"Nije u redu da Slovenija toliko oteže ratifikaciju, to se uvijek može iskoristiti kao političko oružje"
Foto: Dragan Matić/Cropix
PRVI premijerski susret Zorana Milanovića i njegovog slovenskog kolege Janeza Janše prošao je u dobrom ozračju. Ipak odzvonila je Janšina izjava da nije važno hoće li Slovenija zadnja ratificirati naš pristupni ugovor. Krije li se iza Janšinih riječi da Slovenija i zadnja može ratificirati naš pristupni ugovor prostor za novu ucjenu Hrvatske u finišu ulaska u Uniju?
Slovenski premijer je to jučer čvrsto odbacio uz pojašnjenje kako je Sloveniji u interesu da uđemo što prije u EU. "Slovenija ne može biti prva koja će ratificirati pristupni ugovor, a neće se ništa dogoditi niti ako budemo posljednji", rekao je Janša.
Jandroković: Ne vjerujem da će doći do bilo kakvih ucjena jer se takva politika u prošlosti pokazala lošom i za samu Sloveniju
Iako smo prvenstveno zbog neriješenih graničnih pitanja imali poprilično problema sa svojim susjedima na putu u europsku obitelj, ali i NATO, bivši ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković vjeruje da su nesuglasice iza nas.
"Ne vjerujem da će doći do bilo kakvih ucjena jer se takva politika u prošlosti pokazala lošom i za samu Sloveniju. Očekujem da će doći do ratifikacije u redovitim rokovima. Ne vjerujem da bilo kakvo zaoštravanje odnosa može bilo kome koristiti", rekao je Jandroković.
Odgađanje kao pritisak
"Janšina izjava ipak ostavlja prostora sumnji", smatra politički analitičar Nenad Zakošek. "Nije u redu da Slovenija toliko oteže ratifikaciju to se uvijek može iskoristiti kao političko oružje", ističe Zakošek.
"To odgađanje se isto koristi kao jedna vrsta indirektnog sredstva da se u bilo kojem pitanju dobije ponašanje hrvatske strane koje će biti njima povoljno sve dok se sporazum ne ratificira. Dakle, to jest jedna vrsta pritiska", tumači Zakošek koji, međutim, vjeruje da do pritiska neće doći i da će se nastaviti dobri odnosi koje su ostavili Kosor i Pahor. Posebno mu se sviđa smjer koji je naznačio Milanović.
"Zajedno nas ima 6,5 milijuna. To je malo i moramo vidjeti koji su sve oblici suradnje koji bi bili isplativi za Hrvatsku i Sloveniju", rekao je jučer Milanović, a Zakošek to na ovaj način komentirao: "Mislim da su naprosto Slovenci odigrali svoje karte koje su odigrali. Kada budemo zajedno u Uniji, moramo vidjeti kako možemo ostvariti sinergiju ili braniti zajedničke interese", smatra Zakošek.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati