Kako se troše donacije za poplavljene koje dajete Hrvatskom Crvenom križu?
Foto: Facebook
HRVATSKI Crveni križ (HCK) dosad je za pomoć poplavljenim područjima prikupio oko 62 milijuna kuna, od čega 12 milijuna kuna prikupljenih putem donatorskog telefona planira podijeliti u obliku novčane pomoći dok će 50 milijuna kuna biti uloženo u materijalnu pomoć kroz tri programa koji će biti realizirani uz pomoć hrvatskih gospodarstvenika, najavljuje izvršni predsjednik HCK-a Robert Markt.
Tri humanitarna programa za pomoć poplavljenima: Miran san, Slavonska kuhinja i Školarac
Kroz program "Miran san" građanima će se osigurati kreveti, madraci, pokrivala i jastuci potrebni za opremanje domova, u sklopu programa "Slavonska kuhinja" drveni elementi za kuhinje te dio električnih aparata, dok program "Školarac" predviđa nabavu knjiga za iduću školsku godinu i radne stolove.
"HCK je prikupio značajna sredstva koja želimo korisno upotrijebiti za normalizaciju života na poplavljenim područjima, a od Vlade očekujemo da jasno odredi kriterije tko treba pomoć", izjavio je za Hinu Markt. HCK je definirao programe i krenuo u njihovu realizaciju te je od premijera Zorana Milanovića pismeno zatražio koordinaciju u distribuciji humanitarne pomoći kako se stvari ne bi preklapale i kako bi se maksimizirao učinak tog novca, kaže Markt. Radi što brže realizacije programa HCK je početkom lipnja objavio javni poziv tvrtkama o doniranju opreme za kuće na poplavljenim područjima, na koji se javilo tristotinjak tvrtki koje su donirale ili ponudile svoje proizvode.
Tvrtkama mogućnost natjecanja za poslove
U drugoj fazi HCK će tim tvrtkama pružiti mogućnost da se natječu za poslove, ako kvalitetom i cijenom budu zadovoljile propisane kriterije, pri čemu će se nastojati u posao uključiti što više poduzeća. "Takve su stvari potrebne našim gospodarstvenicima u današnjoj teškoj situaciji, pa time želimo dati impuls hrvatskom gospodarstvu, da taj novac ostane u Hrvatskoj i ostvari određeni financijski učinak", ističe Markt. Donatorski telefon HCK-a i žiro-račun ostaju i dalje otvoreni za sve novčane donacije, a prikupljanje novca nastaviti će se i tijekom turističke sezone. HCK je tako s jednim velikim trgovačkim lancem dogovorio tiskanje uplatnica od pet kuna koje će građani moći uplatiti na blagajni za pomoć poplavljenim područjima, a slične oblike prikupljanja novca društva Crvenog križa planiraju organizirati na recepcijama hotela i kampova i drugim turističkim mjestima.
Najveća humanitarna akcija nakon Domovinskog rata
Akcija pomoći stanovništvu poplavljenih područja u istočnoj Slavoniji bila je po opsegu i angažmanu volontera i djelatnika najveća akcija HCK-a nakon Domovinskog rata. Ljudi su, ističe Markt, dali svoj maksimum, bili su ponosni što su dio Crvenog križa, a rezultat je minimalni broj mrtvih i ozlijeđenih, nitko nije ostao gladan i žedan, dok je pomoć distribuirana na dnevnoj bazi. Djelatnici i volonteri HCK-a su od početka poplave 17. svibnja bili foksirani na obavljanje svojih temeljnih djelatnosti - prikupljanje humanitarne pomoći i prehranu stradalog stanovništva, pa je tako podijeljeno skoro 70.000 toplih obroka i više od 120.000 suhih obroka. Odrađeno je ukupno 89.600 sati volonterskog rada, a svakoga dana na terenu je bilo angažirano 250 volontera.
HCK je odradio i veliki posao evidentiranja raseljenih osoba no taj će segment, kaže Markt, u budućnosti zahtijevati daleko odgovornije ponašanje pojedinaca koji su zahvaćeni katastrofom, jer o njihovu evidentiranju ovisi planiranje potreba. Prema evidencijama HCK-a, dosad je registrirana 8.321 evakuirana osoba, no ta brojka nije konačna s obzirom na migracije ljudi, a procjene se kreću od 10.000 do 15.000 evakuiranih.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati