Na korak do kriznog stanja: Mađarska vojska se priprema za obračun s nenaoružanim izbjeglicama
Foto: FAH
MAĐARSKA vojska započela je s vježbama kako bi se pripremila za moguću intervenciju na južnoj granici koja je najčešća meta izbjeglica koji preko Mađarske pokušavaju doći do bogatijih europskih zemalja, piše BBC.
Budimpešta planira poslati vojsku kako bi policiji pomogla na granici gdje se već postavlja nova bodljikava žica. Iako je duž cijele granice sa Srbijom već postavljeno 175 kilometara ograde, duž cijele granice grade se dodatne barijere. Gradnju ubrzava i sam premijer Viktor Orban jer dosadašnje mjere nisu spriječile tisuće ljudi da uđu u zemlju.
"Svi moraju biti spremni na težak rad u nadolazećim tjednima", kazao je Orban mađarskim medijima.
Prema Mađarskoj iz Srbije dnevno kreće i po nekoliko tisuća izbjeglica.
Strože granične kontrole
"Naš je posao obraniti Mađarsku", rekao je mađarski general Tibor Benko. Ponašanje mađarskih vlasti naišlo je na osudu udruga za zaštitu ljudskih prava. Povjerenik Vijeća Europe za ljudska prava Nils Muiznieks rekao je kako je "militarizacija granice pogrešan odgovor".
Očekuje se da bi mađarski parlament već ovog mjeseca trebao izglasati strože granične kontrole koje bi smanjile ulazak izbjeglica u zemlju.
U međuvremenu, vlasti u Budimpešti priopćile su kako sljedećih dana očekuju 40,000 novih izbjeglica.
Korak do kriznog stanja?
Mađarsko ministarstvo unutarnjih poslova predložilo je proglašavanje "kriznog stanja zbog masovnih migracija" koje bi stupilo na snagu 15. rujna, a koje bi bilo utemeljeno na zakonima donesenim prošli tjedan, objavio je u četvrtak šef kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana.
Ovaj prijedlog bit će prva točka dnevnog reda na sastanku vlade 15. rujna, kazao je Janos Lazar na tjednoj tiskovnoj konferenciji.
Prema novim zakonima prijelaz preko žičane ograde koju Mađarska instalira na granici predstavlja kazneno djelo i omogućuje vlastima brzu procjenu zahtjeva za azilom na samoj granici. Ta će ograda, po Lazarovoj najavi, biti gotova početkom listopada, ranije od roka koji je trebao biti 31. listopada.
"Ta ograda visoka 3,5-4 metra bit će odgovarajuća za zaštitu zemlje, posebno ako će policija vršiti ophodnje s druge strane", rekao je Lazar.
S austrijske strane tijekom noći pristiglo 3500 izbjeglica
Na drugoj mađarskoj granici, onoj s Austrijom, preko 3500 izbjeglica tijekom protekle noći ušlo je u spomenutu zemlju, piše BBC
Podsjetimo, velik broj izbjeglica bježi iz zemalja kao što su Sirija i Libija te kroz Mađarsku pokušavaju doći do Njemačke, Austrije i Švedske. Bogatije europske države privlačne su izbjeglicama i zbog liberalnijih zakona o azilu.
Europska komisija jučer je iznijela prijedloge odlučnih mjera putem kojih namjerava odgovoriti na izbjegličku krizu. Mjere uključuju raspodjelu više od 100 tisuća dodatnih tražitelja azila među zemljama članicama Europske unije.
> Evo kako Europska unija planira riješiti izbjegličku krizu
Države članice razmotrit će zakonodavne prijedloge Komisije na izvanrednom zasjedanju Vijeća za unutarnje poslove o migraciji 14. rujna.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati