čim je primio lijepu vijest. Nešto poslije vidjeli su izvedbu zbog koje su i škotski navijači i stručnjaci skakali od oduševljenja. Imao je samo četiri pogrešna dodavanja, a čak 40 točnih, najviše od škotskih igrača, iako je na terenu proveo 76 minuta. Imao je i 50 dodira s loptom, a ispred su od njegovih suigrača bili samo Scott McTominay (54), Andrew Robertson (52) i Kieran Tierney (52), koji su odigrali cijeli susret.
Najbolji na debiju? Pa to radi cijelu karijeru
Ali ta nagrada samo je nastavak nevjerojatnog niza koji je ostvario u svojoj kratkoj profesionalnoj karijeri. Svaki put kad je za Chelsea zaigrao od početka u nekom natjecanju, proglašen je igračem utakmice.
U ožujku 2020. godine je u prvom nastupu u FA kupu kao starter bio igrač utakmice u pobjedi nad Liverpoolom kod kuće (2:0), a istu nagradu dobio je i pet dana kasnije, kada je u pobjedi nad Evertonom kod kuće (4:0) prvi put započeo ligaški susret. No baš kad je izgledalo da se počeo nametati u jakoj konkurenciji Chelseajevih veznjaka i dobivati kontinuitet neophodan za tako mladog igrača, pandemija koronavirusa sve je prekinula.
Kada se nogomet u lipnju prošle godine vratio, Gilmour je nastupio u četiri od šest utakmica za Chelsea u svim natjecanjima, a onda je ozlijedio koljeno i skoro pet mjeseci izbivao s terena. A kada se oporavio početkom prosinca 2020. godine, londonska momčad je bila u rezultatskoj krizi zbog koje je Franku Lampardu prijetio otkaz. Ipak, Gilmour je opet maksimalno iskoristio svoju šansu pa je u prvoj utakmici kao starter u Ligi prvaka, u remiju s Krasnodarom kod kuće (1:1), ponovno ponio epitet igrača utakmice.
Vrlo brzo nakon toga Lamparda je na klupi zamijenio Thomas Tuchel kojeg je čekala teška borba za plasman u Ligu prvaka kroz prvenstvo. U takvoj situaciji, u momčadi koja u veznom redu ima igrače svjetske klase Kantea, Jorginha i Matea Kovačića, s trenerom koji je morao raditi instant-rezultat, nije se ni moglo očekivati da neiskusni nogometaš dobije šansu nedugo poslije teške ozljede.
Ali pred njim je neosporno fantastična budućnost. Možda ne odmah u Chelseaju, nego na posudbama, ali Gilmour je svakako već dokazao da klub Romana Abramoviča nije pogriješio kad ga je doveo kao 15-godišnjaka. Isto kao što ga Glasgow Rangersi ne bi tražili već kao osmogodišnjaka da nisu primijetili rijetki talent.
"Nikada nisam vidio takvog mladog igrača"
"To se nije moglo opisati. Pomislio sam: 'Nikad u životu nisam vidio takvog igrača u toj dobi'", prepričavao je Scott Bryson u razgovoru za The Athletic.
Bryson je kao skaut Rangersa tražio mlade talente u škotskom Ayrshireu kada je primijetio osmogodišnjeg klinca kako dominira protiv svojih vršnjaka. Uskoro je otišao na susjedni teren i promatrao ga iz daljine kako drugi skauti ne bi zapazili da je fokusiran na njega i pokvarili mu planove.
U Rangersima su od početka znali da imaju pravi nogometni dragulj, a s vremenom su mu počeli davati šanse da igra za starije selekcije. Iako su se bojali da zbog svoje konstitucije ne zaradi ozljede u duelima sa znatno starijim igračima, uvijek su dolazili do zaključka da se dječak može nositi s takvim izazovima.
Snagu njegovog duha vidjeli su i kada se suprotstavio novom igraču u omladinskom pogonu Rangersa, koji je protiv njega na treninzima igrao vrlo grubo. Znajući da je Gilmour miran dečko, treneri su se pitali kako će reagirati. Već narednog jutra saznali su da je njihov mladi talent u svlačionici očitao lekciju tom igraču i dao mu do znanja da mora promijeniti svoj pristup.
S takvim mentalitetom Gilmour je već kao 15-godišnjak trenirao s prvom momčadi Rangersa, a sa 16 godina debitirao je za U-21 reprezentaciju Škotske.
Rangersi su ga uvjeravali da ostane, ali on je želio otići u Chelsea i postati najbolji na svijetu
Zato su još prije debija za mladu reprezentaciju po njega došli velikani poput Arsenala, Manchester Uniteda, Manchester Cityja, Barcelone i Bayerna, ali Chelsea je dobio tu utrku. Za njega je platio 500 tisuća eura te dogovorio dodatne bonuse, zahvaljujući kojima Rangersi još uvijek zarađuju.
"Željeli smo ga zadržati, ali kada je iskazao jasnu želju za odlaskom u Premiership, bilo je važno da maksimalno naplatimo taj odlazak. Vjerujemo da smo to učinili", pravdali su se iz Rangersa u svibnju 2017. godine.
Rangersi su ga na zaista razne načine uvjeravali da ostane. Čak su mu govorili da istraživanja Saveza nogometnih europskih klubova i Nogometnog saveza Belgije ukazuju na to da je za igrače mlađe od 18 godina u najvećem broju slučajeva pogubno da naprave transfer van svoje zemlje. Savezi su u razmatranje uzimali karijere 1700 nogometaša, ali Gilmour je bio uvjeren da će se izboriti u Chelseaju.
"U Rangersima sam želio biti najbolji igrač kluba. Kada sam otišao u Chelsea, sebi sam rekao da trebam pokušati postati najbolji na svijetu", kazao je nakon dolaska u London.
Sličnost s Modrićem nije slučajna
Riječi je pravdao stalnim individualnim radom i praćenjem igrača koji igraju ili koji su igrali njegovim stilom. Zbog visine od 170 centimetara i sjajnih playmakerskih predispozicija učio je na snimkama Cesca Fabregasa, Andresa Inieste i Luke Modrića.
Činjenice da je za Chelsea debitirao nepuna tri mjeseca nakon 18. rođendana i da je jedan od rijetkih igrača koje klub nije slao barem na jednu posudbu dovoljno govore kakav je status stekao. Londonski klub je poznat po tome da igrače kali slanjem u druge klubove. Takvu sudbinu prošle su i današnje zvijezde koje je Chelsea prodao Kevin De Bruyne i Romelu Lukaku, kao i većina sadašnjih igrača kluba, poput Masona Mounta i Tammyja Abrahama. No, u vezi s Gilmourom ne razmišljaju tako.
"On predstavlja sve ono što bi igrač iz omladinskog pogona trebao predstavljati kad dođe u prvu momčad. Skroman je. Osjećam da je sretan i da živi svoj san. Spreman je dati sve da ispuni snove. Ostavlja mi dojam da ne razmišlja kako je već sada ispunio svoje ciljeve. Daje mi pravi osjećaj, onaj pravi spoj skromnosti i nestrpljivosti te truda da na svakom treningu napreduje, uči i ne pokazuje mnogo respekta prema starijima", kazao je Tuchel tijekom protekle sezone.
Gilmour je trenerove riječi opravdao u samo jednom nastupu na Euru. Za drugi neće dobiti priliku, osim ako Škotska ne ode daleko. Na sreću Hrvatske, bez njega će joj to biti kudikamo teže. Možda bi zaista na sutrašnjoj utakmici taj talentirani klinac "smijenio" Modrića, ali za taj će okršaj morati pričekati eventualni susret Chelseaja i Reala u Ligi prvaka iduće sezone.