Hrvatska potonula i na ljestvici konkurentnosti: "Što se čudite k´o ptica glisti, prošla vlast je ostavila disaster"
Foto: Andrej Švoger / Cropix
HRVATSKA je pala na ljestvici konkurentnosti. Najnovije, neohrabrujuće podatke, iz izviješća o globalnoj konkurentnosti objavilo je Nacionalno vijeće za konkurentnost.
Gori od Makedonije, Rumunjske i Crne Gore
U 2012. godini zabilježen je pad za pet mjesta u odnosu na 2011. godinu i to Hrvatsku smješta na 81. mjesto između 144 zemlje svijeta. Vodeće su Švicarska, Singapur i Finska. Ispred nas su Makedonija, Rumunjska, Crna Gora, a ispod Bosna i Hercegovina, koja je ipak napredovala za 12 mjesta, te Albanija i Srbija.
"To je nepovoljan trend i po ovim smo se rezultatima više približili zemljama jugoistoka, nego članicama Europske unije, što je zabrinjavajuće", istaknuo je predsjednik Nacionalnog vijeća za konkurentnost, Ivica Mudrinić.
"I zapravo govorimo o tome jesmo li stvorili uvjete u kojima je moguće investirati i stvoriti novu vrijednost, odgovor je ne. Mi zapravo trenutačno u Hrvatskoj gubimo dio kapitala. Dok ne stvorimo uvjete u kojima je moguće uložiti i stvoriti neku novu vrijednost, mi ćemo gubiti kapital, a gubitkom kapitala, gubimo radna mjesta, naglašava Mudrinić.
Za efikasnost ne pitaj
Jaki smo u području IT tehnologije i interneta, a slabi kada je u pitanju efikasnost, tržište rada i tržište roba, naše slabosti utječu na nemogućnost očuvanja kapitala i radnih mjesta.
Inače, Hrvatska je od 2002. godine, kada je prvi put uključena u ovo mjerenje pa do danas, bilježila oscilirajuće kretanje na ljestvici konkurentnosti, što karakterizira razdoblje jakog napretka od 2005. do 2007. godine, a od 2008. do 2012. godine kontinuirano padanje.
"Sada moramo djelovati kao cjelina društva, a ne samo gospodarski segment, sa zajedničkim ciljem osiguranja bolje budućnosti naših građana. Trebaju nam intenzivne reforme, sinkronizirane strukturne promjene i obrazovanje u svim segmentima, posebice cjeloživotno učenje", zaključili su članovi Vijeća.
Čačiću je za pad kriva bivša Vlada i ostale zemlje koje rastu na ljestvici
Radimir Čačić je činjenicu da se Hrvatska na ljestvici konkurentnosti srozala za pet mjesta komentirao na sastanku s gradonačelnikom londonskog City-a Aldermanom Davidom Woottonom. Tako je u maniri Sherlocka Holmesa vrlo pronicljivo došao i zaključka zašto je Hrvatska ove godine lošije plasirana. "Da, to je dijelom zato što su drugi rasli, pa smo mi pali", kazao je Čačić.
"Što se čudimo kao ptica glisti, prošla vlada je ostavila 'disaster', što očekivati od korumpirane i nesposobne vlade? Ostavila je spaljenu zemlju i sada očekivati da će netko u mjesec, dva, tri ili šest, iz toga izvući veliki plus je blago rečeno, djetinjasto i opasno", kazao je Čačić.
Jovanović također ima dežurnog krivca
I ministar Jovanović je prstom pokazao u istog krivca kao i Čačić. "Ovaj je nepovoljan trend udaljio Hrvatsku od razvijenih europskih zemlja, no ti su rezultati prikaz onog što je zatekla aktualna Vlada, kaže član Vijeća i ministar obrazovanja", Željko Jovanović.
"To je jedna prava dijagnoza. Dijagnoza što je hrvatska Vlada preuzela u trenutku kada je postala odgovorna za vođenje ove države i temeljem toga, možemo vidjeti u kojem smjeru poduzimati korake kako bi Hrvatska postala konkurentnija", ističe Jovanović.
Popijač: Vlada u nama traži alibi
Vlada traži alibije za loše rezultate, odgovor je bivšeg HDZ-ovog ministra gospodarstva Đure Popijača na prozivke čelnih ljudi Vlade da je za trenutno stanje u gospodarstvu i padu na ljestvici globalne konkurentnosti kriva promašena politika HDZ-a.
"To je direktna posljedica svega onoga što je ove godine doneseno. Dakle, duboka porezna depresija svakodnevne prijetnje hrvatskim gospodarstvenicima i potpuno nekonkurentno gospodarsko okruženje. To se sve odrazilo i na ovaj rejting, a on je potonuo isključivo zahvaljujući katastrofalnim mjerama što je ova Vlada tijekom ovih nekoliko mjeseci donijela", smatra Popijač.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati