Ante Čović za Index: Važno je da Saša Zelenika ode što prije iz Ministarstva znanosti!
Foto: Osobni album
KRAJEM ožujka ove godine znanstvenu zajednicu uzburkalo je priopćenje Područnog vijeća za humanističke znanosti u kojem se traži ostavka pomoćnika ministra znanosti dr.sc. Saše Zelenike, zbog nestručnog nametanja Pravilnika o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja. Protiv tog pravilnika ustao je čak i SDP-ov saborski zastupnik prof. dr. sc. Gvozden Flego. U intervjuu za Index,hr, Ante Čović, profesor etike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i jedan od potpisnika priopćenja, najavljuje nove inicijative protiv politike ministarstva znanosti.
Nedavno ste izjavili da je pomoćnik ministra znanosti Saša Zelenika privatizirao resor znanosti. Što ste pod tim mislili?
Znači upravo to - privatizaciju državnih tijela. To nije nikakva novost. Kod nas se to već davno dogodilo. Partitokratski sustav nije ništa drugo nego stranačka privatizacija države sa svim njenim resursima i resorima. Doduše na određeni rok, koliko traje izborni ciklus. Utoliko je primjerenije govoriti o davanju države u koncesiju. Izborni postupak, kakav je kod nas na snazi, ne služi izražavanju narodne volje nego dobivanja države u besplatnu koncesiju. Zar ne bi bilo pametnije, umjesto izbora, svake četiri godine objavljivati natječaj za davanje države u koncesiju i vlast prepustiti onoj stranci koja ponudi najvišu cijenu? Korist bi bila dvostruka: država ne bi trošila novac na organiziranje izbora, a stranke bi novac, koji inače ulažu u kampanju, uplaćivale u državnu blagajnu.
Zašto ste se fokusirali baš na pomoćnika ministra, Sašu Zeleniku?
U slučaju Zelenika prepliće se više apsurda. Prvi je apsurd da je na moćnu poziciju dospio kao "slučajni prolaznik". On nije pisao predizborni program SDP-a, nije sudjelovao u izborima, čak nije ni član SDP-a. On je resor znanosti dobio na poklon od ministra koji doduše ima koncesijski legitimitet. Drugi je apsurd da je time postao stvarnim ministrom znanosti koji je nominalnog ministra pretvorio u glasnogovornika ili bolje reći glasnogalamdžiju svojih, počesto sumanutih ideja. Treći je apsurd da je politika sustavne destrukcije sustava, koju on provodi, očigledna izborna prevara, jer je u suprotnosti sa svime što je bilo proklamirano postupku dobivanja države u besplatnu koncesiju.
Kakva to politika, po vama, destruira sustav?
Zelenika provodi politiku sustavne destrukcije znanstvenog sustava s posebnim fokusom na humanističkim znanostima. Na samom početku mandata smijenio je sva upravna vijeća u javnim institutima, bez obzira na trajanje mandata imenovanih članova, što nijedna vlast prije nije činila. Zatim je sa svojom kamarilom uspio uništio desetljećima izgrađivani sustav financiranja znanstvenih časopisa da bi uveo je arbitrarni model dodjeljivanja proračunskih sredstava. Zatim je srušio sustav znanstveno-istraživačkih projekata, kao jedini mogući model razvijanja znanosti, da bi uveo "glavarine". Zatim je srušio sustav izbora u zvanja. Kontinuirano izluđuje akademsku zajednicu želeći "prošvercati" izmjene zakona o znanosti. Konačno, unio je razdor među generacije znanstvenika i razdor među znanstvena područja. Zato je važno da Zelenika ode što prije s funkcije dok još nije sve porušeno.
Znači li to da Zelenika stoji i iza spornog Pravilnika o izborima u zvanja?
Apsolutno.
Ali Pravilnik je donijelo Nacionalno vijeće za znanost koje imenuje Sabor. Kako pomoćnik ministra može imati utjecaja saborsko tijelo?
U hrvatskom znanstvenom sustavu postoji konstrukcijska greška u tome da članove najvišeg znanstvenog tijela imenuje Sabor a predlaže Vlada, što praktično znači resorno ministarstvo. Nije neosnovano zaključiti kako je upravo resorni pomoćnik, koristeći pravo predlaganja, instalirao jednu poslušnu, polupismenu i minornu znanstvenicu na vrhovnu poziciju u sustavu hrvatske znanosti?
Kako mislite polupismenu?
Pa, dovoljno je pogledati Javno pismo kojim gospođa Maja Vehovec brani svoj nemušti Pravilnik. Na sramotu nacije s dokazanom tisućljetnom pismenošću Pismo već tjednima stoji na mrežnoj stranici najvišeg znanstvenog tijela u državi. Vrsni lingvistički eksperti Filozofskog fakulteta u Zagrebu dugo su odgonetavali što predsjednica Nacionalnog vijeća za znanost u svojim objašnjenjima razumije pod terminom "kriterij inkluzivnosti". Nakon probdjevenih noći zaključili da gospođa Vehovec zapravo pogrešno upotrebljava stranu riječ "inkluzivnost". A onda su joj medijski saveznici , želeći preko noći od nje napraviti medijsku ikonu hrvatske znanstvene izvrsnosti, ustupili prostor da bi ona - da se premijerski izrazim - uprskala i definitivno potvrdila da nije baš najbolja u domeni korištenja stranih riječi.
Ako je ono što ste rekli barem dijelom istinito, uz činjenicu da imate potporu jednog uglednog SDP-ovog zastupnika, kako je moguće da se navodno sporni pomoćnik ministra tako dugo održava na poziciji?
O tome kako je to moguće postoji samo jedno objašnjenje, koje sam u zatvorenom pismu prije nekoliko mjeseci uputio premijeru. Takvi su fenomeni, naime, mogući jedino u političkom ozračju tamnog vilajeta, a kako je moguće da znanost postane "tamni vilajet" hrvatske politike, objasnili smo na samom početku razgovora.