Grčka se mora dogovoriti ili slijedi bankrot: Privatni kreditori pristali na smanjenje duga?
Foto: AFP
INVESTITORI vjeruju da će Grčka sa privatnim vjerovnicima uspjeti dogovoriti zamjenu obveznica, nakon što su grčki dužnosnici kazali da je više od 75 posto vjerovnika odlučilo sudjelovati u zamjeni.
Grčkoj je i potrebno najmanje 75 posto vjerovnika koji bi pristali na smanjivanje vrijednosti njihovih obveznica kako bi Grčka dobila novu potporu Europe bez koje će sigurno bankrotirati. Krajnji rok je bio postavljen večeras u 20 sati. Vrijednost dionica je porasla zbog optimizma da će se dogovor postići.
Grčka želi 90 posto vjerovnika
Najveći njemački i francuski burzovni indeksi su dan završili sa povećanje trgovanja od 2,5 posto dok je britanski FTSE 100 porastao za 1,2 posto. "Optimističan sam i vjerujem da će dogovor biti postignut u sljedećih nekoliko sati", kazao je Charles Dallara, direktor bankarske grupe koja vodi pregovore o zamjeni obveznica.
Grčka je kazala da želi da 90 posto vjerovnika, kao što su banke i mirovinski fondovi, pristanu na smanjenje duga od 206 milijardi eura za 53,5 posto. Kako bi uspjeli postići dogovor treba im samo 75 posto vjerovnika. Bez toga dogovora, Grčka neće dobiti novi "paket pomoći" MMF-a i EU. Za sada su njemački Munich Re, francuske banke Societe Generale i BNP Paribas te neki miroviniski fondovi pristali na smanjenje duga.
"Nisam u poslu iz altruističnih razloga"
No, neki manji mirovinski fondovi ne pristaju na zamjenu obveznica, a ostali čekaju kako bi vidjeli što će napraviti "hedge" fondovi. Jedan od vjerovnika je kazao za BBC da nema šanse da pristane na taj dogovor. "Nisam u poslu iz altruističnih razloga", kazao je Patrick Armstrong, partner u tvrtki Armstrong Investment Managers.
Europski povjerenik za ekonomiju Olli Rehn danas ujutro je uputio dramatičan apel privatnim vjerovnicima grčkog duga da pristanu na zamjenu obveznica, jer se rok za rješavanje tog problema opasno bliži. Rehn je vjerovnicima poručio kako bolju ponudu od postojeće neće dobiti, naglasivši kako je sporazum ključan za osiguranje financijske stabilnosti u eurozoni.
"Ključno je da svi investitori prepoznaju da je Europa u ovu razmjenu obveznica uložila maksimalna sredstva koja je imala na raspolaganju te je puna participacija nužna kako bi mogli nastaviti dalje s grčkim programom", kazao je Rehn. Grčkoj treba da bar 75 posto vjerovnika duga pristane na otpis 53,3 posto duga kojeg drže. Ukoliko se dogovor ne isposluje, Grčka neće dobiti drugi bailout.
Samo 40 posto kreditora dosad pristalo na ponuđene uvjete
Jučer je Institut za međunarodne financije (IIF), koji pregovara u ime privatnih kreditora, kazao kako je samo 40 posto njih pristalo na ovakav otpis, odnosno na manje kamate i duži vremenski rok otplate.
Šest najvećih grčkih banaka navodno je pristalo na ponuđeni otpis, ali one drže samo 40 od 206 milijardi duga. Pet manjih mirovinskih fondova potvrdili su da neće pristati na ponudu. Apel je odaslalo i ministarstvo financija: "Jasno nam je naznačeno da ako dogovor s privatnim sektorom ne bude postignut, onda ni službeni sektor neće financirati grčki program, što znači da ćemo dug morati restrukturirati na druge načine."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati