Njemački satelit Rosat skoro se srušio posred Pekinga
Foto: EADS
SATELIT Rosat, ponos njemačkog svemirskog programa koji je preko 20 godina proveo kružeći oko Zemlje, prošlog je listopada završio "svoju karijeru" i pao u Bengalski zaljev u Indijskom oceanu.
Međutim, sudeći prema kalkulacijama Europske svemirske agencije, malo je nedostajalo da se Rosat sruši posred Pekinga i tako prouzroči najveću svemirsku katastrofu ikad. "Naše kalkulacije pokazale su da bi Rosat pogodio Peking da je pao sedam do deset minuta kasnije", kazao je Heiner Klinkrad iz ESA-e.
Posljedice su mogle biti katastrofalne
A na točan trenutak pada nije bilo moguće utjecati, jer je još 1999. godine izgubljena svaka kontrola nad Rosatom, koji je otad lagano padao iz orbite. "Satelitu treba 90 minuta da okruži Zemlju, a Peking je bio točno na liniji zadnje orbite. Pogodak u grad je bio vrlo izgledna opcija", kazao je Manfred Warhaut, prenosi Der Spiegel.
Posljedice su mogle biti kobne. Rosat je težio 2.5 tona, a s obzirom da je bio napravljen od vrlo teških i izdržljivih materijala, procjenjuje se da bi otprilike 60 posto satelita došlo do Zemljine površine u jednom komadu, za razliku od standardnih 20 do 40 posto u takvim situacijama.
Pitanje je vremena kada će neki komad svemirskog smeća pogoditi nastanjeno područje
S obzirom na to da je Rosat padao brzinom od 450 kilometara na sat, jasno je da bi šteta bila golema, a ljudske žrtve izvjesne. Naravno, to bi se zasigurno odrazilo i na političke odnose Njemačke i Kine, a prema međunarodnim sporazumima, Njemačka bi bila dužna platiti svu odštetu i kompenzacije Kini.
Ovaj put Nijemci su izbjegli probleme, a Kinezi satelit, ali već idućeg puta kada se komad svemirskog smeća obruši na Zemlju, netko drugi možda neće biti te sreće.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati