Građani protiv države
Foto: Srđ je naš (Facebook)
DUBROVAČKI aktivisti okupljeni oko udruge "Srđ je naš" na referendum o golfu privukli su 12 tisuća ljudi. Više od deset tisuća, dakle 25 posto biračkog tijela u Dubrovniku, glasalo je protiv apartmanizacije Srđa.
"Ovoliki broj građana koji su glasali protiv projekta apsolutno je obvezujući za lokalne vlasti", poručili su iz inicijative "Srđ je naš", uz najavu da će se i dalje boriti za javni prostor i čuvati interes građana Dubrovnika.
Prva prilika za "revanš" dolazi već na lokalnim izborima. Za nešto manje od mjesec dana Dubrovčani će ponovo moći izaći na birališta i poručiti što misle o strukturama gradske vlasti koje su se bezrezervno svrstali uz investitora, otvoreno se narugavši temeljnim demokratskim pravima Dubrovčana.
Sami protiv svih
Iako referendum službeno, zbog zakonske odredbe upitne ustavnosti koja propisuje da je na birališta moralo izađi više od 50 posto građana s pravom glasa, nije valjan, ovakav odaziv nipošto se ne može smatrati podbačajem. Pogotovo kada se u obzir uzmu svi klipovi koje su inicijatorima referenduma bačene pod noge.
Na suprotnoj strani bili su investitori oboružani debelim bankovnim računima i vrsnim spin doktorima, s dobrim vezama u utjecajnim nacionalnim i lokalnim medijima. Na strani firme Razvoj golf, koja na Srđu želi graditi golf igrališta, ali i hotele, apartmane i vile, bila je i lokalna vlast.
Andro Vlahušić, gradonačelnik Dubrovnika, svojevremeno je u kampanji za lokalne izbore 2009. godine građanima obećavao referendum o Srđu. Kojeg nikad ne bi raspisao da ga lokalni aktivisti na to nisu natjerali, prikupivši potreban broj potpisa. Kada je stavljen pred gotov čin, Vlahušić je skinuo rukavice i krenuo udarati iz svih oružja.
Njegov poziv građanima da na dan referenduma ostanu kod kuće, te tumačenje kako je i bojkot izbora sudjelovanje u demokratskom procesu, vrhunski je politički skandal. Ništa uvjerljivije ne zvuči ni teorija da se "tiha većina" sačinjena od onih koji nisu izašli na izbore svrstala na stranu investitora.
Pantovčak i HRT, dvije katedrale duha
Podršku je Aaron Frenkel, izraelski biznismen i trgovac oružjem koji stoji iza firme Razvoj golf, navodno imao i na Pantovčaku. S Ivom Josipovićem susreo se u više navrata, iako je predsjednik svojevremeno tvrdio da o Srđu nikad zapravo nisu razgovarali.
Potpora s Pantovčaka se, nimalo iznenađujuće, odrazila na HRT-u, gdje stoluje Josipovićev kadar Goran Radman. Glavni ravnatelj HRT-a na početku kampanje odbio je na Radiju Dubrovnik emitirati jinglove kojima se Dubrovčane pozivalo da daju svoj potpis za referendum. Na tome, međutim, nije stalo. Teško je zaboraviti sramotni potez Zorana Šprajca, koji je u središnji Dnevnik pod krinkom novinarstva ugurao otvorenu promociju firme Razvoj golf.
Zašto zakon nije promijenjen?
Protiv Dubrovčana koji se bore za očuvanje javnog prostora bila je i zakonska odredba, koja propisuje da lokalni referendum ne može biti valjan ako na njega ne izađe više od 50 posto birača. Ministar uprave Arsen Bauk u veljači prošle godine najavljivao je promptnu promjenu zakona, kako bi za lokalni referendum važila ista pravila kao i za nacionalni.
U tom slučaju ukinulo bi se pravilo da je za valjanost referenduma potrebno 50 posto plus jedan glas. Bauk je tada, početkom 2012. godine, tvrdio da će se izmjene zakona u Saboru naći do proljeća. Prošlo je 15 mjeseci, a s mrtve točke nismo se makli. Jasno je da se Bauk malo zaletio, vjerojatno jer mu je trn u oku tada bio splitski oponent Željko Kerum, kojeg je lokalnim referendumom želio smijeniti.
Vlada za golf
Pitanje golfa na Srđu vladajućima je ipak puno bitnije od toga tko će biti gradonačelnik Splita. Nisu se libili otvoreno zauzeti stranu. Zoran Milanović je tako govorio da je "Srđ primjer kako stvari ne bi trebalo raditi" jer je referendum morao biti raspisan na vrijeme kako bi investitori znali na čemu su.
Najveći borci za prava krupnih kapitalista u Milanovićevoj vladi bili su ministri Branko Grčić i Darko Lorencin. Ministar regionalnog razvoja neutemeljeno je tako zastrašivao javnost tvrdnjama da bi u slučaju uspješnog referenduma država morala investitoru plaćati financijske penale.
Lorencin je, pak, od prvog dana svog mandata promovirao interese firme Razvoj golf na svakom koraku. Naklonost ta naklonost investitoru nimalo ne čudi kad se uzme u obzir da je i sama Maja Brinar Frenkel otvoreno priznala da je Radimir Čačić Lorencinu, koji mu je tada bio pomoćnik u Ministarstvu gospodarstva, namijenio ulogu "njihove osobe za Srđ".
Samo bivši ministri protiv Srđa
Samo se dvoje ministara u Milanovićevoj vladi drznulo izjasniti protiv Srđa. Prva je bila Mirela Holy, koja je odbila dati odobrenje za početak postupka procjene utjecaja na okoliš, s obzirom da prostorna dokumentacija još nije bila spremna. Drugi je bio Veljko Ostojić, kazavši da Srđ nije turistički već nekretninski projekt.
Oboje su vrlo brzo nakon toga postali bivši ministri.
Holy je u Vladi naslijedio Mihael Zmajlović, koji je već u trećem danu svog mandata dao odobrenje za početak postupka procjene utjecaja na okoliš, a nedavno je zaključio i da će taj utjecaj biti sasvim prihvatljiv. Ostojića je, pak, naslijedio ranije spomenuti Lorencin, koji smatra da bi referendum u slučaju da je uspio bio loš za Hrvatsku.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati