"Gotovina i Markač su oslobođeni, ali to ne znači da u Oluji nije bilo zločina!"
Foto: Admir Buljubašić / Cropix
"ZA VRIJEME i nakon Oluje počinjeni su ratni zločini za koje netko mora odgovarati. Nije istina da oslobađajuća presuda Gotovini i Markaču znači da je međunarodna zajednica zaključila kako u Oluji nije bilo zločina", istaknuli su na zajedničkoj konferenciji za novinare Vesna Teršelić i Zoran Pusić.
Više od 200.000 Srba u Oluji je napustilo Hrvatsku. Prema podacima prikupljenim u istraživanju HHO-a, spaljeno je oko 22.000 srpskih kuća, dok je ubijeno nešto manje od 700 civila. Do današnjeg dana hrvatski sudovi nisu izrekli niti jednu pravomoćnu presudu zbog ratnih zločina u Oluji.
Tuđmanova etnički čista Hrvatska
"I premijer Milanović i predsjednik Josipović su nakon oslobađajuće presude Gotovini i Markaču izjavili da zločine u Oluji treba procesuirati", ističe Teršelić, predsjednica Documente - Centra za suočavanje s prošlošću.
Također je nužno, kaže Teršelić, da se Hrvatska distancira od nasljeđa Franje Tuđmana. Podsjeća kako je upravo Tuđmanova vlast zataškavala ratne zločine, sprječavala njihovo procesuiranje, te sprovodila politiku koja je onemogućavala povratak izbjeglih Srba.
Da je Tuđman želio etnički očišćenu Hrvatsku, Teršelić je ilustrirala podsjetivši na razgovor između prvog predsjednika i tadašnjeg vicepremijera Jure Radića. Radić je tako tvrdio da Krajinu treba kolonizirati Hrvatima i da u njoj ne smije više nikad biti više od 10 posto Srba. Na što je Tuđman odvratio: "Ma niti 10 posto".
Tko će pokazati razumijevanje za žrtve?
Predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava Pusić na press konferenciji citirao je rezultate jednog recentnog istraživanja, prema kojem je polovica hrvatskih građana svjesno da su u Oluji i nakon nje počinjeni ratni zločini.
"Imamo dvije mogućnosti. Prva je ustrajati u kratkotrajnom trijumfalizmu, a već su se pojavili i nekakvih zahtjevi za oslobađanjem Branimira Glavaša i Tomislava Merčepa. Druga mogućnost je da Hrvatska istraži zločine i tako smiri tenzije i pokaže razumijevanje za žrtve zločina koji su se nedvojbeno dogodili", kaže Pusić.
Gotovina ugodno iznenadio
U tom kontekstu su Pusića ugodno iznenadile Gotovinine poruke da se treba okrenuti budućnosti, ali i izjava u intervjuu za Kurir, čijoj je novinarki Gotovina rekao da se protjerani Srbi trebaju vratiti svojim kućama jer je Hrvatska i njihova domovina. "To je poruka koja ide u pravom smjeru, posebno s obzirom na trenutnu atmosferu i na to od koga dolazi", kaže Pusić.
"Gotovina je našao hrabrost da pokaže velikodušnost u pobjedi, unatoč euforiji u čijem se središtu nalazi. To je dobra osnova za smirivanje situacije i uspostavljanje konačnog mira na ovim prostorima", kazao je Pusić, obećavši da će nastaviti i dalje podsjećati političare i javnost na obvezu obračuna s ratnim zločincima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati