Država kroz javno-privatno partnerstvo poduzetnicima nudi projekte "teške" 14,9 milijardi kuna
Ilustracija: Arhiva
CENTAR za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija predstavio je seriju savjetodavnih radionica pod nazivom "Javno-privatno partnerstvo - nove prilike" kako bi poslovni sektor upoznao o mogućnostima uključivanja u projekte vrijedne 14,9 milijardi kuna.
Kako prenosi portal croenergo.eu, riječ je naručivanju usluga gradnje i održavanja javnih objekata poput institucija, škola i bolnica, a za čiju će gradnju po modelu javno-privatnog partnerstva država angažirati privatni sektor. To znači da će nositelj i vlasnik cjelokupne građevine biti privatnici, a da će država putem primjerice "financijskog leasinga" tu istu građevinu koristiti. Nakon izvršenih ugovorom određenih obveza te isplate pune vrijednosti objekta, država postaje vlasnik istoga.
U 25 godina država ulaže 50 milijardi kuna
Riječ je o kapitalnoj investiciji vrijednoj 14,9 milijardi kuna za koju će država, putem spomenutog primjera "financijskog leasinga", u narednih 25 godina izdvojiti približno 50 milijardi kuna. Prvi blok investicija po ovom modelu vrijedi 748.507.480 kuna i obuhvaća izgradnju Opće bolnice Varaždin i bolnice u Popovači, četiri škole u Dubrovniku, osam škola u Varaždinskoj županiji i četiri škole u Istarskoj županiji i gradu Poreču.
Drugi blok investicija težak je 998.866.750 kuna i riječ je o realizaciji projekta "Trg Slobode", odnosno izgradnja poslovnog kompleksa gdje bi se objedinilo sjedište svih državnih institucija. Treći blok investicija vrijedan je 757.125.821 kunu, a obuhvaća osam škola u Međimurskoj županiji, šest škola u Zagrebu te šest škola u Gradu Koprivnici i Koprivničko-križevačkoj županiji. Na predstavljanju je zaključeno da ako neće biti problema s lokalnom vlašću, natječaj za prvi blok investicija biti raspisan već u listopadu ove godine.