Ministarstvo rada: Revizori invalidskih mirovina rješavaju zaostatke
Foto: Ilustracija
MINISTARSTVO rada i mirovinskog sustava priopćilo je kako će vještaci-revizori Samostalnog sektora za reviziju nalaza i mišljenja o invalidskim mirovinama, koji je s radom započeo 1. ožujka nastojati što brže riješiti zaostatke, ali i da je svaki slučaj na svoj način specifičan, a brzina ne smije ugroziti kvalitetu vještačenja.
"Nitko od potencijalnih korisnika invalidskih mirovina neće biti oštećen jer će mu, u slučaju pozitivnog vještačkog nalaza, biti isplaćeni svi zaostatci od dana utvrđivanja invalidnosti. Do tada, osobe se koje čekaju rješenje zahtjeva za invalidnost nalaze se na bolovanju i primaju naknadu", poručili su iz Ministarstva.
Podsjećaju da je Samostalni sektor za reviziju nalaza i mišljenja o invalidskim mirovinama, zamjena za Povjerenstvo koje je ugašeno u HZMO-u 31. prosinca 2012. godine te naglašavaju kako ga čini šest vještaka-revizora s dugogodišnjim iskustvom na poslovima medicinskog vještačenja.
"U skladu s tim, najstručniji su za poslove medicinskog vještačenja u reviziji, bez potrebe za dodatnom edukacijom. Mogući sukob interesa je izbjegnut tako da oni vještaci koji su sudjelovali u postupku prvostupanjskog i drugostupanjskog rješavanja predmeta neće sudjelovati u njegovoj reviziji", stoji u priopćenju.
Iz Ministarstva su istaknuli i kako se od ukupnog broja podnesenih zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku mirovinu, prema ZOMO-u, Sektoru upućuju samo predmeti koji su pozitivno ocijenjeni u prvom i u drugom stupnju.
"Tijekom 2012. godine u HZMO-u je prosječno, mjesečno zaprimano 5.000 novih zahtjeva za invalidsku mirovinu. Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, bivše Povjerenstvo je u 2012. godini ukupno zaprimilo 12.043 predmeta, od čega je 2332 predmeta preneseno iz 2011. godine. Povjerenstvo je riješilo 8.666, a na reviziju Sektora čeka još 3.377 predmeta. U 2012. Povjerenstvo je dalo negativno mišljenja na 1. i 2. stupanjska rješenja u 2.639 predmeta", priopćili su iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati