Nobelovac Krugman o Hrvatskoj: Noćna mora mi je biti premijer periferne euro ekonomije, to je patnja!
Foto:adris.hr
"HRVATSKA Vlada ne može u ovoj krizi puno učiniti, treba pokušati zadovoljiti zahtjeve vanjskih igrača, ali ne više nego što je nužno, i pritom tražiti više fleksibilnosti u provođenju mjera stroge štednje", naglasio je u svom govoru priznati američki ekonomist, nobelovac Paul Krugman, na predavanju u sklopu drugog Adris Business Foruma u Rovinju.
Naime, Krugman tvrdi da unatoč činjenici da Hrvatska nije u eurozoni, sve je isto kao da jest, jer ima valutu vezana za euro i najveći dio duga u eurima, pa je vrlo teško provesti devalvaciju. Kako je priznao nije detaljno proučavao hrvatsko gospodarstvo, no smatra da hrvatska Vlada nema puno više prostora za fleksibilnost od, primjerice, guvernera New Jerseya.
Pričekajte s euro valutom
"Imam dvije noćne more: jedna je da se probudim kao predsjednik sveučilišta, koji ima samo odgovornosti bez ovlasti, a drugi je da se probudim kao premijer periferne euro ekonomije. Tu se nema što puno učiniti, to je dugotrajni proces patnje“, naglasio je Krugman dodajući da je Eurozona u velikoj zbrci i najbolje bi bilo vratiti se natrag u 1992. godinu.
No to sada nije nemoguće. Propast eurozone bi ipak bila najgora opcija, ali ključne odluke bit će donesene u Berlinu i Frankfurtu, procjenjuje Krugman.
Kad je riječ o ulasku u eurozonu, Krugman savjetuje Hrvatskoj da ne žuri, već da pričeka godinu-dvije, dok se stanje oko zajedničke europske valute ne razbistri.
Eurozona ne smije propasti
Ponovivši svoje kritike stroge štednje koju zastupaju posebno Njemačka i Nizozemska, Krugman je ipak izrazio optimizam zbog odlučnih mjera aktivne monetarne politike predsjednika Europske središnje banke Marija Draghija.
"Svi razumiju da bi propast eura bila katastrofalna, jer je Europska unija više od ekonomije, zato eurozona ne smije propasti“, zaključio je Krugman na drugom Adris Business Forum.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati