United je prevelik da propadne, a nemoćan da se vrati na vrh
SRIJEDA, 4:50 ujutro. Zbog vjetra se temperatura spustila na -22 stupnjeva Celzija, ali dok mlada momčad Manchester Uniteda ulazi u glavnu zgradu Međunarodne zračne luke Nursultana Nazarbajeva glasno je pozdravlja 60-ak Unitedovih kazahstanskih navijača sa šalovima i transparentima. United je u Kazahstan došao prvi put, kako bi odigrao rutinsku utakmicu u skupini Europa lige protiv Astane, gotovo 6000 kilometara od Old Trafforda, u gradu koji je bliži Pekingu nego Manchesteru. Nur-Sultan (donedavno Astana) je najudaljenija moguća destinacija za United u UEFA-inim natjecanjima, ali radi se o susretu koji pokazuje gdje se momčad i klub nalaze danas, za ESPN piše Mark Ogden.
United je danas miljama od onoga gdje bi želio biti. Igra sekundarno nogometno natjecanje, dok se europska elita, koju je nekoć predvodio, natječe u Ligi prvaka. Možda će se pokazati da je Nur-Sultan Unitedova krajnja točka, mjesto na kojem će započeti njegov povratak na nogometni vrh. Mlada momčad, prepuna izdanaka akademije - u Astana Areni za United su debitirala šestorica tinejdžera - pretrpjela je poraz 2:1 od kazahstanskog prvaka.
Rezultat nije bio šokantan. Trener Ole Gunnar Solskjaer ostavio je gotovo kompletnu prvu momčad u Manchesteru jer se United već plasirao u sljedeću fazu natjecanja, ali bio je to neugodan podsjetnik koliko je duboko klub potonuo. Od umirovljenja Alexa Fergusona u svibnju 2013. godine, kad je United titulu u Premier ligi osvojio s 11 bodova prednosti, klub je odlutao od pozicija moći koje je držao. City je postao dominantna snaga u Manchesteru i Engleskoj, osvojivši tri titule u šest godina, dok je tradicionalni suparnik Liverpool osvojio Ligu prvaka i na putu je da prekine 30-godišnje čekanje na ligašku titulu.
Treneri su dolazili i odlazili i Solskjaer je već četvrti nakon Fergusona, a na igrače je, većinom uzalud, potrošeno nevjerojatnih 840 milijuna funti. Pogreške su počinjene u direktorskim uredima i tek sada čujemo kako se govori o "kulturalnoj obnovi" na Old Traffordu. Ali kako su stvari toliko brzo krenule toliko loše? Manchester United je trebao biti prevelik, prebogat i preuspješan da bi tako propao.
"Ili je klaun ili je jebeni genij", rekao je David Moyes u srpnju 2013. godine svome suradniku nakon sastanka s Edom Woodwardom, novoimenovanim izvršnim dopredsjednikom Uniteda. Označen kao Chosen One, nakon što je potpisao šestogodišnji ugovor kao Fergusonov nasljednik Moyes je dobio dojam da su na pomolu veliki transferi i dovođenje Garetha Balea, Cesca Fabregasa i Cristiana Ronalda. Woodward mu je čak rekao kako klub samo treba pritisnuti dugme i dovesti kojeg god igrača želi.
Moyes je već bio zaustavio dovođenje Thiaga Alcantare iz Barcelone (što je inicirao Ferguson) jer baš nije bio uvjeren u ono što čuje. U Evertonu je 11 godina radio s ograničenim budžetom i zaradio nadimak Dithering Dave (Neodlučni Dave), zbog navike da dugo važe svako potencijalno pojačanje. No Woodward mu je sad dao priliku da zaista dovede koga želi.
Ali ništa se nije dogodilo. Moyes je želio dovesti Evertonov dvojac Leightona Bainesa i Marouanea Fellainija, ali zapravo je htio staviti do znanja kakve su mu namjere, a da bi to učinio morao je razveseliti navijače nekim velikim transferom. Krajem srpnja Woodward je napustio Unitedovu ljetnu turneju u Australiji i vratio se kući s obrazloženjem da se radi o "hitnom poslu oko transfera". Fellaini je imao ugovornu odredbu (koja je istjecala sredinom kolovoza) po kojoj može napustiti Everton uz odštetu od 23,5 milijuna funti. S druge strane, Baines je jasno stavio do znanja da neće forsirati transfer u United.
Kako su dani prolazili, nitko nije dolazio kao pojačanje. Zavladala je panika. No samo tri minute prije isteka prijelaznog roka 31. kolovoza, Fellaini je potpisao za United uz odštetu od 27,5 milijuna funti, četiri milijuna više nego što bi njegovo dovođenje koštalo samo dva tjedna ranije. Bio je to katastrofalan prijelazni rok, a Moyes i Woodward su privatno počeli upirati prstom jedan u drugoga.
"Dečki su htjeli da igračka zvijezda malo podigne svlačionicu pa smo dobili Fellainija. Felli je bio dobar dečko i odradio je svoj posao, ali mi ostali smo se pogledavali i pitali se što se dogodilo. David je pogrešno procijenio momčad. Trebala su mu dva nova srednja braniča jer su se ozlijedili Rio Ferdinand i Nemanja Vidić. Ali on je bio previše zaokupljen svojom misijom. Nije želio riskirati niti je želio one koji riskiraju", rekao je ESPN-u jedan od Moyesovih prvotimaca.
United će imati jedan od najgorih ulazaka u sezonu otkako je Premier lige pa je uslijedila još jedna panična kupnja. U siječanjskom prijelaznom roku doveden je Juan Mata. Helikopterom su ga dovezli do terena. Klub je očajnički želio promovirati Woodwardovu ideju šoka, dovođenjem igrača iz Chelseaja za 37,1 milijun funti, ali igrači nisu bili impresionirani.
"Juan je sjajan momak, ali on nam nije trebao. U to vrijeme imali smo Shinjija Kagawu, vrlo popularnog i cijenjenog u svlačionici. Moyes ga nije znao koristiti. Nije mu vjerovao. Ali Shinji je bio brži i izravniji od Juana, koji je zapravo usporio momčad", govori prvotimac.
S Fellainijem i Matom postavljen je standard. United će plaćati preveliku cijenu za igrače koji se ne uklapaju u momčad.
United je Moyesa otpustio u travnju 2014. godine, ali istovjetni pristup tržištu nastavio se i u vrijeme njegovog nasljednika Louisa van Gaala. Ovaj put poslove je dogovarao Woodward. Srušio je britanski rekord potpisavši Angela di Mariju za 59,7 milijuna funti i dogovorivši posudbu Radamela Falcaa iz Monaca. Svlačionica ponovno nije bila impresionirana prinovama, među kojima su bili Daley Blind, Luke Shaw, Morgan Schneiderlin i Matteo Darmian, dok su jeftino prodani domaći igrači poput Jonnyja Evansa i Dannyja Welbecka.
"Treba biti korektan prema Edu i reći da je obavio posao za Louisa. Van Gaal je želio Di Mariju, Schweinsteigera i Memphisa Depaya i Ed je to odradio", kaže bivši Unitedov trener.
"Nijedan od dovedenih igrača nije impresionirao one koji su već bili u klubu. Di Maria je jedini za kojeg smo smatrali da je pravi igrač za United. Bio je sjajan momak i zaista je djelovao kao dio momčadi već nakon dvije ili tri utakmice, ali imao je velikih svađa s Louisom, uvijek na španjolskom i uvijek glasno, pa je nakon toga želio napustiti klub. Postoje zablude oko Di Marije. On je bio popularan u momčadi i vrhunski igrač, ali jednostavno se nije slagao s Van Gaalom", govori jedan od igrača iz tog vremena, te dodaje:
"Falcao je bio divan dečko, jako skroman, ali nije se sasvim oporavio od teške ozljede koljena pa se nije uspio nametnuti. Ostale prinove nisu bile dovoljno dobre. Louis je htio očistiti Fergusonov utjecaj i graditi iznova, ali otišao je predaleko i napravio momčad lošijom."
Van Gaalova tvrdoglavost je 2015. godine dovela do skupe pogreške dovođenja Depaya iz PSV Eindhovena za 25 milijuna funti. "Louis je bio veliki Depayev fan. Doznao je da se Liverpool već sastao s njim i dogovorio posao pa je rekao Edu da mora brzo djelovati. PSG ga je također želio. Ali Albert Stuivenberg, jedan od trenera, radio je s Memphisom u mlađim uzrastima u Nizozemskoj i poznavao je njegov karakter. Rekao je Louisu da je to loša ideja i da on nije igrač za United. Louis je ipak podržao transfer pa ga je Ed i dogovorio. Albert je bio u pravu, Memphis nije bio igrač za United", rekao je ESPN-u bivši trener Uniteda.
Depay je postigao sedam golova u 53 nastupa prije nego je poslan u Lyon, a jedna je priča obilježila njegov neuspjeh na Old Traffordu. "Napravio je pogrešku koja je dovela do gola u utakmici sa Stokeom. Louis je bio bijesan pa ga je kaznio tako što mu je naložio da sljedećeg dana nastupi za rezerve. Memphis je onda na utakmicu došao u Rolls-Royceu. Neki dečki su mu rekli da to ne izgleda dobro. Sljedećeg dana na trening je došao istim autom", prisjeća se jedan Unitedov nogometaš.
Van Gaal je u kolovozu 2015. godine pokušao dovesti Sadija Manea iz Southamptona, ali je napadač odbio transfer na Old Trafford, navodno rekavši da ne želi igrati kod nizozemskog trenera. Umjesto njega, United je iz Monaca doveo Anthonyja Martiala, koji je i danas u klubu.
Van Gaalova je era u Unitedu završena neujednačenom momčadi, što je njegova nasljednika Josea Mourinha nagnalo da potroši dosta novca kako bi donio tempo, golove i iskustvo. Paul Pogba, Zlatan Ibrahimović, Henrih Mhitarjan i Eric Bailly stigli su prvog Mourinhovog ljeta. Romelu Lukaku, Victor Lindelof i Nemanja Matić došli su godinu kasnije, a u siječnju 2018. iz Arsenala je stigao i Alexis Sanchez.
Manchester City bio je glavni kandidat za dovođenje Sancheza, ali United ga je bio spreman platiti 400.000 funti tjedno pa je on postao najlošija akvizicija u klupskoj povijesti. Bivši Unitedovi igrači kontaktirali su svoje kolege iz Arsenala i dobili isti odgovor: "Ne dirajte ga, on nema karakter da bi igrao za United."
"Zašto nitko iz kluba nije rekao nekome da razgovara s Dannyjem Welbeckom o njemu?" pita se jedan Unitedov nogometaš.
Do tog trenutka Mourinho je počeo davati neke neugodne izjave oko dovođenja igrača. Woodward je počeo razmišljati o kreiranju poziciju direktora nogometa, ali Mourinho je bio suzdržan prema toj ideji pa od toga nije bilo ništa. Budući da se trener javno žalio na klupsku strategiju transfera tijekom ljetne turneje po SAD-u 2018. godine, kad je postalo jasno da se Unitedovi skauti ne slažu s Mourinhovom željom da iz Bayerna dovede Jeromea Boatenga kao novog centarhalfa, sat je počeo otkucavati i Mourinhovu mandatu. Boatengove ozljede izazvale su zabrinutost kod Unitedovih skauta. Postojala je i sumnja u Bayernove motive za prodaju jer United je s Allianz Arene doveo Schweinsteigera i Owena Hargreavesa, koji nisu bili u najboljoj kondiciji.
Mourinho je također osjećao da je United prespor na tržištu, a jedina iznimka je bilo Woodwardovo dovođenje Lukakua u konkurenciji s Chelseajem, te se njegov pristup sukobljavao s klupskom odlukom da se ponaša strateški kako bi se izbjegle pogreške iz Moyesovih i Van Gaalovih vremena. Woodward je revidirao klupski sustav skautinga te Unitedu omogućio da skautira po cijelom svijetu. Više od 60 skauta izvještavalo je glavnu bazu u Carringtonu, ali to nije odgovaralo Mourinhu.
Otpušten je u prosincu prošle godine, a Solskjaer je dobio puni mandat u travnju, nakon što je u početku bio privremeni trener. Woodward je najavio kako će Norvežanin pomoći Unitedu da provede "kulturološku obnovu" te usmjeri fokus na razvijanje vlastitih talenata i dovođenje perspektivnih igrača. U rujnu je za fanzin United We Stand rekao kako je klub potpisao ugovor s Aaronom Wan-Bissakom iz Crystal Palacea, i to nakon iscrpnog procesa koji je započeo s "804 desna braniča u sustavu na temelju izvještaja skauta".
Odgovornost je uvijek na treneru. Možete kriviti igrače i vlasnike, ali cijenu neuspjeha na kraju će platiti trener. Unitedov problem u post-Fergusonovoj eri je taj što je svaki put doveo pogrešnog čovjeka u pogrešnom trenutku. Vrijeme će pokazati vrijedi li isto i za Solskjaera.
"Kod Moyesa je bio kaos", rekao je ESPN-u jedan bivši Unitedov igrač. Drugi se prisjeća kako se loše treniralo u Australiji prvih tjedana njegovog mandata.
"Rekao nam je da će nas učiniti spremnijima. Mi smo upravo osvojili Premier ligu s 11 bodova prednosti, ali bili smo skupina igrača koja uvijek želi više pa smo prihvatili sve to. Ali treninzi su bili dosadni i neizazovni. Pod sir Alexom smo se uvijek zagrijavali u malim grupama, s jednim dodirom lopte, i to je bilo intenzivno i kompetitivno. Kod Davida se radilo s dva dodira i naša je tehnika nazadovala", kaže bivši igrač i dodaje:
"Jedan od glavnih faktora zbog kojih David nije uspio u Unitedu je to što mu je predugo trebalo da shvati što je naslijedio. Momčad je prestala igrati presing kod sir Alexa. Počeli smo se dublje braniti zbog dobi i iskustva momčadi, ali David je došao i pomislio da možemo igrati brzi nogomet. Mi to nismo mogli i startali smo katastrofalno, od čega se nismo uspjeli oporaviti."
Moyes se borio da pridobije momčad, ali njegovi pokušaji da se igrači ponašaju profesionalnije, poput zabrane tradicije da igrači jedu krumpiriće noć prije utakmice, naljutili su mnoge koji su smatrali da se radi o promjeni radi promjene.
Moyes nije bio zadovoljan igračima ni u taktičkom smislu.
"Prije utakmice bi nam rekao kako želi da danas napravimo 500 dodavanja. O čemu se radi? Kakvih 500 dodavanja?! Kod sir Alexa toga nikad nije bilo. Igrali smo protiv Bayerna u četvrtfinalu Lige prvaka na Allianz Areni i rekao nam je da pokušamo izboriti kornere tako što ćemo pucati u potkoljenice Bayernovih igrača. Bilo je zaista smiješno", govori bivši Unitedov veznjak.
U svojoj autobiografiju #2Sides Rio Ferdinand tvrdi da se Moyes nije uspio povezati s Unitedovim igračima. "Moyesove inovacije dovodile su uglavnom do negativnosti i konfuzije. Najveća konfuzija dogodila se kad je tražio od nas da loptu prebacimo naprijed. Neki su igrači rekli kako su udarali loptu puno dalje nego ikad u karijeri. Cijeli taj pristup bio je čudan", rekao je Ferdinand.
"Ponekad su naša glavna taktika bila duga, visoka i dijagonalna dodavanja. Bilo je neugodno. U jednoj domaćoj utakmici protiv Fulhama imali smo 81 takvo dodavanje. Nije mi bilo jasno zašto tako igramo, pa za nas ne igra Andy Carroll!?" kaže Ferdinand.
Do trenutka kad je United otpustio Moyesa, nakon manje od 12 mjeseci od šestogodišnjeg ugovora, klub je potonuo od naslova prvaka do pozicije da se ne može plasirati u europsku konkurenciju.
Van Gaal je na Old Trafford stigao u ljeto 2014. godine kao pobjednik Lige prvaka i s iskustvom vođenja najvećih klubova svijeta, Ajaxa, Barcelone i Bayerna. Vodio je također Nizozemsku do polufinala Svjetskog prvenstva u Brazilu. "Od prvog dana ponašao se kao boss, imao je nastup i autoritet", kaže Unitedov nogometaš.
Klupsko osoblje bilo je odmah impresionirano. Van Gaal je bio topao i uključiv do te mjere da se vratilo dobro raspoloženje. Njegova osobnost i karizma poklopili su se s Woodwardovom željom da se United vrati staroj slavi pa su dvojica muškaraca radila zajedno dok je klub trošio na obnovu momčadi. Iako je Van Gaal uspio već u prvoj sezoni vratiti Manchester United u Ligu prvaka, njegov nogomet je postao predvidljiv. Tražio je da se igrači drže njegove filozofije bazirane na posjedu lopte. U vrijeme dok su suparnici u Premier ligi i Europi razvijali brži i energičniji stil igre, Van Gaalov je United postajao sporiji.
"Sviđao mi se Louis. On je bio briljantan trener. Taktički, najbolji s kojim sam ikad radio. Ali njegov je nogomet bio restriktivan i nije dopuštao originalnost i maštu u napadu. Ako je igrač pucao i promašio, morao je nakon utakmice objasniti što je učinio. Louis je mrzio igrače koji pucaju iz prvog dodira, naredio im je da moraju dodirnuti loptu prije udarca. Zaista suludo", rekao je jedan igrač kojeg je Van Gaal prodao.
Van Gaal je svakom igraču e-mailom slao videoklipove s pogreškama. Ako bi ih oni ignorirali, uskoro bi stizali e-mailovi s uputama za čitanje. Tijekom momčadskih sastanaka trener bi kritizirao igrače pred njihovim kolegama, čak i zbog osnovnih tehničkih pogrešaka.
"Kod Louisa se naporno radilo. Došlo je do toga da su Wayne Rooney i Michael Carrick otišli k njemu kako bi mu rekli da je previše i da se mora promijeniti. Nakratko je to i učinio, ali do trenutka kad je otpušten, igrači to zaista više nisu mogli podnositi. Dečki su jedva čekali reprezentativnu stanku da se maknu na nekoliko dana", ispričao je ESPN-u jedan stariji igrač.
Van Gaal je otpušten u roku od 48 sati nakon što je 2016. godine United osvojio FA kup. Bio je to prvi trofej nakon odlaska Fergusona. Mourinho je doveden umjesto njega, iako je klub razmatrao i Mauricija Pochettina iz Tottenhama te Van Gaalovog pomoćnika i klupsku legendu Ryana Giggsa.
S obzirom na to da je Pep Guardiola preuzeo Manchester City, Mourinho je bio Unitedov odgovor. Veliko trenersko ime, koje je jedan viši dužnosnik na Old Traffordu nazvao "strojem za trofeje". Do tog trenutka United je bio samo sjena momčadi koju je Ferguson tri godine ranije doveo do titule. Iskusni igrači su otišli, a ostali su periferni kao što su Phil Jones, Chris Smalling, Ashley Young i Antonio Valencia, zajedno s ostarjelim zvijezdama Rooneyjem i Carrickom. Dodamo li promašaje s Depayem, Schweinsteigerom, Darmianom i Schneiderlinom, lako je zaključiti da je Mourinho prihvatio veći izazov nego što je mislio.
To što je Mourinho isporučio dva trofeja (Europa ligu i Liga kup) te se probio u finale FA kupa i izborio plasman u Ligu prvaka vjerojatno govori nešto o njegovim postignućima. Međutim, potrošio je tek nešto manje od 400 milijuna funti za dvije i pol godine trenerskog mandata i otišao u prosincu 2018. godine, ostavivši klub u ništa boljem stanju nego što ga je zatekao.
Unitedov nogomet nije bio inspirativan. Bio je gotovo isti kao u Van Gaalovom mandatu, a Mourinho je loše reagirao na kritike bivših igrača, posebice ikona kao što su Paul Scholes i Gary Neville. Posljednjih je mjeseci postao nepopularan u klubu i u svlačionici. Prema jednom izvoru, stvari su pod Mourinhom bile toliko loše da su o Solskjaeru, nakon što je privremeno preuzeo dužnost, ljudi na Old Traffordu govorili kao o "protuotrovu".
Dok je momčad čekala prtljagu na aerodromu u Nur-Sultanu, navijači Manchester Uniteda pozdravljali su igrače, ali su zviždali Edu Woodwardu. Ovaj 48-godišnjak navikao je na kritike otkako je 2013. godine naslijedio Davida Gilla, a situacija je ostala ista čak i u Kazahstanu. Woodward je sebe opisivao kao "gromobrana", a uz to idu i uvrede na njegov račun, kako osobno tako i na društvenim mrežama. Možda je mogao nabaciti čvrst izraz lica, ali izvori tvrde da su ga negativnosti obuzimale. "On je normalan čovjek i samo želi da ga ljudi vole", rekao je taj izvor.
Woodward se u irskom baru u Nur-Sultanu družio s navijačima sve dok mu jedan fan nije prišao i gurnuo mu prst u uho. Incident se uskoro našao na društvenim mrežama. Unitedov izvor rekao je ESPN-u da se Woodward ne voli kretati uz klupsku sigurnosnu službu. Incidenti poput ovog, međutim, pokazuju njegovu naivnost.
Navijači su bili frustrirani načinom na koji Woodward i obitelj Glazer, američki vlasnici, vode klub te time što se više brinu o komercijalnom nego sportskom uspjehu. Kad su Glazeri, koji su vlasnici i Tampa Bay Buccaneersa, 2005. godine preuzeli klub, Unitedovi dugovi narasli su do 350 milijuna funti. Amerikanci su od tada od Uniteda napravili najmoćniji komercijalni brend u svijetu sporta, ali za razliku od Romana Abramoviča u Chelseaju i šeika Mansoura bin Zayeda al Nahyana u Cityju, Glazeri nisu uopće investirali svoj novac, nego su si redovito isplaćivali dividendu. Otkako je Mansour u rujnu 2008. godine kupio City, uložio je u klub više od milijardu funti i promijenio njegovu sudbinu. Na Old Traffordu je na kamate za dugove i isplatu dividende iz Uniteda otišlo više od milijardu funti.
Bivši investicijski bankar, Woodward je savjetovao Glazere tijekom preuzimanja Uniteda jer je tada radio za JP Morgan. Na dnevnoj bazi komunicirao je s dopredsjednikom Joelom Glazerom, a izvor iz Uniteda rekao je ESPN-u da je njegova pozicija unatoč nogometnom neuspjehu "čvrsta poput stijene". Ali kao što niz trenera nije uspio pobjeći iz Fergusonove sjene, tako se Woodwarda stalno uspoređuje s Gillom, koji je sudjelovao u stvaranju nevjerojatnog uspjeha i stabilnosti uz Fergusona.
"Igrači su se Davidu obraćali s 'gospodine Gill', ali Ed Woodward nikad nije uspio steći takvu razinu poštovanja. On je dobar tip, ljudi ga vole, ali David Gill je imao poseban status u klubu i Unitedu je to nedostajalo", ispričao je bivši Unitedov igrač.
Woodward je uspostavio snažne veze s vodećim ljudima u biznisu, među ostalim s Ferranom Sorianom iz Manchester Cityja, Danielom Levyjem iz Tottenhama i drugima iz Juventusa, Bayerna i Real Madrida. Ali dužnosnik jednog premierligaškog kluba rekao je ESPN-u da Woodward pati od "sindroma suspenzora", odnosno da se lako zanosi druženjem s poznatim igračima i menadžerima.
"Edov problem je u tome što nije svjestan onoga što ne zna. Njegove su namjere dobre, ali on misli da ima rješenje za sve. A nema, nema ni United, i zato mora na ključne pozicije postaviti odgovarajuće ljude. Također je previše ljubazan. Jedan od problema koji on i Glazeri dijele je nedostatak odlučnosti. To nije slučaj u Cityju ili Chelseaju ili s Levyjem u Spursima", objašnjava jedan izvor.
Jedan od Unitedovih problema je to što ne postoji direktor nogometa, odnosno pozicija s koje bi se mogao kreirati dugoročni klupski pristup nogometu i angažirati igrače i trenere koji se uklapaju u tu viziju. Nakon što je Mourinho otpušten, ova pozicija je navedena kao ključna za popunjavanje. Gotovo 12 mjeseci kasnije, to više nije prioritet.
Woodward je priznao da je ponekad i on blokirao transfere. "Ponekad i ja moram biti taj koji će reći 'ne', što nije lako. Naša je prirodna tendencija da podržimo trenera u svim mogućim okolnostima, ali moramo slušati i stručnjake", rekao je Woodward za fanzin United We Stand.
Solskjaer je bio u opuštenom raspoloženju dok je sjedio u kafiću hotela Ritz-Carlton, Unitedovoj bazi u Nur-Sultanu. Unitedov je trener govorio kako vani nije previše hladno, tvrdeći da je "hladnije kad pođem u svoju brvnaru u Norveškoj". Prije manje od 12 mjeseci Solskjaer je u svojoj domovini vodio Molde. Posljednjih mjeseci vjerojatno je bilo trenutaka kad bi mu dobro došla izolacija njegove vikendice.
"Treba biti pošten prema Oleu, on provodi velike promjene. Ali ne znam koliko se njegov glas zapravo čuje u klubu i može li zaista provesti ono što želi", rekao je jedan od bivših Solskjaerovih suigrača u Unitedu.
Solskjaerovo imenovanje za privremenog trenera prošlo je jako dobro. Pobijedio je u prvih osam utakmica na klupi i vodio momčad do izvanredne pobjede 3:1 u Ligi prvaka protiv PSG-a u Parizu pa je u travnju dobio trogodišnji ugovor. Woodward je objavio kako je Solskjaer čovjek koji će provesti Unitedovu "kulturološku obnovu" tako što će donijeti atraktivan i pobjednički nogomet s momčadi u kojoj će ponajprije biti domaći igrači. Iza kulisa, skautski odjel već je bio na nogama, a Wan-Bissaka je bio primjer kako United koristi strategiju i podatke u dovođenju igrača. Sa svoje strane Solskjaer se riješio skupih, ali nedovoljno učinkovitih igrača poput Lukakua, Sancheza i Darmiana.
Kad je United istrčao protiv Astane, prosječna dob desetorice igrača u polju bila je 20,1 godinu. Redukcija momčadi bila je brutalna, a izostanak prinova - prošlog ljeta dovedena su bila samo tri igrača - znači da Solskjaer mora koristiti neprovjerene mladiće kad svojim starijim igračima želi omogućiti odmor. Zato se United ove sezone nalazi u sredini ligaškog redoslijeda, ali na Old Traffordu ima i onih koji kažu da klub neće biti rastrošan ni u siječnju.
Gary Neville, bivši Unitedov kapetan, pozvao je Solskjaera da se zaštiti tako što će zatražiti fond za pojačanja. "Ole neće biti ondje kako bi vidio plodove uloženog rada ako ne dovede igrače koji će nadopuniti mlade snage. Mladi igrači neće dosegnuti zrelost bez iskusnih igrača uza sebe. Ole mora tražiti novac za pojačanja. Mora biti sebičan, mora zaštititi sebe", rekao je Neville.
Novac postoji da bi se trošio, ali izostanak plasmana u Ligu prvaka potkopao je klupske napore da dovodi najbolje igrače svijeta, a plasman među prve četiri pozicije u Premier ligi, koje jamče plasman u Ligu prvaka, doima se daleko kao i Kazahstan.
Izvori su za ESPN rekli da se Unitedova hijerarhija priprema podnijeti razdoblje "boli" kako bi sutra bilo bolje. Postoji i stav da će strpljenje donijeti nagradu. City i Liverpool su dva glavna igrača u ovom trenutku, ali na Old Traffordu ne očekuju da će Guardiola dugo ostati u Cityju. Postoji i vjerovanje, možda i nada, da će Liverpool u sljedeće dvije do tri godine morati početi planirati život bez Kloppa. No čekati da vaši suparnici propadnu nije plan za uspjeh. Šest godina pogrešaka i krivih koraka bilo je izuzetno štetno za Manchester United, ali dok su igrači izlazili na Astana Arenu raspoloženje je bilo optimistično. Možda je to najniža točka i možda će United u jednom trenutku izaći iz minusa.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati