Kritičari zgroženi dočekom Šešelja u Srbiji: Gdje je nestao otpor ekstremizmu?
Foto: FAH
PREDSJEDNICA Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko ocijenila je povodom privremenog oslobađanja haaškog optuženika Vojislava Šešelja, da je on "simbol etničkog čišćenja", a njegov povratak u Srbiju nazvala "zabrinjavajućim" jer se prikazuje na "reduciran način" i bez govora o zločinima zbog kojih mu je suđeno.
"Vojislav Šešelj je bio simbol etničkog čišćenja, pljački, Slobodan Milošević je bio projektant, ali je on bio operativan i na terenu kada su protjerivani Hrvati iz Srijema, kada su pravljeni spiskovi nepodobnih osoba", izjavila je Biserko novinarima na skupu "Otpor ekstremizmu" u Beogradu.
Komentirajući Šešeljevo ponašanje tijekom sudskog procesa u Den Haagu, Biserko je ukazala i na odgovornosz Haaškog suda istaknuvši da je Šešelj "uočio slabosti" ICTY-ja.
Izmanipulirao sud u Haagu
"On je uočio sve slabosti Haaškog suda, ali odgovoran je i sud jer nije uspio završiti slučaj na pravi način - izricanjem presude, što je za nas, ali i regiju veoma važno", istaknula je Biserko.
Sudjelujući na skupu "Otpor ekstremizmu" predsjednica Odbora za europske integracije i međunarodnu suradnju u Skupštini Vojvodine Maja Sedlarević istaknula je da se "užasava relativiziranja povratka Šešelja" gdje je on "predstavljen kao žrtva".
"Dolazim iz Hrtkovaca i dobro pamtim šta je Šešelj radio, pamtim moje susjede Hrvate koji su morali otići u Hrvatsku", podsjetila je Sedlarević na ovom skupu.
Društvo prihvatilo ekstremizam
Predsjednik Neovisnog društva novinara Vojvodine (NDNV) Dinko Gruhonjić ocijenio je da predstavljanje Šešelja žrtvom pokazuje kako se "društvo pomirilo s ekstremizmom", jer su ga, nekoć podržavali ljudi koji su zagovarali "ubijanje kao legitiman način dijaloga sa susjedima" i koji sada treba da vode Srbiju u Europu, prenijela je agencija Beta.
Srbijanski premijer Aleksandar Vučić ponovio je danas da predsjedniku Srpske radikalne stranke Šešelju, koji je najavio da će se politički angažirati, želi" dobro zdravlje i sreću", ocijenivši da postoje dvije politike - politika uvreda i politika rada, te da se on opredijelio za politiku rada.
Potpredsjednica srbijanske vlade i Srpske napredne stranke Zorana Mihajlović ocijenila je da povratak Šešelja neće destabilizirati zemlju istaknuvši kako je vlada postupila odgovorno, jamčeći za haaškog optuženika.
Dio "političke prošlosti"
Šef diplomacije i srbijanski vicepremijer Ivica Dačić izjavio je za RTS da Šešeljevo oslobađanje promatra s "humanitarnog aspekta" naglasivši da je čelnik SRS-a "politička prošlost", dok njegov stranački sudrug iz SPS-a i aktualni ministar energetike Aleksandar Antić kaže da bi vlada iz humanitarnih razloga jamčila "i u slučaju bilo kog drugog građanina Srbije, koji bi se našao u sličnoj poziciji".
Šešelj je kasno poslije podne, nakon dočeka na aerodromu "Nikola Tesla", sastanka sa stranačkim vodstvom radikala i govora pristašama u Zemunu, stigao kući u prigradsko naselje Batajnica gdje su ga dočekali susjedi i nekoliko stotina pristaša uzvikujući “Stigao je srpski junak”, “Živio srpski vojvoda”.
Šešeljev dolazak potaknuo je i lavinu komentara na društvenim mrežama, među kojima i poruke kako "ne treba zaboraviti da su Šešelja - to inteligentno zlo - stvarali i novinari, a ne samo politika i okolnosti", "kakav osjećaj poraza gledati ove koji, čekajući Šešeljev dolazak, navijaju za radikale protiv naprednjaka" ili ocjenu da se u realnom svijetu događaju i druge stvari: "Dok smo mi pratili slijetanje Šešelja na Surčin, ostatak normalnog svijeta je pratio slijetanje letjelice na komet - Svatko ima svoje prioritete".
U subotu "Vojvoda" na Trgu Republike
Šešelj će, kako je najavila Srpska radikalna stranka u subotu govoriti na velikom skupu zakazanom na Trgu Republike u središtu Beograda.
Šešelj je u srijedu doputovao iz Amsterdama u Beograd, a u zračnoj luci “Nikola Tesla” dočekali su ga članovi obitelji, nekoliko stotina pristaša i članova SRS, te brojne novinarske ekipe.
Haaški sud je pustio na Šešelja privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja i bez presude nakon 11 i pol godina provedenih u pritvoru pod optužbom za ratne zločine u BiH i Hrvatskoj, te protjerivanje nesrpskog stanovništva s područja BiH i Vojvodine.
Najavio preuzimanje vlasti
U govoru pristašama Šešelj je po dolasku u Beograd rekao da je "pobijedio Haaški sud" koji ga je "brutalno izbacio iz tamnice", te da će mu odsustvo iz Den Haaga biti privremeno "dok ne osvoji vlast".
"Istjerali su me iz Den Haaga, ali ja sam pobijedio Haaški sud", rekao je danas Šešelj okupljenima koji su ga dočekali ispred njegove kuće u Batajnici.