Piršić o tranzitu kemikalija iz Sirije: To je rizičan potez i dokaz da je Milanović izgubio vezu sa stvarnošću!
Foto: Guliver image/Getty images
KEMIKALIJE koje je Sirija koristila za izradu kemijskog oružja uskoro bi mogle stići u Hrvatsku. Međunarodna zajednica zaplijenila je kemikalije koje planira uništiti, ali najprije moraju pronaći luku na Mediteranu u kojoj će se obaviti prekrcavanje. U Albaniji su nedavno održani veliki prosvjedi građana koji su se protivili pretovarivanju sirijskog oružja na njihovoj obali, a hrvatski premijer Milanović uvjerava javnost da se radi o projektu niskog rizika.
"U tijeku su konzultacije s čitavim Mediteranom. Ta se sredstva moraju negdje pretovariti", rekao je Zoran Milanović, koji je objasnio da će kemikalije vjerojatno biti uništene negdje na Atlantiku, u organizaciji američke vojske. "Sudjelujemo u pregovorima i čut ćemo što o tome misli hrvatska javnost. Radi se o projektu niskog rizika, ali moramo imati sve informacije. Možemo sudjelovati u jednom plemenitom projektu, isto tako i ne moramo, ali javnost to mora znati", rekao je Milanović te dodao kako Hrvatska od toga neće imati nikakve koristi.
U razgovoru za Index Vjeran Piršić iz udruge Eko Kvarner upozorio je na moguće posljedice u slučaju da Hrvatska prihvati ovakav projekt, a koje se očituju u dva aspekta - aspektu sigurnosti i aspektu gubljenja imidža Hrvatske.
"Nije sporno kako se ovdje ne radi o visokorizičnom projektu. Rizik, naravno, postoji, posebno ako uzmemo u obzir nespremnost države za rješavanje ovakvih situacija, odnosno potkapacitiranost kadrova koji bi ovaj zadatak provodili. Uzmemo li to u obzir, možemo zaključiti da bi se radilo o potpuno pogrešnom projektu", kazao je Piršić za Index.
Objašnjava kako još uvijek čekamo odgovore na mnoga bitna pitanja - o kakvim se kemikalijama točno radi, gdje će pretovar biti obavljen, kada, koliko će trajati i kolike količine kemikalija će biti pretovarene. Ipak, kako kaže, ono što daje nadu da bi posao u Hrvatskoj ipak mogao biti dobro obavljen jest činjenica da će se sve provoditi po standardima NATO-a.
"Milanović je izgubio vezu sa stvarnošću"
Kada govorimo o aspektu gubljenja imidža Hrvatske kao turističke i tranzitne zemlje, Piršić napominje kako bi upravo na tom aspektu posljedice mogle biti pogubne.
"Mogući incident Hrvatskoj bi mogao stvoriti veliku štetu, ne samo u turizmu, već i u poljoprivrednom sektoru, zbog čega bi se prihvaćanje ovakvog projekta moglo smatrati potpuno krivim potezom. Hrvatska ovakvim potezom svim potencijalnim gostima šalje poruku da nije toliko čista kakvom se predstavlja", kaže Piršić.
Dodaje i da se Hrvatska prvo mora pozabaviti svojim problemima, a tek onda razmišljati o sudjelovanju u ovakvim rizičnim projektima.
"Činjenica je da država niti opasnosti u domeni vlastitog dvorišta ne može kontrolirati kvalitetno", dodao je Piršić. Izjavu premijera Milanovića kako se radi o plemenitom projektu komentirao je:
"To je samo još jedan dokaz da premijer živi u paralelnom svemiru i nema veze sa stvarnošću".
Splitsko-dalmatinska županija protiv kemikalija iz Sirije
Splitsko-dalmatinska županija oštro će se usprotiviti da se na njenom prostoru prekrcavaju kemikalije za proizvodnju kemijskog oružja, zaplijenjene u Siriji. Župan Zlatko Ževrnja kaže kako ima tek načelne informacije o ovom poslu koji je jučer otkrio premijer Zoran Milanović, a koji za sada ni jedna mediteranska zemlja nije spremna prihvatiti bez pogovora.
"Mi ćemo se apsolutno tome najoštrije suprotstaviti i putem našeg Stožera za zaštitu i spašavanje i Zavoda za javno zdravstvo pratiti situaciju te, isto tako, alarmirati mjerodavno ministarstvo jer taj potez ima međunarodno značenje", rekao je Ževrnja te dodao kako ovom problemu neće pridavati veliku pažnju s obzirom da se nije odlučilo o lokaciji gdje bi se otpad trebao prekrcavati. Ipak, stav županije je jasan, radioaktivni otpad nije dobrodošao na obali srednje Dalmacije.
Albanija odbila sudjelovati u uništenju sirijskog kemijskog oružja
Albanija je prošli mjesec pod pritiskom javnosti odbila sudjelovati u uništenju sirijskog kemijskog oružja, što je primjer na koji se jučer pozvao premijer Zoran Milanović kada je zatražio javnu raspravu o hrvatskom sudjelovanju u transportu prekursora, sastojaka u proizvodnji kemijskih otrova, iz Sirije preko Sredozemlja do Atlantika.
Po pisanju svjetskih medija s početka prosinca, komponente za kemijsko naoružanje bi se iz sirijskih kemijskih postrojenja prvo trebale transportirati cestom do luke Latakije, gdje bi se ukrcali na komercijalne brodove, vjerojatno danski ili norveški, i zatim negdje u Sredozemlju bili pretovareni na 200 metara dug američki brod MV Cape Ray koji ne može uploviti u navedenu sirijsku luku.
Cape Ray je opremljen sustavima za hidrolizu i kemijske tvari se mogu neutralizirati negdje na moru, vjerojatno na Atlantiku. OPCW je pozvao sirijske vlasti da oko 200 tona kemikalija dopreme do Latakije do 31. prosinca. Cape Ray će biti spreman za isplovljavanje iz svoje baze u Norfolku u Virginiji početkom siječnja.
Proces prekrcaja nadgledat će 36 tehničara pod budnom paskom stručnjaka OPCW-a, a 25-člana posada Cape Rayja imat će i pratnju američke mornarice, koja bi se trebala pobrinuti i za medicinske potrebe u slučaju nesreće. "Plan izgleda solidno. Po pitanju sigurnosti, izgleda da je sve pokriveno", napisao je Jean Pascal Zanders, belgijski stručnjak koji vodi blog o kemijskom oružju. Posadi Cape Rayja trebalo bi od 45 do 60 dana za uništenje sastojaka.
"Premijer traži odgovor i stav javnosti o nečemu o čemu bi on trebao imati stav i nešto predložiti"
U povodu najave premijera Zorana Milanovića da bi kemijsko oružje iz Sirije moglo biti pretovareno u američke brodove u našim teritorijalnim vodama ili na našem području, HDZ-ov zastupnik Gordan Jandroković danas je optužio Vladu da ne želi preuzeti odgovornost za tako ozbiljnu temu, nego neozbiljno i neodgovorno prebacuje odgovornost na druge.
"Ispod razine premijera je da se s ozbiljnim temama koje mogu ugroziti okoliš, hrvatsko gospodarstvo i turizam tako olako i nonšalantno izlazi pred hrvatsku javnost. Premijer traži odgovor i stav javnosti o nečemu o čemu bi on trebao imati stav i nešto predložiti", rekao je Jandroković novinarima u Hrvatskom saboru.
"Spominje neke kemijske tvari, nešto što su dvije zemlje odbile zbog očite opasnosti ugrožavanja okoliša, a onda kaže da nema neke opasnosti i da građani odluče kako god žele", kazao je Jandroković. Bilo bi dobro da čujemo mišljenje ministara zaštite okoliša i turizma, a ne da se neodgovorno nabacujemo očekivanjima prema javnosti, kaže Jandroković.
Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS) priopćila je da Vlada još nije donijela odluku o mogućnosti pretakanja opasnih kemikalija, a ako do toga uopće dođe, svakako će biti konzultirane sve relevantne stručne službe kako bi se procijenile možebitne opasnosti.
DUZS ističe kako postoji Plan zaštite i spašavanja na području RH, u kojem su propisani postupci i mjere s opasnim tvarima. Što se tiče resursa za reagiranje u takvim situacijama, prema procjeni stručnih službi u takvom bi postupku bili angažirani svi potrebni i raspoloživi resursi iz civilnog, a prema potrebi i vojnog sektora.
Veliki broj nepoznanica
Neovisni vojni analitičar Igor Tabak ocijenio je za Hinu da je u ovom slučaju velik broj nepoznanica. Tek odnedavno se doznalo za sirijsko kemijsko oružje i nije u potpunosti poznato o kojem oružju je riječ, kao ni koje se kemikalije koriste za njihovu proizvodnju i uporabu.
Također, nastavlja Tabak, ne zna se niti u kakvom stanju je to oružje i te kemikalije, pa je teško procijeniti opasnosti koje iz toga proizlaze.
Ako bi se te kemikalije pretakale kod nas i ako bi došlo do neke nesreće tada bismo mogli govoriti o klasičnoj industrijskoj nesreći. Međutim, dodaje Tabak, za takav oblik nesreća u kemijskoj industriji naši kapaciteti za pomoć i sanaciju su vrlo ograničeni.
"Mislim da Hrvatska u slučaju takve nesreće ima vrlo ograničene resurse za saniranje takvih situacija", ocijenio je Tabak.
Vanjski savjetnik Hrvatskog zavoda za toksikologiju i antidoping Franjo Plavšić kaže da nije upućen u detalje slučaja pa ne može podrobnije o njemu govoriti, no upozorava da se odluke ne smiju donositi na brzinu i bez konzultacije sa stručnjacima.
"Postoji razlika između opasnosti i stvarnih rizika. Opasnost može biti velika, ali rizik može biti mali ako se sve dobro napravi", istaknuo je Plavšić.
Rizik uvijek postoji
Znanstvena savjetnica Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada u Zagrebu Zrinka Kovarik kaže da je kemijsko oružje opasno ponajprije za zdravlje ljudi, njegov prijevoz predstavlja visoki rizik, pa je zato pod strogim nadzorom Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW), ovogodišnjih dobitnika Nobelove nagrade za mir.
"Tako je i ovaj transport iz Sirije, pretpostavljam, pod njihovom ingerencijom i pod potpunom sigurnosnom kontrolom, što se može zaključiti prema informacijama dostupnima na njihovoj web stranici", rekla je Hini Kovarik.
Međutim, OPCW ne može izvesti pretovar i/ili uništavanje kemikalija u Hrvatskoj bez uključivanja brojnih hrvatskih institucija od ministarstva gospodarstva, zdravlja, prometa, policije, obrane preko civilne zaštite do OPCW-Nacionalnog povjerenstva pri Ministarstvu vanjskih poslova.
Rizik uvijek postoji i stoga mjere predostrožnosti, modeli razmjera mogućih incidenata i planovi zbrinjavanja unesrećenih trebaju biti detaljno razrađeni prije donošenja bilo kakvih odluka o pretovaru, transportu i sl., kaže Kovarik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati