Nakon pokolja na stadionu Egiptom se šire prosvjedi, policija ubila dvije osobe, 400 ozlijeđenih
Foto: AFP
DVOJE je ljudi ubijeno, a više od 400 ih je ozlijeđeno u prosvjedima koji su se Egiptom proširili nakon što su u pokolju na nogometnom stadionu u srijedu poginule 74 osobe, javlja BBC. Prema nekim izvorima žrtava je na utakmici bilo i više.
Dvije osobe koje su rano jutros po lokalnom vremenu poginule u prosvjedima u Suezu, ubila je policija koja je pucnjavom pokušala rastjerati ljutito mnoštvo koje je pokušavalo ući u policijsku postaju.
U glavnom gradu Kairu dan nakon sukoba s policijom na ulicama su ostale tisuće prosvjednika, od kojih je velik dio odmarširao prema Ministarstvu unutarnjih poslova, a kako bi zadržale gomilu sigurnosne su snage bacale suzavce.
Tokom jučerašnjeg dana pristaše i navijači Al-Ahyja okupljali su se ispred klupskog stadiona u Kairu. Prosvjednici su zatim u valovima odlazili prema trgu Tahrir, a od tamo i prema Ministarstvu unutarnjih poslova koje je ograđeno betonskim barikadama.
"Dolje vojna vladavina!"
Neki od prosvjednika uzvikivali su slogane protiv egipatske vojnog režima, dok su drugi bacali kamenje. Ozlijeđene su s mjesta događaja prevozili motocikli jer se ambulantna kola u većini slučajeva nisu mogla probiti.
Reuters je prenio da su vozila hitne pomoći u jednom trenutku intervenirale kako bi spasile interventne policajce koji su automobilom zabunom skrenuli u ulicu punu prosvjednika.
Egipatska novinska agencija Mena prenijela je izjavu jednog zdravstvenog dužnosnika koji je rekao kako je ozlijeđeno 388 prosvjednika, od kojih je većina imala poteškoće zbog udisanja suzavca, ali i masnice i kosti koje su slomljene u bacanju kamenja.
Pokolj na stadionu politički motiviran?
Dio navijača Al-Ahyja prošle su godine odigrali veliku ulogu u prosvjedima koji su rezultirali svrgnućem Hosnija Mubaraka, a BBC-jev dopisnik Join Leyne iz Kaira javlja kako oni vjeruju da su na utakmici bili napadnuti upravo zbog svoje podrške revoluciji. Optužuju policiju da je dozvolila navijačima suparničkog kluba Al-Masryja da ih napadnu.
Nogometni pokolj uzrokovao je mnoštvo burnih reakcija, parlament se sastao u izvanrednom sazivu koji je započeo s minutom šutnje, a egipatski premijer Kamal al-Ganzouri je članovima parlamenta rekao kako je otpušten čelnik nogometnog udruženja, odbor je raspušten, a njegove članove ispitivat će tužiteljstvo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati