VIDEO I FOTO Niko Kranjčar u suzama je čitao pismo Cici. Svi su plakali
OBITELJ, najbliži prijatelji, bivši suigrači i kolege oprostili su se danas od Zlatka Cice Kranjčara na komemoraciji koju su u zagrebačkom hotelu Westin organizirali Dinamo i obitelj Kranjčar. Govore su čitali Mirko Barišić, predsjednik Dinama, Zorislav Srebrić, jedan od prvih Cicinih trenera u Dinamu, Ćiro Blažević, Cicin trener iz mitske '82. godine, te na koncu i Cicin sin Niko Kranjčar, čiji je govor slomio prisutne i rasplakao mnoge koji su pratili komemoraciju gledajući video.
Komemoracija nije bila otvorena za javnost, a sprovod se održava od 15 sati na Mirogoju. Zlatko Kranjčar, ikona Dinama i Hrvatske, bit će pokopan u Aleji velikana.
TIJEK KOMEMORACIJE:
13:00 Razgovarali smo s Markom Mlinarićem, jednim od najboljih Cicinih prijatelja i Dinamovom legendom.
12:52 Niko Kranjčar pročitao je dirljiv govor koji je slomio sve prisutne.
Zahvalio je ocu i dugo plakao dok je govorio čemu ga je sve naučio. "Bio si mi idol, bio si dobri duh i to ćeš još dugo ostati. Govorio si da je mene odgojila mama, ali nije ti to, moj Cicek, baš tak. Vodio si me na treninge u Rapid, dozvolio si mi da se zaljubim u nogomet. Pustio si me da se sam borim. Primjerom si me naučio da volim svoje i cijenim pripadnost, naučio si me kako biti Purger i Hrvat. Najveća lekcija koju sam od tebe naučio jest da smo na ovom svijetu svi jednaki. Svakome treba dati barem osmijeh, to nas ništa ne košta. I, tata, ti nisi otišao, ti ćeš s nama uvijek ostati. Volim te, volimo te i od sveg srca ti hvala. Tvoj sin", u suzama je čitao Niko, a na kraju govora kroz suze se i nasmijao u čast Cici kojem je osmijeh bio zaštitni znak.
12:40 Zorislav Srebrić, bivši tajnik HNS-a i jedan od prvih Cicinih trenera u Dinamu
"Došao je s nepunih deset godina. Ponosni smo što je Zlatko Kranjčar dio naše povijesti, ne samo povijesti Dinama već i cijele Hrvatske. Za navek te imamo rad, moj Cico", poručio je Srebrić.
12:28 Ćiro Blažević, Cicin trener u Dinamu, u suzama je održao govor.
"Dovoljno sam star, izgubio sam sve najmilije, ali ovo je kao da sam izgubio sina. Svi žale za njim. U Crnoj Gori, Srbiji, Iranu i u cijeloj Hrvatskoj. On nije bio samo igrač, on je bio čovjek s karizmom i čestitošću. Ostao je muž i otac, dostojanstven i veličanstven. S malim Nikom je išao na stadion... Gledam ja tog malog i kažem mu: 'Cico, što misliš hoću li i njega trenirati?' Tako se dogodilo. Niko, nisi uspio ni blizu svoga tate. Živjet ćeš, Cico, koliko će i Dinamo živjeti. A Dinamo živi vječno", rekao je Ćiro.
12:18 Govorit će Mirko Barišić, predsjednik Dinama.
"Otišao je simbol Zagreba. Kada se kaže Kranjčar, odmah svi pomislimo na Dinamo. U povijesti Dinama bilo je puno dobrih igrača. ali Cici pripada posebno mjesto. Oduševljavao je šarmom i plemenitošću. Plemenitost ga je pomalo istrošila i brže odvela s ovog svijeta. Nedavno je rekao: 'Ne žalite truda da se izgradi stadion.' Volio je Dinamo, bilo mu je stalo. Pitao sam ga jednom što bi on istaknuo u svojoj karijeri. Odgovorio mi je da mu je najveća čast bila nositi kapetansku traku reprezentacije u prvoj, povijesnoj utakmici. Rekao mi je da je tad bio i više nego ponosan", kazao je Barišić i naglasio kako mu je Kranjčar kazao da je sretan jer u postavi reprezentacije koja je uzela srebro u Rusiji ima čak 14 dinamovaca.
"Suosjećamo s Nikom, Lanom i Elvirom. Cico, počivaj u miru", zaključio je predsjednik Dinama.
12:10 Prikazuje se film o karijeri Zlatka Kranjčara.
Na velikom ekranu vrte se kadrovi i slike iz Dinama, reprezentacije i Cicinog života.
12:00 Komemoraciju će voditi Ivica Blažičko.
11:45 Niko Kranjčar stigao je uz pratnju majke Elvire, sestre Lane i djevojke Zrinke Cvitešić.
Niko na sebi nosi plavu majicu s natpisom "Ponosan sam kaj sam Purger" u čast ocu. Na majici je otisnuta i slika Cicine maskote, koja je bila simbol Dinama 70-ih, te slika nogometnog terena.
11:40 Dario Šimić, Robert Prosinečki, Zvone Boban i Dražen Ladić došli su Cici kazati zadnje zbogom.
Uz predsjednika Mirka Barišića, Dinamo predstavlja predsjednica Uprave Vlatka Peras, trener Zoran Mamić i pojedini igrači, poput Dominika Livakovića.
11:30 Na komemoraciju stižu brojne legende.
Među prvima su stigli Cicin trener Ćiro Blažević i Aljoša Asanović. Cicin kum Velimir Zajec bio je neutješan, baš kao i Marko Mlinarić, nekadašnji Cicin suigrač kojem je Niko među prvima javio tužnu vijest. S nama je prije komemoracije kratko razgovarao bivši reprezentativac i trener Dinama i Hrvatske Nikola Jurčević.
"Cico mi je bio idol, odrastao sam uz njega. U to vrijeme bio je pojam za nas i imao sam njegovu maskotu. Bio je uvijek sređen, nasmijan, divan. Jako me potreslo kad sam čuo vijest. Bio je simbol našeg Zagreba", rekao nam je Jurčević.
UOČI KOMEMORACIJE:
Cico je preminuo 1. ožujka u 65. godini u bolnici Merkur. Iza sebe je ostavio suprugu Elviru, kćer Lanu, sina Niku i mnogobrojne dinamovce koji će se danas uputiti na Mirogoj kako bi mu odali posljednju počast.
Sprovod je na Mirogoju od 15 sati, uz najavu poštivanja svih epidemioloških mjera. Cico će biti pokopan u Aleji velikana, a do njegovog groba na sahrani bit će dopušten pristup samo obitelji i najbližim prijateljima te bivšim suigračima.
Na maksimirskom stadionu od petka u 14 sati do ponedjeljka u 20 sati bit će izložena knjiga sjećanja. Na Maksimiru očekuju gužvu i veliki broj navijača koji će doći u klub i upisati posljednju poruku Cici Kranjčaru. Knjiga će biti predana obitelji Kranjčar.
Legenda Dinama i Hrvatske
Cico Kranjčar u Dinamo je došao kada je imao deset godina, a u klubu je proveo cijelo desetljeće, do 1983. godine. Bio je ikona kluba, jedan od najvećih napadača u povijesti i igrač koji je obilježio najvažnije Dinamove utakmice.
Debitirao je u utakmici protiv Hajduka, pred 60 tisuća gledatelja. Čuvao ga je Iko Buljan, Hajduk je pobijedio 1:0. Publika je odmah zavoljela Kranjčara, zbog njega su navijači dolazili na stadion. Postao je najbolji Dinamov igrač sedamdesetih i zaštitno lice kluba. Bio je član generacije 82., koja je nakon 24 godine vratila naslov u Zagreb. Za Jugoslaviju nije igrao puno, iako je u mladoj vrsti bio jedan od najboljih. Mogao je poboljšati taj status transferom u Zvezdu, ali je odbio.
Zagrebački fakin bio je i prvi kapetan Hrvatske u povijesnoj utakmici reprezentacije u Zagrebu protiv SAD-a. Dvadeset godina nakon svog debija u Dinamu prvi put je vodio momčad s klupe. Iz kluba je konačno otišao 2016. godine, nakon poraza od Rijeke podnio je ostavku i jedva zadržao suze dok se opraštao.
Vodio reprezentaciju dvije godine
Trenersku karijeru Kranjčar je započeo 1991. godine kao trener Wienerfeld Beča. Zagrebački Dinamo vodio je u tri navrata i dvaput bio prvak Hrvatske. Kao trenera najviše će ga se pamtiti po šampionskoj generaciji Zagreba 2002. godine s kojim je osvojio HNL i razbio duopol Dinama i Hajduka.
Hrvatsku reprezentaciju vodio je od 2004. do 2006. godine i nastupio je na Svjetskom prvenstvu. U skupini s Brazilom, Australijom i Japanom Cico je završio treći.
U karijeri je vodio brojne klubove. Segestu, LASK, Slaven Belupo, Samobor, Al-Masry, Muru, Marsoniju, Rijeku, Croatiju Sesvete, Al-Shaab, DAC Dunajsku Stredu, Persepolis i Sepahan. Cico je bio izbornik Irana i Crne Gore.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati