12-godišnjak preminuo nakon što je na njega pao gol
Foto: Google Earth
12-GODIŠNJI dječak iz Češkog sela kod Petrinje preminuo je jučer u Klaićevoj bolnici u Zagrebu nakon što su se liječnici dva dana borili za njegov život.
Kako javlja Sisak.info dječak se u petak igrao na nogometnom igralištu i Češkom selu te je na njega pao gol prilikom čega je došlo do teške ozljede glave.
Iz sisačke bolnice dječak je prevezen u Klaićevu bolnicu gdje je preminuo.
Policija utvrđuje okolnosti događaja.
Svake godine strada nekoliko djece
Ovo nije prvi slučaj ovakve nesreće. Nažalost, svake godine svjedoci smo barem jednog ovakvog slučaja sa smrtnim ishodom, a tko zna koliko je slučajeva koji završe sa manjim ili težim ozljedama, a koje nitko ne prijavljuje, i koje očito nikoga ne zanimaju. Iako nema nikakvih statistika, velika većina nesreća na igralištima je uzrokovana upravo pokretnim nestabilnim golovima. Takvi golovi trebali biti obavezno fiksirani, kaže nam Marinko Kramarić, Predsjednik Centra za kvalitetu i sigurnost i inspektor za dječja igrališta.
"Postoji zahtjev norme da golovi moraju biti učvršćeni, ili fiksno u tlo ili opterećeni kontra utegom određene mase tako da je onemogućeno prevrtanje na korisnika. Ne mogu tvrditi, ali ako je došlo do prevrtanja na korisnika ili puknuća gola, i to isključivo zbog mase djeteta koje se uhvatilo za šipku, onda taj gol nije zadovoljavao minimalne tehničke sigurnosne zahvate", rekao je Kramarić.
Na svim prostorima za igru, bez obzira na vlasništvo i učestalost korištenja, bilo da se radi o novim ili postojećim prostorima za igru, potrebno je redovito provoditi nekoliko vrsta sigurnosnih pregleda. Pregled igrališta i i svih sprava provodi se jednom godišnje , a provode ih isključivo inspektori za dječja igrališta.
Pitanje je, kad je vlasnik igrališta (bila to općina, grad ili županija) na kojem je smrtno stradao dječak posljednji put provjerio njegovu sigurnost.
Sigurnost na igralištima regulirana je nizom hrvatskih normi, ovisno o vrsti igrališta. U Hrvatskoj svake godine strada velik broj djece, a nekoliko djece biva teško ozlijeđeno ili smrtno strada svake godine zbog neispravnih igrališta.
"Najžalosnije je što tih ozljeda ima jako puno, samo što javnost ne zna o njima, i na sportskim i dječjim igralištima. Postoje hrvatske norme koje detaljno propisuju uvjete vezano za sigurnosne zahtjeve. Većina dječjih, odnosno sportskih igrališta na tim javno dostupnim prostorima ne zadovoljava te sigurnosne zahtjeve i onda su posljedice ovakve", izjavio je Kramarić.
Samo konstante mjere nadzora i održavanja mogu ako ne spriječiti barem smanjiti broj nesreća. Pitanje je samo kad će odgovorni to napokon i shvatiti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati