Dio prodemokratskih vođa u Hong Kongu štrajka glađu, dio najavio predaju
Screenshot: YouTube/NYT
STUDENTSKI vođe prodemokratskog pokreta u Hong Kongu stupili su u utorak u štrajk glađu rekavši da njime žele nagnati mjesnu vladu na ponovni dijalog s njima, dok su istodobno osnivači prosvjednog pokreta Occupy Central pozvali prosvjednike da se povuku s prosvjednih lokacija kako bi se izbjegli veći sukobi s policijom, prenose agencije.
Student Joshua Wong (18), koji je postao zaštitno lice prosvjednika što traže da svoje zastupnike na izborima 2017. biraju samostalno, bez upletanja Kine, počeo je u ponedjeljak "neograničen" štrajk glađu, a pridružile su mu se i dvije djevojke, članice studentske udruge Scholarism. Ta informacija dolazi nekoliko sati nakon okršaja policije i prosvjednika, jednog od najžešćih otkako se 28. rujna zahuktala prodemokratska kampanja u bivšoj britanskoj koloniji koja je 1997. vraćena pod kinesku upravu.
Trojica osnivača Occupy Centrala, glavnog prosvjednog pokreta u Hong Kongu izjavili su u utorak da će se predati policiji i pozvali su prosvjednike da napuste svoje kampove u kojima su se utaborili prije dva mjeseca.
"Prije nego se predamo, sva trojica pozivamo studente da se povuku, uklope u svoju zajednicu i promijene" način borbe, rekao je čelnik Occupy Centrala, Benny Tai.
Benny Tai, Chan Kin-man i Chu Yiu-ming osnovali su početkom 2013. Occupy Central, pokret građanskog neposluha, tražeći političke reforme. No radikalnije studentske udruge potiskuju ga u drugi plan.
"Predaja nije znak slabosti. Predati se ne znači ne uspjeti, to je tiha osuda vlade koja nema srca", rekao je Benny Tai.
Odao je priznanje prosvjednicima koji već više od dva mjeseca borave na ulici. No policija je "izvan kontrole" i vrijeme je da prosvjednici "napuste ta opasna mjesta", upozorio je.
Hong Kong, nekadašnja britanska kolonija s velikim stupnjem autonomije, prolazi kroz svoju najtežu krizu otkako se 1997. vratio pod upravu Pekinga. Njegovi stanovnici uživaju prava nepoznata ostatku zemlje, ali među njima sve više prevladava mišljenje da su njihove demokratske slobode ugrožene.
Peking je prihvatio načelo "jedan čovjek, jedan glas" na izborima za predsjednika izvršne vlasti 2017., ali je brigu o izboru kandidata povjerio odboru velikih izbornika, uglavnom sklonih Kineskoj komunističkoj partiji, što prodemokrati ne mogu prihvatiti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati